ТОВ «Агропрогрес-Теребовля» — господарство унікальне у всеукраїнському масштабі. Тут практикують оригінальну і, головне, ефективну технологію вирощування основних сільгоспкультур. Вона базується на тому, що поверхня поля постійно вкрита сидеральними сумішами, до того ж підсівають так звані синергічні культури. Завдяки цьому істотно заощаджують на обробітку ґрунту, мінеральних добривах і ЗЗР. Тобто, дбаючи про ґрунт, збирають, зокрема, по 3,5 т/га соняшнику.

Господарство розташоване у Теребовлянському районі Тернопільської області. Хоча нині умови для рослинництва на Тернопільщині вважають одними з найкращих в Україні, це далеко не означає, що тут «кинь зерно у землю — і збирай врожай». Тутешні аграрії змушені протистояти тим самим викликам, що й їх колеги в інших регіонах України. Це періодичні посухи, нерівномірність опадів, загроза ерозії ґрунтів, спалахи захворювань, нашестя шкідників рослин… Цей перелік можна продовжувати, додавши до нього регулярне здорожчання ресурсів для агровиробництва і грандіозне падіння цін на зерно.

— Соняшник ми вирощуємо за такою самою технологією, як і решту культур. На самому початку господарювання практикували традиційну технологію обробітку ґрунту. Це приносило певний результат, однак рентабельність вирощування при цьому не давала змоги якісно розвиватися. На пропозицію нашого іноземного інвестора ми прийняли рішення взагалі відмовитися від втручання в землю, делегувавши функцію розпушення ґрунту кореневій системі рослин, — розповідає Михайло Стечишин, головний агроном ТОВ «Агропрогрес-Теребовля».

Сьогодні технологія вирощування соняшнику у господарстві має такий вигляд. Одразу після збирання культури-попередника (пшениці або ячменю) на полі висівають сидерати. Це не просто якась одна культура, наприклад, люцерна чи гірчиця, а суміш, до якої входить 4–6 видів рослин із різними типами кореневої системи.

Читайте також: Сидерати — дешевий вид зелених добрив, що в кілька разів підвищують урожайність

— Поверхня поля вкривається живим зеленим килимом, який зберігає вологу, розпушує ґрунт і сприяє розвитку біоти. При цьому бобові накопичують у ґрунті атмосферний азот. У такому стані поле залишаємо до весни. Частина рослин вимерзає, а решта навесні відновлює вегетацію. За два тижні до сівби соняшнику ми вносимо «Раундап», пригнічуючи в такий спосіб сидерати. Після того сіємо соняшник, а після його збирання — знову висіваємо сидерати, — пояснює Михайло Петрович.

Останніми роками у господарстві вдалося оптимізувати навіть таку передову технологію. Спочатку її випробували на озимому ріпаку.

— Є таке поняття, як синергічні культури. Це культури, які можуть комфортно співіснувати на одному полі. Так, наприклад, ми одночасно висіваємо насіння озимого ріпаку і бобів. Що це дає? Річ у тім, що, по-перше, біб збагачує ґрунт легкодоступним для кореневої системи рослин азотом. Коли настають морози, ця культура вимерзає, і весь той азот дістається ріпаку. По-друге, боби завдяки своїй розгалуженій кореневій системі немовби «маскують» рослини ріпаку, що забезпечує ефективний захист від прихованохоботників. Шкідники не здатні знайти ріпак і відкласти яйця, — стверджує агроном.

У ТОВ «Агропрогрес-Теребовля» планують аналогічно підійти й до вирощування соняшнику, підсіваючи у міжряддя сидеральні культури.

— Ми придбали нову сівалку, яка дає змогу сіяти водночас насіння трьох різних культур. Зараз добираємо сусідів для соняшнику. Можливо, це буде гречка, фацелія чи якась бобова культура. Окрім уже згаданих переваг, це також можливість привабити комах-запилювачів: зранку вони летять на гречку, а з полудня — на соняшник. Як відомо, завдяки «допомозі» з боку бджіл урожайність соняшнику зростає на 25–30%. Це дуже дієвий і фактично безкоштовний спосіб підвищити рентабельність вирощування цієї культури, — вважає головний агроном господарства.

За його словами, сидерати не завадять нормальному розвитку соняшнику, й основна культура легко накриє їх розвиненим листовим апаратом.

Читайте також: Для чого соняшнику бор

Наголосимо, що у ТОВ «Агропрогрес-Теребовля» технологія постійної присутності сидеральних культур на полі дає змогу створити не просто ефективну, а й економічну технологію вирощування соняшнику та інших сільгоспкультур.

— З осені ми взагалі не вносимо добрив під соняшник. Навесні орієнтуємося за станом наших полів: там, де потрібно, розкидаємо до 100 кг нітроамофоски на 1 гектар. Під час сівби даємо карбамід із насінням — також до 100 кг/га. Річ у тім, що постійна присутність сидератів активізує фактори родючості у ґрунті, робить елементи живлення доступними для кореневої системи рослин. Тож ми фіксуємо поступове підвищення вмісту органічної речовини.

Майже нанівець звели також захисні хімічні обробітки посівів соняшнику. Окрім весняного внесення «Раундапу» після появи сходів соняшнику — до 5–6-го листка, посіви обробляють страховим гербіцидом «Експрес». Слід зазначити, що постійна присутність сидератів на полі мінімізує можливості для розвитку багатьох видів бур’янів, адже прорости за таких умов їм набагато складніше.

Окрім цього, на соняшнику провадять одну фунгіцидну обробку посівів. За потреби додають інсектицид, а також бор для підживлення рослин.

— Значну ефективність продемонстрували мікоризні препарати, які ми використовуємо як на соняшнику, так і на кукурудзі. Рослини стають більш стійкими до стресових явищ, зокрема посухи, і ми отримуємо в результаті помітно вищі показники врожайності. На кукурудзі — додатково до 1,2 т/га, а на соняшнику — приблизно 3 ц/га, — відзначає Михайло Петрович.

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для Агрономії Сьогодні

Добрива та ячмінь

Унесення мінеральних добрив суттєво сприяло посиленому накопиченню сухої речовини рослинами ячменю...

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37934
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26973
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14028
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.