Упроваджуючи у виробництво технології, що забезпечують підвищення врожайності сільськогосподарських культур, одним із головних показників ефективності є їх економічна характеристика. Важливого значення набуває цей показник в умовах ринкової економіки, бо у цих умов товаровиробники потребують виробництва, що відповідає вимогам вирощуваних культур і прийнятний за фінансовими витратами для господарств із різним рівнем економічної стабільності й культури землеробства.

Ефективність виробництва залежить від рівня технології та має бути спрямоване на збереження ґрунтової родючості, яка забезпечить реалізацію біологічного потенціалу культури, що дасть можливість знизити собівартість виробництва та зменшить енерговитрати.

Економічну ефективність досліджуваних елементів технології вирощування соняшнику визначали за технологічними картами, розробленими під досліджувані варіанти. Розрахунки проводили за цінами, що були встановлені на період серпня-жовтня 2021 року. Вартість 1 т насіння соняшнику на період розрахунків економічної ефективності становила 18 100 грн.

Читайте також: Реакція соняшнику на різні види підживлення

Вартість валової продукції за вирощування насіння соняшнику була мінімальною — на рівні 41087 грн/га у контрольному варіанті без добрив і без біопрепарату (таблиця). Максимальне зростання вартості валової продукції до 52 852 грн/га у варіанті N40P40K40 + біопрепарат + П. П.

Таблиця. Економічна ефективність вирощування соняшнику залежно від удобрення (2020–2021 рр.)

Виробничі витрати слабко змінювалися у варіантах із використанням інокулянту за різного удобрення, а різниця до варіантів без біопрепарату не перевищувала 120–246 грн/га, але за підживлення вона змінювалася у бік збільшення від 5897 до 6354 грн/га. Найбільшими вони були у варіанті із застосуванням мінеральних добрив і біопрепарату й становили 20447 грн/га.

Умовний чистий прибуток максимального рівня 32 862 грн/га сягнув у варіанті N40P40K40+ біопрепарат + П. П. за рентабельності 164,4%. Цей показник зменшився до 31 351 грн/га у варіанті з використанням біопрепарату на фоні без добрив, проте рівень рентабельності виробництва соняшнику був найвищим і становив 219,8%.

Читайте також: Вирощування соняшнику: використання регуляторів росту рослин

Установлено, що використання різних форм удобрення має суттєвий позитивний вплив на рівень урожаю і економічні показники, проте потрібно підходити до вибору елементів технології ретельно і обов’язкового лишати солому попередника, яку наступна культура буде використовувати як органічне живлення за умов унесення мінеральних добрив, щоб пришвидшити й поліпшити дію органіки. Слід зазначити, що взагалі застосування мінеральних добрив на фоні побічної продукції попередника створювало кращі умови проти тільки одного мінерального добрива або тільки інокуляції насіння внаслідок підвищення їх ефективності й віддачі. У цих варіантах одержали найвищу врожайність насіння.

Отже, вищі економічні показники соняшнику були за внесення мінеральних добрив на фоні побічної продукції попередника із застосуванням біопрепарату, що сприяло отриманню найвищого рівня умовно чистого прибутку — 32 862 грн/га за рентабельності 164,4%.

Юрій Мащенко, канд. с.-г. наук, завідувач науково-технологічного
відділу збереження родючості ґрунтів ІСГС НААН, експерт-дорадник
з питань рослинництва
Олег Гайденко, канд. тех. наук, вчений секретар, завідувач відділу
маркетингу та наукового забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН,
старш. наук. співроб., дорадник з питань механізації сільського
господарства та економіки сільськогосподарського виробництва
Анна Ткач, молодший науковий співробітник лабораторії землеробства ІСГС НААН

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40817
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28763
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15460
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.