Як зібрати повністю врожай ріпаку
- Деталі
- Олійні
- 505
Посіви озимого ріпаку мають одну, не вельми зручну для фермера властивість. Стручки на різних ярусах рослини дозрівають неодночасно. Першими досягають стиглості стручки на верхніх ярусах рослин, далі – на середніх, і пізніше – на нижніх.
Відповідно, дочекатися, поки усі стручки на ріпаку дозріють повністю практично нереально. На той момент, коли починають масово достигати нижні яруси, стручки на верхніх ярусах починають лускати і осипатися. Через це незаплановані втрати насіння ріпаку можуть досягати 10% і навіть більше.
Чи варто казати, наскільки це неприйнятно для власників агробізнесу за нинішніх економічних реалій. Адже саме врожай ріпаку сьогодні користується найвищим попитом у Європі і його набагато легше продати та експортувати, а отже, отримати нарешті живі гроші.
Читайте також: Десикація для якісних жнив
Саме тому при вирощуванні та збиранні озимого ріпаку слід враховувати наступні моменти.
1. Обирати для вирощування гібриди ріпаку із генетично запрограмованим більш рівномірним дозріванням стручків на різних ярусах рослин. Такі гібриди на ринку України є, і їх досить багато. Звісно, що ідеального одночасного достигання усіх стручків не буде, проте все одно цей процес буде набагато більш планим та синхронізованим.
2. Використовувати спеціальні препарати-стікери, які буквально склеюють стручки із насінням, розташовані на верхніх ярусах рослин. Завдяки внесенню таких препаратів можна штучно захистити від розтріскування більшу частину дозрілих стручків та вичекати декілька днів, необхідних для дозрівання насіння на нижніх ярусах рослин.
3. Здійснити десикацію посівів ріпаку. Це відома недорога процедура, яка дасть змогу прискорити достигання насіння ріпаку, а також прибрати зайву вологу із насіння та зелених частин рослин. Завдяки десикації можна пришвидшити та зробити більш плавним процеси дозрівання врожаю ріпаку та знизити в майбутньому витрати на збирання та післязбиральну доробку насіння.
Також наголосимо на тому, що для збирання озимого ріпаку слід використовувати дійсно якісну сільгосптехніку. Це стосується як збиральних пристроїв, так і комбайнів. Останні, по можливості, повинні бути обладнані можливістю увімкнення режиму збирання дрібнонасінних культур.