Як підстрахувати соняшник у посуху
- Деталі
- Олійні
- 802
Як це не дивно і не сумно, однак із кожним роком таку нібито посухостійку культуру як соняшник, стає дедалі складніше вирощувати у південних областях України. Проблема полягає не лише у вовчку. Через тривалі періоди без опадів насіння соняшнику, якщо і проростає, то надалі майже не розвивається через брак вологи. Звісно, що така ситуація із посівами спостерігається далеко не скрізь, проте у деяких господарствах вже сьогодні відмовляються від вирощування цієї культури, концентруючи зусилля на озимій пшениці та ячмені.
З іншого боку, соняшник – одна із небагатьох культур, здатних забезпечити бодай якийсь прибуток на богарі агровиробникам у степовій зоні України. Тому не варто відмовлятися від неї, оскільки навіть за дуже посушливих умов можна отримати цілком прийнятний врожай.
Використовуйте соняшник вітчизняної селекції
Так, зокрема, дуже непогано показує себе на півдні України сортовий соняшник вітчизняної селекції, під який можна відвести частину посівів. Якщо буде волога, сорти в будь-якому разі забезпечать прийнятну врожайність. Однак за дуже посушливих умов невибагливий сортовий соняшник вистоїть і «насипле» свої 8-10 ц/га. Звісно, що це невисока врожайність, проте це краще, аніж не отримати нічого. Просто структуру посівних площ під соняшник слід раціонально розподілити, відвівши ключове місце посухостійким раннім гібридам соняшнику, але не забуваючи при цьому про сорти. До того ж посівний матеріал останніх коштує набагато дешевше.
Використовуйте посухостійкі гібриди кондитерського соняшник
Ще один кандидат на порятунок рентабельності вирощування цієї культури – найбільш посухостійкі гібриди кондитерського соняшнику. За порівнюваної врожайності врожай кондитерського соняшнику можна продати дорожче. Головне, аби вихід фракції від 3,6 мм становив не менш, аніж 65% усього зібраного насіння.
Величезне значення має продумане застосування фунгіцидів на соняшнику
Величезне значення має продумане застосування фунгіцидів на соняшнику. Перш за все це стосується протруєння насіння, аби уберегти рослини від різноманітних гнилей та інших захворювань цієї культури. Хороший фунгіцид забезпечить нормальний стартовий розвиток посівів соняшнику, що дуже важливо за умови нестачі вологи.
В подальшому необхідна хоча б одна фунгіцидна обробка рослин, бажано препаратом, який не лише захищає від хвороб, але й має потужну фізіологічну дію, виступаючи у якості регулятора росту.
Цікаво, що останніми роками окремі відомі виробники насіння соняшнику обробляють свій посівний матеріал не лише протруйниками, але й гуміновими препаратами. Це рішення стало результатом об’єктивних досліджень реальної ефективності гуматів. Тому, гадаємо, цей недорогий спосіб забезпечити хороший старт рослин стане в нагоді усім фермерам, які вирощують соняшник.
Висів соняшнику із одночасним внесенням стартових рідких добрив
І нарешті хороші результати показує висів соняшнику із одночасним внесенням стартових рідких добрив. Суміш, до складу якої входить азот, часто разом із фосфором та цинком, огортає насіння в грунті і забезпечує молодій кореневій системі швидкий доступ до мінерального живлення. При цьому сьогодні немає проблеми із доступом до сівалок, що мають функцію одночасного внесення рідких добрив. Так, сьогодні можна придбати недорогий агрегат вітчизняного виробництва.
В тому разі, якщо ставка робиться на припосівне внесення гранульованих добрив, важливо забезпечити розташування гранул не збоку від насінини, а під нею. В такому разі коренева система сходів соняшнику тягнутиметься вниз – до мінерального живлення та вологи у нижніх шарах грунту. За нашими спостереженнями така технологія забезпечує хороші результати у степовій зоні України.
Іван Кузьменко