Сівозміна переважної більшості фермерських господарств у південних областях України, по суті, складається із двох-трьох культур. Це всюдисущий соняшник, озима пшениця та ячмінь, зрідка – горох. Агровиробники степової зони стають заручниками дефіциту вологи, будучи змушеними із року в рік чергувати соняшник та озиму пшеницю. Це негативно відображається на фітосанітарному стані грунтів і зрештою, на кінцевій рентабельності рослинництва.

Реальних альтернатив наразі поки що небагато. Дехто пробує сіяти сорго, нут, гірчицю, а також останніми роками – озимий горох. Доволі перспективно виглядає така культура як льон олійний. Про неї і поговоримо, тим більш, що площі під льоном поступово зростають.

Усереднена врожайність льону олійного за умови забезпечення належної, не дуже складної агротехніки вирощування, перебуває в межах 2-3 т/га. Враховуючи, що нині вартість однієї тони насіння перевищує 14 тисяч гривень, можна вести мову про непоганий прибуток для фермера. Тим більш, що льон олійний є добрим попередником для більшості сільгоспкультур, виключаючи соняшник. Із ним якраз льон краще розводити на одному полі, хоча б років на два.

Для проростання насіння льону олійного необхідно всього лише 140% вологи від маси насіння. Тобто, зовсім небагато. Цьому сприяє наявність своєрідного слизового шару у насінини, котрий буквально зачіплює крихти вологи у грунті і утримує їх.

Важливим є і те, що льон олійний – це досить холодостійка культура, насіння якої проростає вже за температури грунту +3 С. Посіявши ж його за температури грунту від +7 С, можна очікувати на появу сходів вже за 6-7 днів. При цьому посіви сходу олійного витримують короткотривале зниження температури до – 5С, а отже, нормально почуваються у мінливих ранньовесняних умовах вегетації.

Надрання сівба льону олійного є не просто можливою, а ще й бажаною, оскільки рослини льону не дуже добре реагують на надмірне освітлення, яке спричиняє надмірне галуження стебла. Це негативно впливає як на врожайність рослин, так і на вміст у них олії.

Обробіток грунту під льон олійний має певну схожість із підготовкою поля до сівби ріпаку. З одного боку бажано здійснити хорошу оранку чи глибоке рихлення грунту, а з іншого – головне якісно розпушити та вирівняти посівний горизонт на глибину до 4 см. До того ж, вельми бажаним буде ротаційне боронування поверхні поля до та відразу після сівби насіння. Це забезпечить не лише своєчасне механічне знищення бур’янів, але й дасть змогу отримати дружні сходи.

Звісно, що краще вирощувати льон олійний на родючих землях, краще чорноземах, уникаючи солончакуватих площ.

Це дрібнонасінна культура, норми висіву якої, залежно від агрофону, можуть обраховуватися від 3-4 до 6-7 млн насінин на 1 гектар. Традиційний спосіб сівби – рядовий із міжряддями 15 см. Зокрема, це дає змогу застосовувати міжрядні агрегати для механічного знищення бур’янів.

Не існує особливих труднощів із вибором ефективних гербіцидів при вирощуванні льону олійного. На цій культурі можуть використовуватися десятки відомих гербіцидів. Те саме стосується також інсектицидних препаратів. Слід взяти до уваги, що рослини льону можуть вражатися деякими поширеними хворобами, такими як фузаріоз. Зокрема, цим і пояснюється рекомендація уникати черговості в сівозміні із соняшником.

Мінеральне живлення льону олійного можна назвати традиційним і тут не потрібно щось особливо вигадувати. Достатньо внести певну норму класичного NPK під осінній чи передпосівний обробіток. Також ця культура добре реагує на достатню забезпеченість магнієм та сіркою.

Збирання льону як дрібнонасіннєвої культури вимагає продуманого підходу, як в плані вибору пристрою для збирання, так і варіанту із роздільним комбайнуванням. Майже завжди рекомендується додаткове десикування посівів льону олійного, що здійснюється за 3-4 доби перед збиранням.

Впоратися з кукурудзинням!

У Вінницькій області відбулося цікаве імпровізоване змагання трьох моделей плугів найкращих...

У пошуках маржі: шлях українського зерна у 2025...

Українські агровиробники вже четвертий рік працюють в умовах повномасштабної війни. Вони...

Зони продуктивності. Змінні норми висіву

Про сучасні технології точного землеробства, підходи до управління продуктивністю полів та...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

56301
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

35442
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

20948
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.