Пропонуємо ознайомитись з адаптованими для різних регіонів України технологіями вирощування сорго

Сорго стає дедалі цікавішою культурою для багатьох вітчизняних агровиробників. На користь цього свідчить справді висока врожайність культури, її очевидна невибагливість до умов вегетації та хороша ліквідність. Зокрема, сорго минулого сезону було реалізовано за цінами принаймні не нижчими, а то й вищими, ніж кукурудза. І це — за відчутно нижчих витрат і ризиків вирощування.

Проте далеко не всі українські агрономи наразі знаються на ефективних технологіях вирощування сорго. Тому, щоб допомогти охочим посіяти своє перше сорго та вдосконалити технологію тим, хто вже почав його вирощувати, ми попросили розповісти про це докладніше справжнього фахівця у цьому питанні.

Знайомтеся — Володимир Чепурних, регіональний менеджер компанії «Адванта Сідз Україна», який вирощує сорго вже багато років поспіль і щиро цікавиться всіма нюансами вирощування цієї культури!

Для формування одиниці сухої маси сорго потрібно приблизно у 2,5 раза менше води, ніж кукурудзі. Воно справді є однією з найбільш посухостійких сільгоспкультур, його можна вирощувати, зокрема, в наших південних областях. Так, в умовах Херсонської та Одеської областей гібриди сорго Advanta забезпечували врожайність на рівні 7–9 т/га і навіть за сприятливіших умов вегетації — до 11 т/га, — розповідає Володимир Чепурних.

Однак фахівець наголошує, що це не означає, що сорго взагалі може рости й давати високу врожайність зовсім без вологи. Проте ця культура надзвичайно стійко втримує її тривалий брак і нормально зносить навіть критичну температуру понад 38%, коли вегетація інших культур гальмується.

_________________________

Щодо вибору оптимальних строків сівби сорго у «Адванта Сідз Україна» радять орієнтуватися на однорічні злакові бур’яни

_________________________

Регіональний менеджер «Адванта Сідз Україна» щодо вибору оптимальних строків сівби сорго радить орієнтуватися на однорічні злакові бур’яни.

Якщо вони вже почали проростати, отже, можна сіяти й сорго. Оптимально стежити за температурними режимами — якщо кілька днів поспіль удень температура ґрунту перевищує +12…+14 градусів і спостерігається тенденція до підвищення температури найближчих 4–5 днів, то можна виходити в поле із сівалкою. Однак, звісно, рік від року відрізняється — це може трапитися раніше, а може й пізніше. Так, у найпівденніших регіонах України сівбу сорго вже подекуди розпочинають 7–9 квітня, звісно ж, за умов підвищення температури ґрунту, — рекомендує Володимир Чепурних.

Обираючи оптимальну ширину міжрядь і густоту висіву сорго слід брати до уваги чимало чинників. А ще — відкинути застарілі шаблонні рішення.

Ще кілька років тому в Україні майже всі сіяли сорго з міжряддями на 70 см. До того ж головною причиною цього був ще радянський технологічний спадок, коли не було сучасних сівалок із різними варіаціями міжрядь. Сьогодні я можу сказати, що оптимальні міжряддя для сорго — від 45 до 55 см. У такому разі рослини в рядках сильніше затінятимуть ґрунт, перешкоджаючи надмірному випаровуванню вологи з нього. Водночас це сприятиме й кращому розвитку біоти в ґрунті, — зазначає фахівець.

Своєю чергою, норма висіву залежить від того, як добре окремо взятий регіон забезпечений вологою впродовж вегетації сорго. Якщо її достатньо, то цей показник має бути 150–180 тис. рослин на гектар, якщо замало, то краще сіяти сорго 100–120 тис. рослин на гектар. У разі екстремальної посухи взагалі бажано мати 80–90 тис. рослин на гектар. Тоді рослинам сорго вистачатиме вологи й поживних елементів, а рослини добре кущитимуться. Також Володимир Чепурних радить пильно придивитися до так званої технології здвоєних рядків TwinRow, що дуже добре пристає для сорго.

До речі, не варто остерігатися того, що рослини сорго кущитимуться. Я помітив, що деякі фермери вважають це недоліком. Навпаки, добре розкущені міцні рослини сорго далі в процесі вегетації забезпечать хорошу врожайність, — пояснює Володимир Чепурних.

Представник «Адванта Сідз Україна» звертає особливу увагу на захист посівів сорго від бур’янів у початкових фазах розвитку. Тому обов’язковим є застосування ефективних гербіцидів, а також за можливості — спеціальний механічний обробіток ґрунту, наприклад, ротаційною бороною навесні — до появи сходів і після сходів.

Обов’язково застосовуйте ґрунтовий гербіцид до сівби. У цьому разі насіння обов’язково має бути оброблене антидотом «Концеп», завдяки чому можна застосувати гербіциди на основі С-метолахлору. У ранніх фазах розвитку наземна частина сорго відносно невелика й воно розвиває кореневу систему. Якщо не дати ефективний гербіцид, який триматиме поле чистим до травня — середини червня, то не варто розраховувати на хорошу врожайність, — радить фахівець.

На окрему увагу заслуговує тема застосування мінеральних добрив на посівах сорго.

Питання мінерального живлення сорго є одним із найцікавіших. З одного боку, сорго — це справді дуже невибаглива культура, яка може рости на бідних ґрунтах із мінімальною кількістю поживних речовин. З іншого — сильно обділяти її також не варто, оскільки розумне мінеральне живлення сорго дасть змогу отримати справді високу врожайність, — каже Володимир Чепурних.

Фахівець наголошує, що в стартових фазах розвитку вкрай важливо забезпечити сорго доступними азотом і фосфором. Найвища потреба рослин сорго в азоті існує до появи 12 листків, а у фосфорі — від фази 4 листків до настання молочної стиглості.

Я розумію, що бюджети українських фермерів сьогодні дуже обмежені, але під сорго потрібно дати хоча б мінімальну норму азотно-фосфорних добрив у перерахунку на N20P40. Критично важливо вчасно дати посівам сорго бодай мінімальну кількість фосфору. Адже цей елемент живлення безпосередньо впливає на розвиток кореневої системи рослин. Якщо в цьому питанні правильно спрацювати, то надалі сорго і розвине свою феноменальну стійкість до стресових умов вегетації й зможе брати вологу і поживні речовини з глибших шарів ґрунту, — стверджує Володимир Чепурних.

_________________________

«Адванта Сідз Україна» радить додатково спробувати сіяти насіння сорго з мікоризою та різноманітними інокулянтами — ця культура надзвичайно добре реагує на таку підтримку

_________________________

Фахівець компанії «Адванта Сідз Україна» радить додатково спробувати сіяти насіння сорго з мікоризою та різноманітними інокулянтами — ця культура надзвичайно добре реагує на таку підтримку. Такий підхід може забезпечити не один і не два додаткових центнери врожайності.

Компенсувати знижені норми внесення міндобрив можна за допомогою інокулянтів з азотофіксувальними бактеріями та фосформобілізувальних бактерій тощо. Згідно з моїми дослідженнями та спостереженнями, сорго дуже добре «співпрацює» із симбіотичними організмами й може отримувати з атмосфери та ґрунту додатковий азот, фосфор та інші елементи. А поготів, на полі, де вирощували сорго з інокулянтами, дуже добре почуваються такі культури, як, наприклад, озимий ріпак і соняшник. Сорго може бути по-справжньому цінним попередником для багатьох культур, — додає Володимир Чепурних.

Для листкових підживлень посівів сорго фахівець компанії «Адванта Сідз Україна» радить застосовувати КАС та водорозчинні NPK добрива.

Слід звернути увагу, що прилипачі на спиртовій основі не можна використовувати після фази появи 7–8 листків, щоб не зашкодити утворенню воскового шару, а це один із захисних й адаптивних механізмів рослини до стресових умов. У разі потреби до цієї бакової суміші можна додавати інсектициди. Бажано використовувати двокомпонентні та з трансламінарними властивостями. А якщо на вашому полі є такий шкідник, як попелиці, то обов’язкове використання прилипача на основі органічної олії. Сорго добре реагує на внесення цинку, магнію, сірки та міді в фазу 8–12 листків, коли закладається мітелка. Це позитивно впливає на врожайність посівів, збільшуючи масу насінин. І, нарешті, не зайвим буде превентивне внесення стимулятора — до настання затяжної літньої спеки. Хоча сорго і є надзвичайно стійкою до стресових чинників культурою, але така підтримки амінокислотними комплексами чи гуміново-фульвовими препаратами рослині буде на користь, — каже Володимир Чепурних.

Нагадаємо, що сорго — чудовий провокатор проростання вовчку соняшникового (Orobanche cumana), тому, якщо помічали на полі в посівах таку рослину, сорго буде в допомозі очистити поле.

Наш співрозмовник рекомендує кожному українському фермеру спробувати посіяти кілька різних гібридів сорго на невеликих ділянках і спільно напрацювати оптимальну технологію їх вирощування.

У компанії «Адванта Сідз Україна» для цього є всі можливості, починаючи з найбільш адаптованої в Україні лінійки гібридів і закінчуючи вже тривалим досвідом вирощування цієї культури в різних регіонах нашої держави. Я переконаний, що кожне українське господарство може успішно вирощувати сорго, отримуючи хорошу рентабельність і покращуючи заразом свою сівозміну, — резюмує Володимир Чепурних.

Ігор Павлюк

Ідеальне внесення міндобрив із причіпним...

Компанія AMAZONE представляє унікальний професійний розподільник гранульованих добрив з об’ємом...

Український тваринницький саміт: трансформуємо...

11 жовтня 2024 року у Києві відбувся UKRAINIAN LIVESTOCK SUMMIT 2024, організований компанією...

Переваги осінньої обробки гербіцидами озимих...

Затяжні теплі осені вже стали звичною прикметою аграрного сезону в Україні. Позитивні температури...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

45109
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30858
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

17181
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.