Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного університету презентували вже другий вітчизняний сорт рідкісної культури – представниці Американського континенту. Мова про екзотичну кіноа, поширену в далеких Перу, Еквадорі, Болівії, низці інших країн – і не лише на Американському континенті. А до Сум вона «прибилася» майже випадково, коли Генеральна Асамблея ООН оголосила 2013-ий роком кіноа, поклавши головну місію на продовольчу та сільськогосподарську організацію ФАО, що діє при ООН. Мета – вшанувати заслуги корінних народів Анд у її збереженні задля майбутніх поколінь, зміцнення продовольчої безпеки людства.

Як пригадує завідувач кафедри агротехнологій та ґрунтознавства СНАУ професор доктор сільськогосподарських наук Володимир Троценко, на той час він також був не вельми в «темі» цієї культури, однак обставини склалися таким чином, що вже наступного, 2014-го року, разом з колегами взявся за ретельне вивчення і дослідження американської гості. І сам для себе відкрив багато чого цікавого, повчального й потрібного. Тож нинішнього, ювілейного, 2024-го, є чим звітувати.

_______________________

Кіноа можна і потрібно вирощувати в Україні, взявши до практичної уваги певні технологічні, погодні, насіннєві та інші особливості

_______________________

Головний висновок – кіноа можна і потрібно вирощувати в Україні, взявши до практичної уваги певні технологічні, погодні, насіннєві та інші особливості. А на підтвердження – створені у Сумському НАУ адаптовані до агрокліматичних умов Лісостепу та Полісся сорти Квартет (патент №230287 від 09.05.2023 р.) та Комиза (№240105 від 05.02.2024 р). Перший орієнтований на суцільні посіви, другий – широкорядні і характеризується вищим біологічним потенціалом. Обидва належать до ранньостиглої групи. Їх висівають одночасно із культурами середніх строків сівби, технологічне дозрівання – у другій декаді вересня.

Презентація нового сорту кіноа Комиза на кафедрі агротехнологій та грунтознавства СНАУ

У СНАУ розроблена та проходить апробування базова технологія вирощування товарних та насіннєвих посівів, яка орієнтована на використання уніфікованої (до зернових культур) сільськогосподарської техніки. Додаткового контролю потребує захист посівів культури від бур’янів та шкідників.

У забезпеченні належної якості урожаю важливий елемент – організація збирання. Аграрії мають звернути увагу, що завдяки високому рівню гігроскопічності суцвіття відразу після обмолоту насіння потребує додаткового очищення та досушування. Упродовж 2022-2023 рр. фактична урожайність склала в середньому 1,35 т/га.

Бум на кіноа

Як наголошує Володимир Троценко, стійкою тенденцію останніх десятиліть залишається диференціація продовольчого ринку за рахунок формування специфічних груп товарів. Наразі «відбір» на здатність до заповнення новостворених ніш проходять як традиційні культури (за рахунок їх сортової диференціації), так і група малопоширених та маргінальних, цінні характеристики яких не були затребувані раніше.

Кіноа-археофіт, що сформувалася на Американському континенті, зараз стала однієї із перспективних для включення до системи світового виробництва продуктів специфічних напрямів харчування. На час приходу європейців вона перебувала на рівні кукурудзи та картоплі. Однак, на відміну від них, не здобула поширення в інших частинах світу, а в себе на батьківщині її поступово витіснили інші види.

Наразі у світі спостерігається справжній «бум» кіноа. Так, лише за період із 2010 до 2018 років кількість країн, які сертифікували її вирощування, зросла більш ніж утричі. Найбільш активно інтродукція відбувається на Європейському континенті, який є основним ринком збуту «здорової» їжі. Крупа кіноа під назвами «золоте зерно», «золото інків» тощо поступово стає частиною харчування окремих категорій людей, у тому числі із серцево-судинними захворюваннями.

Насіння кіноа має специфічний хімічний склад, порівняно з іншими, вже відомими безглютеновими продуктами (до прикладу, гречки), характеризується більш високим вмістом білку та мікроелементів. Однак найважливіша характеристика – відсутність речовин, що блокують процеси засвоєння. Саме це стає визначальним у виробництві продуктів, орієнтованих на людей похилого віку, а також з підвищеним рівнем фізичного навантаження.

Досить навести харчову статистику: в склянці крупи міститься приблизно 58 відсотків добової норми марганцю, 30 – магнію, 28 – фосфору, а до її складу входять всі 9 необхідних людині амінокислот. А за вмістом білку складає гідну конкуренцію продуктам тваринного походження.

_______________________

В склянці крупи кіноа міститься приблизно 58 відсотків добової норми марганцю, 30 – магнію, 28 – фосфору, а до її складу входять всі 9 необхідних людині амінокислот

_______________________

До слова, палким прихильником кіноа є відомий в Україні кулінар Євген Клопотенко. Він не тільки наголошує на незаперечних цінностях крупи, а й пропонує власні рецепти приготування різних страв із неї.

Як прокоментував означені факти директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександр Маслак, це унікальна і перспективна культура і для Сумщини, і для України в цілому. До неї аграрії поки що придивляються – і для цього мають усі підстави. Кіноа доволі вимоглива до технології вирощування, чутливо реагує на природні умови, характеризується невисокою врожайністю, що впливає на ціну. Але її цілющі властивості переважують вище наведені аргументи, відкриваючи обнадійливі перспективи. І насамперед на Сумщині, яка сьогодні стала піонером у вивченні і «прирученні» американської «гості».

Олександр Вертіль

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38546
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27380
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14320
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.