Лаванда – можливості прибутків в умовах війни
- Деталі
- Нішеві культури
- 358
Сумчанка підприємець Світлана Ганночка впродовж кількох останніх років успішно вирощує лаванду, яка не тільки красива, а й корисна та потрібна в повсякденні.
Світлана Ганночка народилася і виростала в селі Угроїди на Краснопільщині. Закінчила Сумський державний університет, де здобула вищу економічну освіту, працювала менеджером, головним бухгалтером, економістом, на інших відповідальних посадах, тісно пов’язаних з професійним фахом. А ще – постійно захоплювалася і продовжує багато часу віддавати фотографуванню, що стало не тільки хобі, а й неабиякою опорою в роботі.
Однак, як говорить жінка, свого часу запраглося чогось нового, незвіданого, де б могла сповна проявити власні здібності, втілити задуми і навіть мрії. І така важлива підприємницька сторінка згодом з’явилася. До того ж, досить незвична як для слобожанського краю, де немає високих гір і де здебільшого росте славнозвісна лаванда, про яку так натхненно співає одна з відомих виконавець. А саме її взялася культивувати молодий підприємець, перед цим перелопативши гори спеціалізованої літератури, налагодивши зв’язки з тими, хто також кохаються в цій запашній царині.
Земельну ділянку придбала в рідних Угроїдах, де й висіяла лаванду. Підприємницький акцент зробила на красі й неповторності квіткової плантації, яка, за задумом, мала б приваблювати подорожуючих, туристів, земляків. Тобто, своєрідна фотозона, але напрочуд екзотична і неповторна.
І не помилилися. За останні кілька років, звідколи з’явилася лавандова плантація, тут побували численні відвідувачі, які залюбки робили світлини на згадку. Варто завітати на особисту сторінку Світлани у ФБ чи Lavender Dream, як опинитеся у чарівному синьому квітковому світі, де панують висока одухотвореність, світло, піднесеність.
На жаль, з часом, зокрема, з початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, ця атмосфера набула темнавих відтінків, адже Угроїди розташовані за якихсь п’яти кілометрів від українсько-російського кордону і тут завжди чатує загроза ворожих обстрілів. Але й за такої ситуації гору беруть світло і непереборне бажання радіти красі – впродовж останніх півтора року на лавандовому острівку побували гості як із сусідніх населених пунктів, так й інших міст і насамперед із Сум. А світлини, виконані Світланою чи самими гостями, назавжди зберігатимуться в сімейних та родинних альбомах.
Від ефірної олії, мила і свічок до продовольчих десертів і екзотів
Про лаванду Світлана Ганночка знає якщо не все, то майже все. Варто завести мову про цю рослину, як підприємець відразу ж пропонує розлоге уточнення чи деталізацію того чи того аспекту. При цьому неодмінно наголошує, що лаванда це не тільки і не стільки краса і вишуканість кольору й запахів, як практичне застосування і використання в різних площинах та сегментах народного господарства. І насамперед у косметичній, харчовій та інших видах промисловості, не кажучи про реалізацію саджанців.
Так, вирощену і зібрану лаванду господиня висушує, аби використати для виготовлення ефірної олії, гідролату, для чого застосовує окремі спеціальні технології. Квіти, наприклад, йдуть для наповнювача, а з продукції переробки отримує мило, свічки, саше, іграшки, гель для душу, крем для рук тощо. Окрема лінійка – продовольча: до чаю, кави, десертів, навіть лавандовий зефір.
___________________________
Лаванда це не тільки і не стільки краса і вишуканість кольору й запахів, як практичне застосування і використання в різних площинах та сегментах народного господарства
___________________________
Лавандову складову чудово доповнюють льон і коноплі – їх насіння використовує при виготовленні подушок, валиків, грілок… Стосовно останніх, то завдяки насінню льону вдається зігрівати тіло, а лавандове заспокоює і розслабляє.
При цьому важливий екологічний аспект – адже рослини вирощені без жодних застосувань хімічних препаратів, а природним способом, що додає виробам особливої цінності.
Лавандову продукцію Світлана реалізує у крамничках, які нещодавно відкрила і які поступово набувають популярності серед покупців. У найближчих планах – організувати власний інтернет-магазин, для якого навіть назва є – «Ганночка-Лавандочка»: для цього має певну фінансову підтримку, адже недавно виграла відповідний грант від Сумської міської ради.
Є ще одна обнадійлива новина: аби максимально убезпечитися від можливих воєнних проявів в Угроїдах, господарка придбала 30 соток землі неподалік Сум, на яких також вирощуватиме лаванду. Тобто, господарство поступово розширюється, що свідчить про його перспективність.
Олександр Вертіль