Вітчизняні агровиробники постійно вивчають можливості вирощування альтернативних культур. Зокрема, через майже постійний дефіцит вологи у грунті. Тому переважно фокус уваги зміщується на посухостійкі культури, такі, наприклад, сорго.

Потенціал зернового сорго в Україні поки що не розкритий і близько, хоча ця культура вирощується на наших теренах досить давно. Причин тут декілька: недостатнє володіння технологією вирощування, труднощі із реалізацією зібраного врожаю і неправильне позиціонування сорго у сівозміні.

Кепський жарт зіграли запевнення окремих продавців насіння та ентузіастів в тому, що, мовляв, сорго настільки посухостійке, що і в пустелі може забезпечити по 10 тонн із гектару. Це далебі не так.

Дійсно, для нормальної вегетації і формування врожайності рослині сорго потрібно на 20-30% менше вологи, аніж кукурудзи. Та все ж потрібно і чимало. Ця культура легше переносить посуху і підвищення температури, проте не настільки, щоб геть їх ігнорувати.

Однак сорго цілком може вижити і дати врожайність принаймні по 3-4 т/га за таких умов, де не ростиме жодна інша культура в Україні. Причому його дійсно можна сіяти на бідних піщаних грунтах та солончаках.

Читайте також: Сорго — надійна альтернатива зерновим культурам в умовах Степу

Наголосимо на тому, що в Україну лише зараз приходить ефективна технологія сорго. Потенціал у цієї культури, поза усіма сумнівами, величезний.

Так, два роки поспіль на Київщині керівник ТОВ «Укрсорго» Ярослав Бардин встановлював неофіційні світові рекорди врожайності сорго. Перший рік цей показник становив до 145 ц/га, хоча були поля і по 16 т/га, а у 2019 році взагалі насипало понад 19 т/га.

В Україні вирощується три основних типи сорго. По-перше, це вітчизняні сорти - найвищі на зріст, що досягають у висоту 170 см. У зв'язку з цим їх досить важко збирати, а важка «волоть» рослин може падати на землю. При цьому частина їх має підвищений вміст танінів, що вимагає додаткової обробки.

Європейські сорти середні за зростом і досягають висоти 140-150 см. Американські сорти сорго найнижчі - 100-110 см. Відзначимо, що для сівби та збирання сорго не потрібно купувати особливих сівалок або жаток, тому цю культуру в принципі може вирощувати будь-який фермер.

Для фотосинтезу одиниці сухої речовини сорго потрібно всього лише 300 частин води, тоді як вівсу - 600, ячменю - 534, а пшениці - 515. Тому врожайність цієї культури навіть за критично посушливих умов сягає 30 центнерів зерна з гектара.

_______________

Висока посухостійкість сорго визначається потужною кореневою системою. Так, глибина проростання головного зародкового кореня сягає двох метрів на ширину до 90 см

_______________

Висока посухостійкість сорго визначається потужною кореневою системою. Так, глибина проростання головного зародкового кореня сягає двох метрів на ширину до 90 см. Сорго може витримати жорстку посуху протягом трьох тижнів, відновитися після стресу і сформувати хороший урожай.

Не дивно, що в світі сорго є досить популярною культурою, під яку відводиться до посівна площа в світі наближається до 60 млн га. Зерно сорго – чудовий концентрований корм для всіх видів худоби, птиці та риби. Цікаво також, що у сорго найвищий вихід спирту - 450 кг з 1 т сировини.

Сорго є найбільш затребуваним після кукурудзи інгредієнтом при виробленні повноцінних комбікормів для молодняка і дорослих птахів. Поживність зерна голозерного білого сорго сягає 95% від поживності кормової кукурудзи.

Витрати на технологію вирощування цієї культури є відносно помірними у порівнянні із «королевою полів». Середня норма висіву насіння на гектар становить усього лише 20 кг, а вартість посівної одиниці може бути в декілька разі нижчою.

Відзначимо також, що сорго, так само як і кукурудза, провокує проростання і подальшу загибель вовчка соняшникового своїми кореневими виділеннями. Тобто, може розглядатися як цінний елемент сівозміни.

Також сорго вважається однією із найстійкіших до захворювань та шкідників хвороб. Її можуть вражати шкідники кукурудзи, однак не дуже сильно, що дає змогу вносити інсектицид по факту їх надмірного розмноження. Якщо вести мову про хвороби, то це передусім фузаріоз, прояви якого також не є катастрофічними.

Так само сорго є відносно невибагливим до мінерального живлення і не відчуває якоїсь особливо критичної потреби в жодному із елементів живлення. Воно вдячно реагує на наявність доступних азоту, фосфору та калію в грунті, однак не потребує щоб їх обов’язково вносили в землю тонами.

Існують певні особливості збирання цієї культури, оскільки насіння сорго дозріває нерівномірно. Починати збирати врожай потрібно за вологості зерна 20-25% і не чекати, поки рослина висохне повністю, інакше рослини можуть швидко почати осипатися та вилягати. Якщо ж провадити десикацію, то потрібно прорахувати буквально кожен день.

Китай дарує світу нову сільськогосподарську...

На власній продовольчій безпеці цивілізація, історія якої нараховує майже 5 тисяч років, як то...

Чотири поради для агрономів, які планують...

В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через...

АгроХім - дистрибютор засобів захисту рослин в...

Дистрибуційна компанія АгроХім: надійний постачальник засобів захисту рослин, насіння та добрив У...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33314
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23463
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11653
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.