Чому агровиробники все пильніше придивляються до гороху
- Деталі
- Бобові
- 57
На фоні ланів широкополих під улюбленими нині соєю чи соняшником збільшення площ під горохом не дуже впадає в око. А, між іншим, його цьогоріч посіяли майже вполовину більше, ніж торік. Що дає підставу навіть говорити про певні зрушення принаймні в сегменті нішевих культур. Тож чи зможе горох за умов сприятливої експортної кон’юнктури дещо повернути втрачені позиції на українських полях?
Нішевий поклик. Коли ціна на великі культури падає і маржинальність їх вирощування лишає бажати кращого, природно виникає зацікавленість до нішевих культур. Утім, експерти зазначають: нішеві культури обіцяють кращу маржинальність, але також і мають значно більше ризиків. Мовляв, частенько для господарства зручніше мати справу з уже добре знайомими, технологічно відпрацьованими зерновими чи олійними — навіть коли вони дають менше прибутку за умови перевиробництва, експортних обмежень тощо.
Горохова історія
На зорі Незалежності посіви гороху в Україні становили близько 1,3 млн гектарів. Надалі занепад тваринництва й, відповідно, кормовиробництва призвів до стрімкого падіння виробництва цієї зернобобової культури. І 2022 року площі під горохом становили всього 124,6 тис. гектарів — тобто в 10 разів менше проти рекордного показника тридцятилітньої давності.
Тут свою негативну роль, звісно, зіграли й повномасштабні воєнні дії на теренах країни. Адже до війни лідерами за обсягами виробництва гороху були південні регіони та частина Слобожанщини. Утім, 2024 року площі посіву гороху становили вже 212,1 тис. гектарів (за середньої врожайності 21,9 ц/га), що на 41,4% перевищує тогорічні показники. І це дає підстави для стриманого оптимізму.
Джерело дефіцитного білка
Глобальна продовольча кон’юнктура цьому, в принципі, сприяє. На сьогодні у світі гостро стоїть проблема дефіциту кормового й харчового білка. А горох — це одне з найбагатших його джерел (після сочевиці він посідає друге місце за кількістю білка на 100 г продукту). Горох також є одним із найкращих джерел рослинного білка не лише за кількісними, а й за якісними показниками. Наприклад, за складом незамінних амінокислот білок гороху найбільше наближений до м’ясного. Крім того, горох є джерелом клітковини, заліза, калію, кальцію, магнію, а також вітамінів групи В.
_____________________
З боку переробної промисловості горох є однією з найкращих альтернатив сої, пшениці та кукурудзі
_____________________
З боку переробної промисловості горох є однією з найкращих альтернатив сої, пшениці та кукурудзі. Його використовують у м’ясопереробці та виробництві замінників м’яса, спортивному і дієтичному харчуванні, виробництві молокопродуктів, фармацевтиці, косметиці тощо.
Горох ще й унікальна культура з погляду логістики в широкому сенсі цього поняття. Одна з очевидних і значущих переваг цієї зернобобової культури полягає в тому, що сухий горох може зберігатися до 12 років. За належних умов зберігання його поживна цінність не втрачається, і всі корисні властивості повністю зберігаються.
Експортні перспективи
Горох має стабільний попит на міжнародних ринках, а Україна, попри падіння виробництва, належить до основних світових експортерів цієї культури. Останніми роками найбільшими імпортерами українського гороху є Туреччина, Італія, Індія, Пакистан, Бангладеш, Малайзія.
Очікується, що український експорт гороху збільшиться до 400 тис. тонн у 2024/25 МР проти 314 тис. попереднього сезону. І особливо перспективним ринком є азійський напрямок. Адже співвідношення між продуктами рослинного і тваринного походження в харчових раціонах більшості країн Азії (9 : 1) і Європи (6 : 4). І це визначає безперечну вагомість проблеми збільшення виробництва рослинного білка.
Недарма стародавні китайці вважали саме горох, а не рис чи щось інше, символом багатства й родючості. І нині Китай є одним із провідних виробників цієї культури та, що важливо, її потужним імпортером. У цьому сенсі українських аграріїв окрилюють сподівання, що до кінця 2024 року український горох може вийти на ринок Китаю. Нині перемовини — на етапі погодження фітосанітарних процедур і безпосередньо протоколу, й очікуване відкриття величезного ринку позитивно позначиться на інтересі агровиробників до зернобобової культури та розширенні її посівів.
Агрономічні переваги
Аргументом на користь вирощування гороху є і те, що ця культура, як не дивись, а достатньо знайома багатьом агрономам — до того ж технологія вирощування подібна до роботи із зерновими. Горох також досить невибаглива до ґрунтово-кліматичних умов рослина. Це досить холодостійка культура, і сіяти її можна разом із ранніми ярими зерновими, що дозволяє максимально використовувати весняні запаси вологи. Завдяки тому, що горох не виносить сім’ядолі на поверхню ґрунту під час проростання, глибина загортання насіння може варіюватися в широкому діапазоні, що дозволяє гарантовано посіяти у вологий шар.
_____________________
Витрати на вирощування гороху зазвичай рівні або навіть нижчі, ніж у ярих зернових культур
_____________________
А витрати на вирощування гороху зазвичай рівні або навіть нижчі, ніж у ярих зернових культур. Так, щодо захисту, то в більшості випадків можна обмежитися однією гербіцидною обробкою. Адже дружні та енергійні сходи не дозволяють бур’янам становити суттєву конкуренцію культурі в процесі вегетації та призвести до істотних втрат урожаю. Щодо шкідників, то і тут зазвичай достатньо одного внесення інсектицидів. А завдяки швидкому дозріванню фунгіциди на гороху застосовують вкрай рідко.
Відносно недорога і система живлення. Ця культура вимагає менше азотних добрив унаслідок того, що на коренях гороху є бульбочкові азотфіксувальні бактерії. Вони переводять азот із повітря на доступну для рослини форму, і таким чином горох отримує азотне живлення не тільки з ґрунту, потребуючи менше мінеральних добрив.
Окрім того, горох поліпшує загалом сівозміну господарства, що важливо як агрономічно, так і економічно. Як бобова культура він є одним із найкращих попередників, структуруючи ґрунт, збагачуючи його азотом, створюючи кращі умови для реалізації продуктивного потенціалу наступних культур у сівозміні.
Економічні плюси
За невеликих витрат на вирощування горох є економічно цінною культурою для господарства. З площ під горохом можна швидко отримати віддачу, адже він має дуже короткий період вегетації. Як правило, цю культуру реалізують однією з перших у сезоні. А хороший експортний потенціал може слугувати гарантією швидкого повернення вкладених коштів.
Горох може приносити хороший прибуток навіть за досить скромної врожайності 20–25 ц/га. Однак інтенсивніша технологія вирощування, застосування оптимізованої схеми захисту культури за помірних додаткових витрат дозволяє досягти значно вищої продуктивності посівів. Так, практика свідчить, що застосування різного роду біостимуляторів або інокулянтів підвищує врожайність і поліпшує поживну та енергетичну цінність насіння гороху навіть за несприятливих погодних умов.
Іван Кандул