Вартість 1 тони гороху досягла позначки 11 тисяч гривень, що може стати додатковим стимулом для вирощування цієї невибагливої і корисної в сівозміні культури

Так вже склалося, що лідерські позиції за симпатіями фермерів серед бобових культур вже багато років поспіль посідає соя. Зазвичай на цю культуру тримається хороша ціна і до того ж вона є цінним попередником в сівозміні, першою чергою завдяки здатності акумулювати атмосферний азот в грунті.

Читайте також: Інтегрований захист сої

Однак у агрономічному плані вирощувати сою стає із кожним роком складніше. Це доволі вологолюбна культура, котра до того ж серйозно потерпає від бур’янів. Тому зібрати в умовах лісостепу гарантовані 3т/га сої дуже непросто, не кажучи вже про більш посушливі регіони.

Тому фермери часто або вирощують законодавчо заборонену ГМО-сою, або традиційну за екстенсивною технологією, сподіваючись на дощ. Вкладатися по-повній у цю культуру зважуються далеко не всі.

Натомість донедавна знайомий нам із незапам’ятних часів горох поступово набув статусу «бідного родича» сої. Головним чином через низьку ціни на вирощену продукцію, які найчастіше перебувають на рівні 4,5-6 тисяч грн за 1 тону. Тому навіть врожайність гороху 4 т/га не особливо тішила агровиробників тим більш, що виростити ці 4 тони потрібно ще й зуміти.

З іншого боку горох хоч і «бідний», але витривалий родич сої і він може рости за таких умов, де і соняшнику буде непросто. Річ у тім, що горох – надзвичайно холодостійка і придатні до надранніх строків сівби. Іноді її висівають у південних областях вже у другій половині лютого. Горох у більшості випадків витримує приморозки до -6-7 С, а незрідка – і сильніші.

Відповідно, ця культура із досить коротким терміном вегетації може сповна використати ранньовесняну вологу і дати непоганий врожай, навіть у сухому степу.

Ще більш цікаво виглядає нещодавно впроваджений в Україні зимуючий горох, котрий висівається з осені і проходить холодну пору року у сплячому стані. Результати останніх трьох-чотирьох років демонструють відмінні перспективи зимуючого гороху. Так, за нашими даними минулого посушливого року в Запорізькій області фермери впевнено отримували по 4 т/га врожаю. Якщо помножити їх на нинішню вартість гороху, то виходить просто вражаюча рентабельність для степового півдня України.

Окрім цього, як зимуючий, так і ярий горох – чудове доповнення до сівозміни степових областей, яка майже повсюдно складається із безальтернативної комбінації озимі зернові-соняшник. Включивши сюди горох у якості попередника озимої пшениці та ячменю, можна істотно підвищити їх врожайність. Заразом – знизити залежність від соняшнику.

Технологія вирощування гороху давно апробоване і потребує традиційних агрозаходів, прийнятих у господарстві. Норма висіву насіння перебуває в межах 1-1,5 млн од/га. При цьому важливо правильно підібрати сорти для кожного регіону.

Так само, як і сою, посівний матеріал гороху потрібно інокулювати. Також обов’язковим є застосування потужного інсектицидного протруйника, оскільки насіння гороху приваблює силу-силенну шкідників. В подальшому слід запланувати 2-3 інсектицидні обробки посівів.

З іншого боку, посіви гороху хоч і уражуються хворобами, але на цьому фронті ситуація трохи простіше. Достатньо буде використати один хороший фунгіцид, внісши його превентивно.

Горох добре реагує на внесення NPK під осінній обробіток. Навесні під передпосівний обробіток потрібно дати певну кількість азотних, а краще азотно-сірчаних та азотно-фосфорних добрив. Останні можна внести безпосередньо в рядок під час сівби.

Як і кожна бобова культура, горох залежить від наявності доступних бору, молібдену та міді. Такими препаратами можна обробити посівний матеріал та обов’язково внести їх по листу. Можна двічі – у ключові фази вегетації. Це покращить роботу бульбочкових бактерій, а також сприятиме кращому цвітінню та зав’язуванню плодів.  

У всякому разі горох заслуговує на значно ширше місце у сівозміні і дуже добре, що ціна на цей вид продукції досягла дійсно високих значень. За сприятливих умов сьогодні можна отримати і 4, і навіть 5 тон/га гороху, а отже, за більш-менш нормальної ціни наступного сезону отримати хорошу рентабельність вирощування та поліпшити родючість грунту.

Інтегрований захист ячменю від хвороб

Заходи захисту ячменю від хвороб спрямовано передусім на запобігання масового їх розвитку, на...

Інсайти з головної зернової конференції Grain...

Третій рік поспіль бізнес, інфраструктура та економіка функціонують в умовах повномасштабної...

«Малюки» на 300 плюс!

Не буде перебільшенням сказати, що найпопулярнішою машиною у середніх та великих вітчизняних...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40597
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28623
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15322
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.