Горох, звичайно, цінна бобова культура, що має велику історію та перспективи на українських ланах. Однак нині до технології його вирощування все ж прикута значно менша увага, ніж, скажімо, до сої з її експортним потенціалом. Спеціалізовані засоби захисту гороху на ринку якщо і трапляються, то в обмеженому асортименті. А тим часом уже передпосівна обробка того самого ярого гороху потребує застосування точних і якісних рішень у протруюванні й інокуляції

Три складники результату

Очевидно, що протруювання є одним із найважливіших складників комплексу передпосівної підготовки насіння гороху. І ефективність цього агрозаходу залежить від трьох основних чинників:

• якісний посівний матеріал у належних кондиціях (рівень вологості, відсутність домішок та пилу тощо);
• оптимальний протруйник з ефективними дієвими речовинами та сучасною формуляцією (препаративна форма, наявність допоміжних речовин, які покращують нанесення й утримання препарату тощо);
• відповідна технологія обробки насіння з дотриманням всіх регламентів.

Широкий спектр і сумісність

Якщо не має змоги провести фітопатологічну експертизу й аналіз ґрунту, щоб визначитися, які хвороби та шкідники можуть становити найбільшу загрозу, то варто робити ставку на препаратах із достатньо широким спектром дії. Водночас вони мають бути сумісними з інокулянтами, якщо ви їх застосовуєте в комплексі передпосівної обробки.

Тут варто розуміти, що все одно певний токсичний вплив на штами бульбочкових бактерій буде. Та фахівці наголошують, що реальна ефективність інокулянту визначається не кількістю сформованих бульбочок, а їх здатністю фіксувати азот і, таким чином, підвищувати продуктивність рослин. Якщо бульбочок дещо менше, але їх кількість компенсується посиленою ефективністю фіксації азоту, то культура тільки виграє.

Не одним азотом

І не тільки завдяки дешевому джерелу азотного живлення природного походження. Недарма фахівці проводять пряму кореляцію між якістю інокуляції та кількістю/якістю самого врожаю. Справді, бульбочкові бактерії — це не лише азот, а й свого роду біофунгіцидний захист для рослини, біостимулятор росту й антистресант із пролонгованою дією. Як наслідок, підвищення врожайності може сягати 20–30% за підвищення якості гороху.

Однак ефективність роботи самого інокулянту залежить від низки чинників: від якості штаму з високою вірулентністю бактерій, дотримання технології обробки та її своєчасності, відсутності фітотоксичної дії протруйників у процесі передпосівної обробки, що пригнічує схожість насіння й життєдіяльність азотфіксувальних бактерій. Природні чинники теж можуть внести свої корективи, то ж треба бути певним, що ви обрали надійний препарат, який виконає свою роботу на проблемних ґрунтах, за недостатнього вологозабезпечення тощо.

Що обробиш — те й пожнеш

І ще варто повторити: найкращий протруйник та інокулянт — це марна трата грошей, коли сам посівний матеріал сумнівної кондиції. Фактичний стан насіння перед обробкою має відповідати державним стандартам, мати високу енергію проростання, відповідну масу тисячі насінин тощо. Бажано насіння відкалібрувати, віддаючи перевагу середній і великій фракції. Обробка вологого, травмованого насіння, наявність домішок негативно позначаться на якості обробки.

Тут є ще один важливий момент. У разі протруювання ви можете спокійно покластися на класичні комбінації на кшталт флутриафолу з тіабендазолом, а інсектицидною компонентою взагалі не перейматися. Але перевірити насіння на передпосівній підготовці на наявність пошкоджень гороховим зерноїдом (брухус) вкрай необхідно. Якщо раніше не було проведено знезараження шляхом фумігації/газації тощо, то фахівці радять занурити насіння в 5–10%-й розчин аміачної селітри. Пошкоджене насіння спливає на поверхню розчину, а здорове промивають водою й висушуюит перед подальшою обробкою.

Низка рішень

Горох — не соя, і такою посиленою увагою агрохімічних компаній похвалитися не може. Та на ринку є низка достатньо якісних препаратів для передпосівної обробки насіння ярого гороху. Деякі з них досить прості за формуляцією, хоча і мають свої переваги. Деякі є справжньою вершиною агрохімічних рішень. Так що обрати найоптимальніше для своїх потреб можливість є.

Якість і зручність

Наприклад, Вайбранс RFC (Флудиоксоніл + Металаксил-М + Седаксан) відзначає досконалість складу, сучасної формуляції та можливостей. Цей справді комплексний захист гороху від широкого спектра патогенів: фузаріозу, кореневих і прикореневих гнилей (зокрема ризоктоніозу), переноспорозу, аскохітозу, септоріозу. І що важливо — препарат розроблено для одночасного нанесення з інокулянтами, що спрощує передпосівну обробку та посилює її ефект.

Серед переваг препарату також зазначають:

• надійний фунгіцидний захист у сівозмінах, насичених просапними культурами;
• стимулювання розвитку кореневої системи на всіх типах ґрунтів;
• подовжений захист від усіх форм кореневих і прикореневих гнилей та переноспорозу;
• наявність формули М у складі, що забезпечує краще утримання препарату на насінні й ідеальну якість протруювання.

Концентрований ефект

Редіго® М (Протіоконазол + Металаксил) забезпечує високоефективний контроль низки основних хвороб гороху, таких як фузаріозна коренева гниль, антракноз, аскохітоз, пліснявіння насіння, пероноспороз. Різні механізми дії діючих речовин розширюють спектр контрольованих хвороб і знижують імовірність виникнення резистентності. Діючі речовини поєднано в препаративній формі рідкого концентрату суспензії для обробки насіння. Зазначається, що препарат має сприятливі токсикологічні, відрізняється м’якістю дії на культурну рослину.

Серед переваг продукту зазначають:

• відмінний захист кореневої системи й самої рослини на початкових фазах вегетації;
• широкий спектр контролю хвороб і тривалий ефект;
• м’якість дії;
• у разі тривалого зберігання за належних умов оброблене препаратом насіння не втрачає схожості.

Технологія кращого розвитку

Оптимайз Пульс (Rhizobium Leguminosarum 2,0 × 109 + Ліпо-хітоолігосахарид 1 × 10–7%). Розроблено для обробки насіння гороху чистою культурою азотфіксувальних бактерій Rhizobium leguminosarum, в комплексі із сигнальною молекулою ліпо-хітоолігосахаридом. Таке поєднання дозволяє значно швидше утворити мікоризні зв’язки бактерій із корінням і раніше отримати бульбочки, які будуть насичувати рослину атмосферним азотом. Також у складі продукту є спеціальна поживна речовина, завдяки якій період зберігання обробленого насіння збільшено до 7 днів.

Серед переваг інокулянту:

• технологія кращого розвитку рослин бобових та підвищення врожайності;
• доведений ефект оптимальної фіксації атмосферного азоту навіть за стресових умов;
• ранній і пришвидшений розвиток бульбочок на кореневій системі для поліпшення фіксації атмосферного азоту;
• захисний вплив, бо розвинені конкурентні культурні рослини краще витримують вплив складних умов навколишнього середовища, шкідників і хвороб, виграють у боротьбі за вологу та поживні речовини.

Іван Кандул

Китай дарує світу нову сільськогосподарську...

На власній продовольчій безпеці цивілізація, історія якої нараховує майже 5 тисяч років, як то...

Чотири поради для агрономів, які планують...

В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через...

АгроХім - дистрибютор засобів захисту рослин в...

Дистрибуційна компанія АгроХім: надійний постачальник засобів захисту рослин, насіння та добрив У...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33314
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23464
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11655
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.