Нові гібриди Limagrain для вибагливих аграріїв
- Деталі
- Статті
- 6193
Компанія Limagrain вивела на ринок нові гібриди соняшнику, які відповідають сучасним кліматичним умовам і потребам аграріїв
Вибагливий соняшник
Щороку погодні умови чимось відрізняються, і кожен сезон має свої особливості. Але існують проблеми, які повторюються з року в рік, і компанія Limagrain успішно з ними бореться. Цей рік насамперед запам’ятався пізньою сівбою соняшнику через холодну затяжну весну, тоді як тогорічна весна у цьому сенсі була, навпаки, ранньою і відрізнялась дефіцитом вологи. Упродовж сезону ситуація з опадами також була нестандартною. Наприклад, у Великомихайлівському районі Одеської області випало 360 мм опадів тільки за період вегетації соняшнику. На полях стояла вода і рослин не було видно. В Уманському районі після появи сходів соняшнику (у фазу 2–4 листки) під ранок на кілька годин сніг вкрив молоді рослини. Такі умови є дуже сприятливими для розвитку несправжньої борошнистої роси, або переноспорозу. Це грибна хвороба, яка з’являється однією з перших на соняшнику. Раннє, системне ураження може призвести до зменшення врожайності або взагалі до повного знищення посівів.
Переноспороз є проблемою №1, що проявляється раніше за інших на соняшнику. Наприклад, у Дніпропетровській області спостерігалась ситуація, коли посіви соняшнику довелось передискувати через тотальне зараження переноспорозом. До того ж висівали насіння, що не мало генетичної стійкості до цієї хвороби. Власник сподівався, що протруйник захистить рослини на ранній стадії вегетації, але цього не сталося. Погодні умови склалися найкращими для розвитку хвороби. Господарство витратило додаткові кошти й змушене було пересіяти значну частину площ. Така ситуація спостерігалась в інших областях, що свідчить про системність проблеми. Тому краще висівати гібриди з генетичною стійкістю до несправжньої борошнистої роси в комбінації з якісним фунгіцидним протруйником.
Гібрид Limagrain ЛГ50510
Компанія Limagrain, маючи один із найбільших генетичних банків і генетично-селекційних програм з боротьби проти переноспорозу, пропонує найбільш захищені від цієї хвороби гібриди. Протягом останніх чотирьох років компанія вивела на ринок низку успішних гібридів. Окрім генетичної стійкості до переноспорозу та вовчка вони є посухостійкими. Для Центрального і Північно-Західного регіонів було створено адаптовану лінійку гібридів, до яких входить ранній-середньоранній ЛГ5478, що цього року показав урожайність 40–54 ц/га, олійність 49–53%. Крім того, слід зазначити ще одного лідера — гібрид ЛГ50510, що демонструє високі результати другий рік поспіль. Перелічені гібриди мають генетичну стійкість до всіх рас переноспорозу на тіриторії Європи, що були відомі на момент їх реєстрації, тому навіть в умовах холодної вологої весни рослини не захворіли. Слід згадати, що торік до реєстру було додано довгоочікувану новинку під Експрес технологію — гібрид ЛГ50479 СХ. Цей продукт цьогоріч на 90% промислових і демонстраційних посівах був лідером, тому він є перспективним для наступного року.
Гібрид Limagrain ЛГ50479 СХ
На Півдні лідером цього сезону за стійкістю до переноспорозу став гібрид ЛГ50480. Це ранній гібрид, що дуже подібний до Мегасан. Він показав високу врожайність (30–43 ц/га) і хорошу стійкість до перенопорозу й вовчка. Також хороші результати на Півдні були отримані від гібридів ЛГ5580 і ЛГ5582. Більше за 40 ц/га дав гібрид ЛГ5555 КЛП. Крім того, новинка — гібрид ЛГ50455 КЛП у сегменті ClearField® Plus цього сезону також показав максимальні результати. Він годиться для вирощування на всій території України, і цього року був лідером на промислових і демонстраційних ділянках.
Перекрити кисень паразиту
У Південно-Східних регіонах під час цвітіння соняшнику в багатьох господарствах спостерігалось ураження культури вовчком. На гібридах компанії Limagrain ця проблема практично не виникала, бо більшість продуктів компанії мають генетичну стійкість до семи і більше рас вовчка.
Лідерами в боротьбі проти вовчка в класичному сегменті є гібриди Тунка і ЛГ5580, які протягом багатьох років стали еталонами за посухостійкістю та продуктивністю, для прикладу: цього року в Запорізькій області в Пологівському районі ми отримали врожайність 41 ц/га на Тунці та 40 ц/га на ЛГ5580, що було найкращим результатом серед інших гібридів.
Для зон поширення більш вірулентних рас вовчка за расу A–G компанія «Лімагрейн» пропонує гібриди з підвищеним ступенем захисту, наприклад, гібриди ЛГ5582, ЛГ50480, ЛГ50300, що мають стійкість до рас А–G+.
Добре себе показали гібриди лінійки OR-X. Вони мають стійкість до більш вірулентної раси вовчка, ніж раса G. Тут слід виділити гібрид ЛГ50585, який стабільно демонструє стійкість до паразита.
Серед гібридів КЛ і КЛП хороші результати показують наші SUNEO® гібриди ЛГ5542 КЛ, ЛГ50455 КЛП, ЛГ5555 КЛП і ЛГ50635 КЛП.
Гібрид SUNEO Limagrain (праворуч), гібрид іншого бренду (ліворуч)
Гібриди SUNEO®, мають подвійний захист від вовчка. Це досягається завдяки генетичній стійкості гібридів до самого паразита, а також до гербіциду, який допомагає максимально захистити й зберегти ваш урожай, знівелювавши загрозу поширення цього паразита. Різниця за врожайністю на одному полі може доходити до 10–12 ц/га на користь гібридів SUNEO®.
Наступ бурої іржі соняшнику
Ця грибна хвороба вже поширилась на території східного регіону — від Харківської до Запорізької області. За останні 3–4 роки масштаб зараження посівів дійшов рівня епіфітотії (епідемії в рослинному світі), тому у цих зонах під час вирощування сошнику доводиться обов’язково застосувати фунгіцид, щоб уникнути хвороби. Але навіть за одноразового фунгіцидного захисту аграрій не отримує гарантії — відомі випадки, коли бура іржа уражала посіви навіть після обробки. Щоб убезпечити себе від подібних ризиків, слід застосовувати гібриди, що мають толерантність до цієї хвороби. У компанії Limagrain за останні роки найкращі результати в подібних умовах показав гібрид ЛГ50635 КЛП. Він має високу толерантність до основних інфекційних захворювань. Гібрид посухостійкий і пластичний, його можна вирощувати на всій території України. Також компанія Limagrain випустила лінійку нових гібридів — це середньоранній гібрид ЛГ50514 який показав гарні результати за різних умов вирощування. Також цього року очікується внесення в реєстр ще кількох продуктів: це класичні гібриди ЛГ50450 і ЛГ50500. Останній має найвищу толерантність до іржі.
Ближче до Нового року очікується внесення в реєстр гібрида ЛГ50559 СХ, що входить до експрес-сегмента. Цей гібрид уже протестовано, і він показав себе дуже стабільним у зонах поширення бурої іржі. Таким чином, компанія Limagrain пропонує низку гібридів, стійких до бурої іржі. Одночасно ці продукти на генетичному рівні захищені від переноспорозу і 7 рас вовчка, що додає шансів отримати максимальний урожай.
Експрес-сегмент
Щороку частка гібридів Експрес-сегмента збільшується. На сьогодні близько 1,2 млн гектарів було засіяно соняшником саме за цією технологією — це близько 20% усіх посівів. Компанія Limagrain у цьому сегменті має гібрид ЛГ59580. За останні роки він демонструє високу стабільність і хорошу врожайність у посушливих регіонах і зонах поширення вовчка. Тобто це основний гібрид для Півдня й Південного Сходу. Цього року цим гібридом було засіяно більше як 230 тис. гектарів. Це близько 22% загальної кількості Експрес-гібридів в Україні.
Для Центрального і Північно-Західного регіонів у компанії Limagrain не було гібридів, але цього року було зареєстрованно гібрид ЛГ50479 СX, який у майбутньому розглядається як лідер у цій зоні. Досліди показали дуже високий рівень урожайності. Наприклад, у Київській області отримали врожайність 35–43 ц/га, у Чернігівській області — 42–53 ц/га, у Полтавській області за умов дефіциту вологи гібрид дав 32–34 ц/га, у Харківській області — 32–34 ц/га. Результати у Черкаській області взагалі відрізнялись на 4–7 ц/га проти конкурентів середньопізніх і пізніх груп гібридів. Цього вдалося досягти завдяки коротшому терміну вегетації: рослини встигли взяти потрібну кількість вологи й поживних речовин до настання спекотного періоду, що дало змогу вчасно зібрати врожай.
Гібрид Limagrain SUNEO® Registered (праворуч), гібрид іншого бренду (ліворуч)
Лідери серед пізніх
Як і позаторік гібрид ЛГ31377 (ФАО 350) цього року показав один із найкращих результатів по врожайності. У товарних посівах збирали не менше ніж по 10 т/га в заліку. Холодна весна затримала розвиток практично всіх гібридів, але холодовий стрес спостерігався тільки на одному гібриді з усієї лінійки Limagrain (ЛГ30315). Усі інші не відчули впливу похолодань і тепер демонструють чудові результати врожайності. В дослідах по Україні гібрид ЛГ31377 показав хороші результати в регіонах з інтенсивними умовами — на заході, півночі та в центрі. У посушливіших регіонах, де більша ймовірність посухи, кращі результати продемонстрував гібрид ЛГ31388. Завдяки ранньому цвітінню цей гібрид у більшості випадків не потрапляє в періоди посух і високих температур. Тобто рослина встигає запилитись і виповнити качан. На гетерогенних ґрунтах гібрид показав себе з найкращого боку.
Новинкою на ринку України є гібрид ЛГ31330 з ФАО 320. Перший сезон показав, що він може конкурувати з топовими гібридами. Качан досить схожий на гібрид ЛГ31388 — невеликий, але добре виповнений, зі щільним розташуванням зерен. І що найголовніше — він має дуже хорошу вологовіддачу. Збиральна вологість становить усього 17–20%, що в умовах дорогого сушіння має велике значення.
Група гарантованого прибутку
Торік показав переваги ранніх гібридів. Наприклад, Жаклін сіяли дуже мало, але він показав неочікувано високу врожайність. У Полтавській області, де пізні гібриди давали по 4–5 т/га, цей показав майже 7 т із вологістю 18%. Також він має хорошу холодостійкість і його можна висівати в прохолодну погоду. До холодостійких можна додати гібриди ЛГ31284, Адевей і ЛГ30273. Тільки гібрид ЛГ30315 не рекомендується в холоді умови й показує хороші результати за комфортної температури в період посівної.
Хороший потенціал має новинка — гібрид ЛГ31284. Він стійкий до летючої сажки й добре віддає вологу. Перші результати свідчать, що в групі стиглості до 300 це дуже хороший варіант кременисто-зубоподібного типу.
Тримаючи руку на пульсі
Компанія Limagrain ще цього року представить кілька цікавих новинок, які дадуть можливість фермерам оновити пул гібридів. Нині багато хто помічає, що ті гібриди, які показували хороші результати 7–8 років тому, тепер «працюють» по інакшому. Це пов’язано насамперед зі змінами клімату. Отже, потрібно пристосовуватись до нових умов і підбирати відповідні гібриди, дослухаючись порад продукт-менеджерів.
Наприклад, цього року основною проблемою була холодостійкість гібридів і затяжна вегетація, що вплинуло на пізні групи стиглості. Через високу збиральну вологість і високу вартість сушіння господарства більше звертатимуть увагу на економіку, і цілком можливо, що гібриди пізньої групи стиглості частково поступляться місцем раннім.
Коментар
Денис КАНАЗІРСЬКИЙ, продукт-менеджер компанії «Лімагрейн Україна»
— Основна частина гібридів компанії Limagrain належить до ранніх і середньоранніх. Такий підхід забезпечує успішність вирощування в умовах різного забезпечення вологою. Гібриди належать до середньорослих і низькорослих, їх період вегетації триває 103–112 днів. Проте навіть ранні гібриди можуть конкурувати із середньостиглими і середньопізніми продуктами інших виробників. У результаті аграрії можуть збирати соняшник раніше, до того ж лишається достатньо часу для підготовки поля до сівби озимих культур.
У 2021 році через зміщення термінів сівби дозрівання соняшнику затрималось. Однак поля потрібно було готувати до озимих, і це змушувало аграріїв застосовувати десиканти. Проте на ранніх гібридах Limagrain десикацію практично не застосовували, бо короткий термін вегетації давав можливість розпочати збирання у прийнятні терміни.
Гібриди показують високий уміст олії. Середні показники коливаються на рівні 48–54%, і аграрії отримували додаткові премії саме за олійність. Щодо високоолеїнового сегмента, то відповідний гібрид ЛГ50797 КЛП показав урожайність від 30 до 40 ц/га по всій території України, з тим уміст олеїнової кислоти становив 87–91%.