Як знизити норми внесення гербіцидів
- Деталі
- Статті
- 5045
Що не кажіть, а хороший гербіцид – це зручний та надійний спосіб розправитися із бур’янами в посівах. Тим більш, якщо в господарстві є сучасний обприскувач. Заправили машину, загнали у поле – і вже за декілька днів неозброєним оком помітно ефект від такого внесення.
Поза сумнівами, світове сільське господарство ще багато років поспіль залежатиме від хімічних засобів захисту від бур’янів і стовідсоткової альтернативи їм поки що просто не існує.
Проте незрідка гербіциди засобу усунення проблеми самі по собі стають такою проблемою. Адже якою б досконалою не була їх формуляція та як би чітко не дотримувалися агрономи інструкцій, та все ж жодній культурній рослині вони на користь не йдуть. Грунтовий гербіцид через надмірні опади може промитися вглиб і наробити лиха кореневій системі посівів. Він може просто не спрацювати через брак вологи, полишивши фермера розмірковувати над неочікуваною проблемою.
Те ж саме зі страховими препаратами, які потрапляючи в тому числі на культурні рослини, неминуче пригнічують їх розвиток. На тиждень-два – як поведеться. Та в поєднанні із додатковими стресовими факторами, такими як посуха, високі температури чи поширення захворювань рослин, це все може спричинити серйозні проблеми на полі. І відповідно, вдарити по кишені фермера.
Ну, і зрештою, існує таке явище як виникнення резистентності до певної діючої речовини, на що також слід звертати пильну увагу.
Не дивно, що світові аграрні тенденції останніх років тяжіють до ширшого застосування механічних способів боротьби із бур’янами. Постійно з’являються нові моделі ґрунтообробних агрегатів та напрацьовуються альтернативні технологічні підходи. Таке явище можна тільки вітати, але факт лишається фактом – самою лиш «механікою» бур’яни на полі не подолати – кількість насіння бур’янів у верхніх шарах грунту просто незліченна. Хіба що тримати постійно напоготові пару батальйонів працівників із сапками.
Саме тому останнім часом підвищений інтерес аграріїв викликають різноманітні альтернативні технології боротьби зі смітною рослинністю, починаючи від ураження бур’янів електрострумом та закінчуючи випалюванням їх пропановим полум’ям. Причому пріоритет надається суперточному знищенню цілей за допомогою технологій розпізнавання рослин.
Так, зокрема, досить високу ефективність демонструє така технологія, побудована на гербіцидному точковому ураженні бур’янів за допомогою обприскувачів. Електроніка миттєво розпізнає та вражає небажану на полі рослину, не розпилюючи препарат на культурну. Таким чином, вдається заощадити до 70-80% робочого розчину, заразом не завдаючи стресу посівам. Втім, поки що такі технології перебувають у напівекспериментальному статусі, хоча окремі досягли в цьому напрямку серйозних успіхів.
Якщо вести мову про комбіновані технології, то тут найцікавіше виглядає застосування інноваційних просапних культиваторів, оснащених форсунками для внесення гербіцидів безпосередньо у рядок культурних рослин. Тобто, робочі органи-лапи культиватора виконують свою звичну роботу, цілковито зачищаючи міжряддя від бур’янів. Однак крайні лапи додатково мають форсунки, крізь які провадиться вилив гербіциду під стебла соняшнику чи кукурудзи.
Завдяки цьому одним проходом культиватора вдається цілковито усунути проблему із бур’янами, як в міжряддях, так і в рядку. При цьому економія препарату досягає 50% і більше, а культурні рослини не зазнають потужного гербіцидного стресу.
Поряд з цим технічно можливим є встановлення форсунок для одночасного внесення рідких азотних добрив в прикореневу зону рослин з метою покращення їх мінерального живлення.
Зазначимо, що остання технологія нині є доступною і в Україні. За бажання можна замовити просапний культиватор, оснащений відповідним чином. Стандартний підхід передбачає триразовий прохід агрегату на полі із просапними культурами, що дає змогу цілковито уникнути проблем із бур’янами та підживити посіви доступними елементами живлення.