Глибокорозпушувач — важливий інструмент
- Деталі
- Статті
- 244
За останнє десятиліття в Україні спостерігалося доволі значне зацікавлення аграріїв глибокорозпушувачами, а точніше — перевагами їх застосування. Поясненням цього є сукупність різних чинників: непроста ситуація з вологою, наявність на багатьох полях значних ущільнень ґрунту та вдала маркетингова кампанія з боку виробників глибокорозпушувачів
Ясна річ, що слідом за модою на мінімальний обробіток ґрунту до нас прийшли й супутні таким технологіям підходи до періодичного розпушення нижніх шарів. Адже проблем тут вистачає.
Про які проблеми йдеться? Загалом вони всім добре відомі, але коротко варто їх перелічити.
Зокрема, це так звана плужна «підошва», яка формується внаслідок багаторічного застосування класичної відвальної оранки. На глибині приблизно 28–32 см спресовується досить потужний шар ґрунту, який наглухо закупорює рух вологи як у напрямку знизу вгору, так і згори донизу. В результаті коренева система рослин не може пробитися крізь цю перешкоду, вимушено розвиваючись убік. Унаслідок цього за недостатньої кількості опадів рослини потерпають від браку вологи, яку вони в інакшому разі могли б отримати з нижніх шарів ґрунту.
Також ще одна схожа проблема — ущільнення ґрунту, спричинені важкою технікою на полі, і насамперед по розпушеній вологій землі. Спресовані шари ґрунту перетворюються на справжній бетон, який знову ж таки корінню більшості видів культурних рослин просто не «пробити».
Мірою поширення в Україні технологій, що застосовують у сільському господарстві Європи та Північної Америки, з’явилося розуміння того, що обидві проблеми так чи інакше потрібно розв’язувати. Звісна річ, що цей чинник не ігнорували й раніше, коли застосовували спеціальні чизельні плуги тощо, але впродовж певного часового відтинку цю проблему в частині господарств не розв’язували взагалі.
_________________________
Без глибокого обробітку ґрунту не обійтися через ті самі ущільнення, застарілу плужну підошву і, що найголовніше — потребу в накопиченні вологи в ґрунті. Особливо ж в тих регіонах, де вся доступна рослинам волога випадає передусім взимку
_________________________
Мода на відмову від відвального плуга прийшла до нас разом із десятками моделей техніки для мінімального обробітку ґрунту. Ідея витратити вдвічі менше пального, не формуючи плужну підошву, природно, здалася багатьом фермерам степової та лісостепової зони правильною та привабливою. Так воно і є, але з часом стало зрозуміло, що так чи інакше, але без глибокого обробітку ґрунту не обійтися через ті самі ущільнення, застарілу плужну підошву і, що найголовніше — потребу в накопиченні вологи в ґрунті. Особливо ж в тих регіонах, де вся доступна рослинам волога випадає передусім взимку.
Що робить глибокорозпушувач? Його потужні лапи безжально розбивають ущільнення, зривають плужну підошву й створюють пухку пористу структуру ґрунту, крізь яку вільно циркулює волога та повітря. Це особливо актуально в осінній період, оскільки до весни більшість вологи таким чином піде вниз, заклавши запас на літо.
Усе ніби правильно, та тільки по полю знову пройде важка колісна техніка, і за суто фізичними законами знову з’явиться ущільнення. Але, наприклад, не на глибині 40 см, де ми його руйнували минулого сезону, а опуститься на 10–20 см нижче. Для кореневої системи більшості сільгоспкультур це теж погано, адже вона розвивається на глибину 2 м і більше. Що ми зробимо? Купимо новий глибокорозпушувач із лапами більшої довжини. Коротко кажучи, дійдемо до такої глибини, ущільнення на якій ми вже не дістанемо нічим.
Так що, глибокорозпушувач — це погано? Ні, це справді ефективний спосіб подолати проблему плужної підошви, ущільнення і поліпшити структуру ґрунту. Крім того, за допомогою глибокорозпушувача можна акуратно вносити мінеральні добрива на глибину 30–40 см і більше (є агрегати з лапами до 75 см), що є дуже серйозною перевагою. Зазначимо також і той факт, що окремі культури, такі як цукрові буряки, картопля, кавун і деякі інші, конче вимагають глибокого якісного розпушування ґрунту.
Тепер розглянемо переваги відвальної оранки. Адже хай там як, саме після проведення цієї операції ґрунт найкраще вбирає в себе вологу. Плуг надійно приорює частину шкідників і патогенів, ховає насіння бур’янів, закопує пожнивні рештки, виконуючи тим самим важливу санітарну функцію. Проте формує плужну підошву (хоча далеко не завжди — бувають різні ґрунти, налаштування та плуги), однак для усунення цієї проблеми існує глибокорозпушувач.
Тому слід акцентувати на тому, що не слід протиставляти ці агрегати — плуг і глибокорозпушувач. Вони повинні доповнювати один одного, як технологія mini-till повинна чергуватись із традиційним обробітком ґрунту. Адже землю обдурити неможливо, і багато фермерів, які відмовилися від плуга на користь глибокорозпушувача, з подивом зазначили, що виявляється тепер потрібно купувати нову сівалку. Верхній шар ґрунту зовсім не той, і притискного зусилля сошників тепер бракує. Плуг, який формував пухкий насичений вологою верхній горизонт ґрунту завтовшки до 30 см дозволяв висівати насіння в ідеальне середовище. Однак минає рік-другий-третій, і виявляється, що треба щось знову міняти, застосовуючи «мінімалку» та глибокорозпушувач. І що найголовніше — це правильно і це нормально — не буває універсальних рецептів. Тому глибоке розпушування має бути обов’язковим елементом програми в кожному господарстві, але не слід уважати його панацеєю від усіх проблем.
_________________________
Виробники глибокорозпушувачів радять запускати цей агрегат на кожне поле в середньому раз на три-чотири роки
_________________________
Виробники глибокорозпушувачів радять запускати цей агрегат на кожне поле в середньому раз на три-чотири роки. За цей час якраз утворюються нові ущільнення, які потрібно буде знімати. Компанії, які ведуть точне землеробство, радять не розпушувати все поспіль, а зробити карту ущільнень, акуратно їх усувати, заощаджуючи пальне, час і ресурс техніки.
Адже ущільнення бувають різними. Критичних ситуацій на проблемних полях не так вже й багато, щоб говорити про те, що там неодмінно потрібно запускати 400-сильний трактор із глибокорозпушувачем, палити солярку та ресурс техніки. Якщо за допомогою пенетрометра та звичайного шурфу ми визначаємо ущільнення, крізь які, проте, вільно проникає волога, то можна спробувати обійтися і без «останнього аргументу» у вигляді глибокорозпушувача.
Наприклад, за допомогою продуманої сівозміни та сидеральних культур. Такі культури, як, наприклад, соняшник, а краще сидеральні суміші культур чудово можуть впоратися з помірними ущільненнями, а у разі регулярного використання — із серйозними ущільненнями, без застосування потужних лап і ще підживити, а також оздоровити ґрунт.
Проте глибокорозпушувач потрібен у кожному господарстві. Він обов’язково має бути, як і потужний відвальний плуг, кілька типів дискових борін і культиваторів тощо. Сила сучасного аграрія, який працює у непередбачуваних ґрунтово-кліматичних умовах, — у різноманітності підходів.
Василь Черкас