Використання глибокорозпушувачів — це не лише боротьба з надмірним ущільненням ґрунту та плужною підошвою. Набір робочих органів сучасних агрегатів дає змогу повністю замінити звичні для всіх плуги й обрати глибоке рихлення, як основний обробіток ґрунту, забезпечуючи високу якість роботи, низку агрономічних та економічних переваг.

Вибір технології обробітку ґрунту насамперед повинен базуватися на ґрунтово-кліматичних умовах, в яких працює господарство. Лише так можна досягти стабільно високих показників у роботі й зберегти родючість ґрунтів. В цьому глибоко переконаний Андрій Зайченко, директор ФГ «Магнат Агро», що працює на Дніпропетровщині.

«Практично від моменту заснування господарства я використовую глибокорозпушувач у якості основного знаряддя для обробітку ґрунту. Спочатку це був саморобний агрегат. Згодом придбав заводський агрегат TERRALAND від компанії BEDNAR», — згадує Андрій Зайченко.

Головним фактором впровадження глибокого рихлення у господарстві була боротьба із водною та вітровою ерозією, адже практично всі поля розташовані на схилах.

Андрій Зайченко, директор ФГ «Магнат Агро»

«Ми маємо поля із досить складним рельєфом із крутими схилами. Тому орати в нашому регіоні категорично протипоказано. В цьому я та деякі мої сусіди переконалися на власному досвіді, а ті, хто продовжує орати, є стабільними постачальниками ґрунту на мої поля. Це доволі добре прослідковується, адже на одному масиві може бути декілька ділянок, паїв, які обробляють різні фермери. Відповідно, один пай може бути виорано, наступний задисковано чи зрихлено глибокорозпушувачем, що дає змогу оцінити вплив технології обробітку на ґрунт. Так от, в себе на полях я ніколи не спостерігаю водної та вітрової ерозії, бо обробляю ґрунт так, що волога миттєво проникає в нижні шари ґрунту, а наявна на поверхні поля навіть невелика кількість рослинних решток, надійно захищає від вітру. А от сусідська оранка постійно «пливе» або ж «летить» і весь ґрунт переноситься до мне. Звісно я цьому тільки радий, але це неправильно», — продовжує Андрій Зайченко.

TERRALAND від BEDNAR, можна сказати, в господарстві придбали випадково. Був урожайний рік, вдалося трішки заробити коштів і вирішили придбати трактор Case IH Puma 210. «НФМ Агро», офіційний дилер Case IH, запропонував також придбати глибокорозпушувач компанії BEDNAR, техніку якої вони також реалізовують. Привезли на демопоказ, продемонстрували, розказали. Роботою керівник був більш ніж задоволений, тому відразу вирішив залишити в господарстві.

Аналогічна ситуація була і з дискатором SWIFTERDISC, який придбали буквально «навмання». «Хотіли мати якийсь універсальний агрегат для післязбирального та перед висівного обробітків ґрунту. Після запиту дилер відразу ж запропонував рішення і надав пропозицію продемонструвати його в роботі. Дуже сподобалися виконання робочого процесу та якість самої машини. Щоправда, спочатку були певні сумніви, адже я хотів купити аналогічний агрегат іншого виробника. Та «НФМ Агро» запропонував кращу комплектацію та вигідніші умови придбання, що й стало вирішальним у прийнятті остаточного рішення. Якими б не були характеристики пропонованої техніки, та фахівці «НФМ Агро» уміють переконувати, вони допомагають обрати найоптимальніший варіант, коли ціна і якість задовольняють на всі «сто». Тож з обох машин преміум класу обрав BEDNAR», — говорить керівник.

Маючи вже дві одиниці техніки від компанії BEDNAR, пан Андрій вирішив не зупинятися, і сьогодні розглядає можливість придбання компактора цього ж виробника. Слідуючи добрій традиції, спочатку хоче подивитися на його роботу в себе на полі, а там буде видно. «Для проведення передвисівного обробітку маю спеціалізований культиватор вітчизняного виробника, інколи застосовую дискатор, але їхня робота мене не досить влаштовує, особливо навесні. Ми боремося за кожен міліметр ґрунтової вологи і намагаємось максимально її накопичити в осінньо-зимовий період й зберегти її в ґрунті. Працюючи навесні дискова борона дуже підсушує землю, а культиватор не забезпечує належного дотримання глибини всією шириною захвату. Компактор — це більш спеціалізований інструмент для обробітку ґрунту. Я декілька разів спостерігав за його роботою, і він чітко підрізає шар ґрунту на встановлену глибину, вирівнює поверхню поля і, можна сказати буквально «запаковує» вологу в ґрунті», — говорить пан Андрій. Наразі, попри спеку та відсутність протягом трьох місяців продуктивних опадів, в господарстві провели підготовку ґрунту під висівання ріпаку, тож полігон для випробування компактора готовий. «Цього року, незважаючи на спеку та відсутність вологи, вдалося дуже якісно обробити ґрунт. Максимальний розмір ґрудок не більше кулака людини, а подекуди груддя й зовсім відсутнє. Через низьку врожайність озимої пшениці, після якої ми проводили глибоке рихлення, на поверхні залишається мало рослинних решток, що значно спрощує завдання для роботи компактора. Але я думаю ми найдемо ділянку для того, щоб оцінити його можливості.

До речі, в перший рік експлуатації глибокорозпушувача мені дуже хотілося випробувати його на забур’янених полях. Не знайшовши відповідної ділянки в себе, звернувся до сусіда, кажу «бачу, ти ще не встиг обробити одну із ділянок і на ній «пішов» бур’ян, то можна я декілька раз пройдусь, щоб побачити роботу глибокорозпушувача? Каже, немає проблем, можеш обробити хоч всю ділянку». Звісно, всю площу я не став обробляти, але декілька проходів зробив. І я був дуже сильно вражений результатом. Адже працюючи на глибину 35 см по густих бур’янах заввишки 40–50 см, агрегат ні разу не забився, а бур’яни через два дні посохли нанівець», — говорить Андрій.

Наразі господарство обробляє близько 500 га. Ключовими культурами є соняшник, ріпак, озима пшениця, коріандр.

Агрегатується глибокорозпушувач BEDNAR TERRALAND із трактором Case IH Puma 210, номінальна потужність двигуна якого становить 210 к. с.

Як правило, глибина обробітку становить 35 см (хоча в господарстві пробували й 40 см), але результат аналогічний, лише дизелю більше «спалюєш». Глибокий обробіток ґрунту проводять практично під всі культури. За чотири роки експлуатації наробіток TERRALAND становить близько 1500 га. Робочі органи ще «рідні». «Головною проблемою, з якою ми зіткнулися першого року експлуатації, була потреба в частій заміні зрізних болтів. Та воно й зрозуміло, адже ґрунти були дуже переущільнені, та й умови для роботи були не досить сприятливі — реальна посуха (як і цього року), але ще з меншим запасом ґрунтової вологи. Наразі всі площі вже оброблено декілька раз, і проблем із болтами не має. Можливо один-два раз на два роки і «вломимо», але це дрібниці»,— говорить пан Андрій.

За зміну тандем Puma і TERRALAND обробляє близько 18 га. Можна й більше, але цього не потрібно, адже й так встигають обробити необхідні поля в оптимальні агростроки. Середня витрата пального перебуває на рівні 20–22 л/га, що цілком співставимо з оранкою на глибину 25–30 см. Але продуктивність праці значно вища, агрономічні переваги за роботи глибокорозпушувачем значно кращі, та й якість роботи вища. «Не знаю, як це вдалося виробникові, але після обробітку глибокорозпушувачем TERRALAND відразу можна сіяти. Навіть анкерна сівалка, якою я користуюся, не забивається», — говорить Андрій Зайченко.

Раму глибокорозпушувачів TERRALAND TN виготовлено з високоміцної сталі ALFORM, що забезпечує більшу міцність, порівняно з іншими видами сталі. До того ж рами глибокорозпушувачів — модульні, що дає змогу за потреби змінювати лише ту їхню частину (ребро жорсткості, балку), яка вийшла з ладу. До переваг також слід віднести можливість зміни конфігурації самого агрегату: за потреби клієнт має можливість змінювати кількість або тип встановлених на агрегаті робочих органів. Тобто, з п’ятилапового агрегату можна зробити семилаповий або навпаки.

У продуктовій лінійці компанії є класичні навісні глибокорозпушувачі:

TN-M — менші глибокорозпушувачі з глибиною обробітку до 55 см (менший кліренс агрегату, стандартна рама);

TN-D — потужніші агрегати з глибиною обробітку до 65 см: на кожну стійку — два ребра жорсткості.

А також в лінійці TERRALAND наявні напівпричіпні глибокорозпушувачі моделі TO з робочою шириною від 4 до 6,4 м.

Залежно від потреб, ці агрегати можуть оснащуватися двома видами стійок — ACTIVE-MIX (для активного перемішування оброблюваного шару ґрунту) та ZERO-MIX (для обробітку ґрунту без перемішування). Та, незважаючи на вид стійок, ці агрегати мають менший, порівняно з аналогами-конкурентами, тяговий супротив. Зокрема, стійка ACTIVE-MIX має три кути атаки: перший кут дає змогу врізатися в землю і зруйнувати ущільнення, так звану плужну підошву, а другий і третій — якісно перемішувати ґрунт. Все це відчутно знижує витрати пального під час обробітку.

На агрегаті можливе встановлення як одинарних, так і подвійних доліт (робоча кромка — з обох боків) завширшки 70 або 80 мм, а також 40 мм, які швидко замінюються за допомогою системи Quick-Change, та крила, що підрізають шар ґрунту й спрямовують його вгору, створюючи ефект перемішування. Для збільшення ресурсу робочих органів компанія пропонує долота та крила серії LONG-LIFE, які забезпечують набагато довший беззмінний обробіток.

Для підвищення якості обробітку ґрунту компанія BEDNAR пропонує низку опцій, які покращують якість обробітку ґрунту та розширюють сферу застосування глибокорозпушувачів. Насамперед, слід сказати про бокові заслінки, які спрямовують грудки під коток, де вони подрібнюється, або ж бокові додаткові котки, які також дають змогу подрібнити грудки з боків агрегата.

Віталій Ільченко: «Українські компанії повинні...

В Ukravit не чекають на закінчення війни, а фокусуються на роботі, щоб розвиватися й фінансово...

Заробити на сушарці

Наявність ефективного зерносушильного комплексу в господарстві дає змогу не лише суттєво заощадити...

Галина Борачок: «Для Аграрного сектору пріоритет...

Як перетворити філію заводу профнастилу й сандвіч-панелей на надійного партнера агронапряму й...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

43240
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30139
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

16632
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.