Як компанія «Сингента» взаємодіє з фермерським господарством на Київщині
- Деталі
- Статті
- 405
Без надійної системи захисту сьогодні неможливо зібрати добрий урожай і отримати фінансовий результат. Саме тому партнерство ФГ «Широкоступ», що в селі Шубівка на Київщині, з компанією «Сингента» триває вже багато років. Господарство успішно користується продуктами й технологіями компанії в комплексі з різними агротехнічними заходами
Як вдалося досягти такої синергії, розповіли на вже традиційному щорічному пресзаході з підтримки компанії «Сингента», яка разом зі спеціалістами господарства запроваджує низку проєктів сталого землеробства у цьому господарстві вже тривалий час. Власник однойменного господарства Олександр Широкоступ гостинно зустрів учасників заходу та розповів про виклики й досягнення.
Господарство аграрій створив ще 1995 року. Починав із 50 га угідь, які держава виділила для фермерства. Поступово збільшував земельний банк — від 50 до 360 га. Далі відбулося раптове збільшення — колгосп припиняв свою діяльність, а більшість паїв перейшло саме у фермерське господарство. Нині пан Олександр господарює на майже 3000 га. Більшість — на території Шубівського старостату, а частина полів є ще біля села Ліщинка та міста Кагарлика.
З компанією «Сингента» ФГ «Широкоступ» співпрацює вже 25 років
З компанією «Сингента» ФГ «Широкоступ» співпрацює вже 25 років. Спочатку купували насіння та препарати для захисту рослин. Потім почали спільно запроваджувати на господарстві ініціативи й проєкти зі сталого землеробства: підвищення врожайності культур водночас зі зменшеним хімічним навантаженням на довкілля, зокрема створення мікрозаказника для диких комах-запилювачів і ентомофагів, відновлення ґрунтів, покращення добробуту громад, екологічна безпека тощо.
«З компанією “Сингента” цікаво й надійно. І розумієш, що можна йти в завтрашній день. Тут не підведуть. Отримаєш такий урожай, який і запланував. Якщо фермер придбав у компанії препарати для господарства, то його ще й проконсультують і направлять на правильний шлях. Господарство тільки від цього виграє, адже отримуємо кращий урожай і фінансовий результат відповідно», — розповів Олександр Широкоступ.
Фермер наголосив, що культури потрібно забезпечувати добривом і системою захисту, якщо не по максимуму, але й не по мінімуму. Олександр намагається знайти «золоту середину», бо розуміє, якщо не забезпечить рослини всім, що треба, то не отримає й бажаного результату.
«У господарстві ми висіваємо багато культур: озиму пшеницю, жито (переважно на земельний корм для ВРХ й частково, щоб забезпечувати себе насінням), озимий і ярий ячмінь, горох, квасолю, сою, гречку, кормові трави, озимий ріпак, а також соняшник, цукровий буряк і кукурудзу. Десь по 200 га всього намагаємося сіяти. Цьогоріч 288 га квасолі посіяли, бо ця культура приносить гроші. Ціна торік на час збирання на сою була 13 000 грн за тонну. Натомість квасоля коштувала 27 000 за тонну. Якщо потримав, то на сьогодні вона коштує 34 000 грн. Квасоля — це тепер така культура, яку варто вирощувати. Але за результатами минулого року найприбутковішим був цукровий буряк.
Насіння використовую французької селекції. Врожайність була 870 ц/га. Торік ще провели експеримент і вносили препарат Ізабіон® — це біостимулятор, завдяки якому цукристість збільшилась на 1,2%. На переробку врожай віддаємо Шамраївському цукровому заводу в Білоцерківському районі. Логістика не мала — 94 км. В попередні роки вони за свій кошт забирали в нас буряк. Цього року дещо їм складно, бо все дорожчає. Тому десь 10–15% будемо їм постачати. За останній час ціна на цукор виросла з 21 грн до 30,5 за кілограм. Розуміємо, що тільки завдяки ціні вже виграли», — повідомив фермер.
У системі захисту від бур’янів гармонійно поєднуються агротехнічні й хімічні методи
Керівник групи регіональних технічних експертів компанії «Сингента» в Україні Олександр Зозуля розповів про багаторічне партнерство з ФГ «Широкоступ». За його словами, господарство використовує досить велику кількість продуктів компанії. Ніколи не виникає питання, що препарат не спрацював. Фермер не сподівається тільки на один гербіцид, інсектицид тощо, бо тут застосовують систему інтегрованого захисту. Так, на налаштування до комплексного підходу в захисті витратили час і зусилля, але воно того однозначно варте — зазначають у самому господарстві. Інтегрований комплекс заходів дає можливість ефективно застосовувати кожен препарат і технологію, підвищуючи якість урожаю й зберігаючи природу, — словом, розвивати господарство у сталий спосіб.
Олександр Зозуля
«Починали ще 2017 року з “Плану успішного зростання”. Впровадили системи скороченого обробітку ґрунту для захисту ґрунтів — завдяки переходу з оранки на чизелювання суттєво зменшили ерозію ґрунту на деяких ділянках. У сівозміні господарство вирощує десять культур. В інтегрованій системі захисту рослин широко запроваджують агротехнічні методи: сівозміну, обробіток ґрунту, висівають стійкі сорти й гібриди. Для контролю бур’янів ефективно застосовують механічні методи. На кукурудзі перед тим, як внести препарат Елюміс®, проводять культивацію, яка знижує густоту бур’янів. А через 5–10 днів власне вносять гербіцид. З таким підходом бур’яни стають більш чутливими до нього. Поле стає чистим — препарат спрацьовує чудово, тобто коли культивація поєднується з хімічним методом — результати ще кращі. До слова, в господарстві застосовано практично класичну сівозміну. Таким чином поєднання агротехніки, механічних і хімічних методів дає можливість не лише надійно захистити культуру, а й зменшити ризики резистентності й оптимізувати витрати на захист рослин.
У господарстві є тваринництво, і досить велику частку органіки вносять на поля. Тут висівають сидеральні культури. На полях є смуги з гречкою та фацелією — добрі медоноси, що приваблюють комах-запилювачів. У господарстві «Широкоступ» створено місця, де розмножують диких запилювачів і ентомофагів, які стримують масове поширення шкідників», — розповів Олександр Зозуля.
Вуглець — головна страва в раціоні рослин, решта елементів за кількістю — це як приправи й спеції
Основний елемент живлення всіх рослин, якому належить майже половина їхньої сухої маси, — це вуглець, який вони споживають із повітря. Первинним джерелом ґрунтового азоту теж є повітря: з повітря азот фіксують азотфіксувальні бактерії, а також частка 20–50 кг/га надходить з опадами. Первинним джерелом решти макро- і мікроелементів живлення рослин є материнська порода і ґрунт. Все це треба враховувати в стратегічному плануванні системи удобрення. На цьому наголосив менеджер із вуглецевого землеробства і здоров’я ґрунту компанії «Сингента» в Україні Валерій Дубровін.
Валерій Дубровін
За його словами, компанія пропонує широку лінійку мікродобрив Брексіл®. Завдяки інноваційній формуляції продукти лінійки Брексіл® краще і набагато швидше проникають у тканини рослин без ризику фітотоксичності, порівнюючи із солями, а найголовніше, що завдяки мікроелементам із продуктів Брексіл® культури суттєво покращують ефективність споживання макроелементів із ґрунту й основних добрив.
Принагідно Валерій розповів і про біопрепарат Віксеран®, основою якого є вільноживучі бактерії-азотфіксатори. Це дуже активний штам бактерій Azotobacter salinestris, які живуть як на поверхні рослин, так і в їхній ризосфері, забезпечують рослини азотом у природний спосіб. Такий продукт дає можливість на 30–40 кг/га зменшити норми внесення мінерального азоту, скоротити викиди парникових газів на 200–300 кг СО2-екв./га і суттєво зекономити ресурси. До прикладу, цього сезону на одному з полів кукурудзи заклали польовий дослід із використанням Віксеран®. Перші результати хімічних аналізів показали, що на ділянках із застосуванням цього препарату було на 11% більше азоту в рослинах кукурудзи, ніж на контрольній ділянці.
«І це тільки через 20 днів після внесення. Сподіваємось, до кінця вегетації кількість азоту буде ще вищою», — зазначив Олександр Зозуля.
У господарстві «Широкоступ» крім схвальних відгуків щодо роботи біопрепаратів особливо зазначають високу ефективність нового фунгіциду Міравіс® Нео з інноваційною речовиною АДЕПІДИН™. Цей фунгіцид системної дії для застосування на зернових культурах у полях господарства підтвердив неодноразово свою високу ефективність. У господарстві кажуть, що, зокрема, завдяки поєднанню Міравіс® Нео та Брексіл® Мікс торік отримали зерно пшениці 2 класу.
Інтелектуальний обприскувач від швейцарського виробника допоможе заощадити до 95% робочого розчину
На пресзаході на полях у селі Шубівка представники компанії Frendt продемонстрували інтелектуальний обприскувач швейцарського виробництва. Обприскувач допомагає заощадити до 95% робочого розчину, адже камери розпізнають рослини й ультралокально його вносять.
«Раніше світ працював на рівні поля, тепер — на рівні гектара, а в майбутньому працюватиме на рівні кожної рослини. Тут установлено п’ять камер, які розпізнають навіть зелене в зеленому. Камери дозволяють робити фото однакової якості незалежно від пори доби. Прибрали людський чинник — машина працює на базі штучного інтелекту. Цей обприскувач має швидкість 7,5 км/год. Його продуктивність — 3,5 га/год. Форсунки працюють із нормою 200 л/га.
Швейцарський обприскувач лімітований. Якщо фермер захоче в господарство таку машину, то зможе її замовити тільки на 2026 рік», — розповів директор компанії Frendt Богдан Круглик.
До слова, «Сингента» активно розвиває й підтримує точне землеробство. Наприклад, експерти компанії мають чимало напрацювань із технологією Interra®Scan, що пропонує керований стратегічний підхід в управлінні параметрами зон продуктивності поля. Для господарства — це дієвий інструмент в адаптації систем землеробства, збереженні здоров’я ґрунтів, підвищенні врожайності, ефективності керування ресурсами.
«Точне внесення препаратів — це вже навіть не побажання, це — необхідність, якщо ми націлені на сталий розвиток сільського господарства. Також локальне внесення зменшує ризики виникнення резистентності, яка набуває небувалих темпів. Бо тоді фермер не буде економити на нормі внесення, а вноситиме максимально рекомендовану й використовуватиме якісніші препарати. Вартість обробки гектара суттєво зменшиться навіть за використання якісних, але недешевих засобів захисту рослин», — додає Олександр Зозуля.
Олександр Широкоступ погоджується: «Продемонстрована сьогодні інтелектуальна техніка — це запити часу, це ще один крок до сталого землеробства, яким ми серйозно опікуємося в господарстві. У перспективі розглянемо можливість придбати подібний апарат, адже за точним землеробством — майбутнє аграрного бізнесу».
Тетяна Ковальчук