Жнива — у повному розпалі, і це означає, що зовсім скоро постане питання про основний обробіток ґрунту. До нього ще є трішки часу, але визначитися з обробітком потрібно вже нині. Зрозуміло, що єдиної правильної відповіді немає, і бути не може. У цій публікації ми розберемо чинники, що можуть підказати на користь того чи іншого обробітку.

Солома, стерня, полова, падалиця та бур’яни

Якісний основний обробіток починається з менеджменту пожнивних решток одразу за обмолотом попередника. Лущення стерні матиме собівартість у 8–12 євро/га, але матиме низку позитивних впливів:

 На старті мінералізації біота використає наявний азот для формування своєї популяції. Пізніше біота мінералізується, і азот стає доступним. Лущення пришвидшує цей процес і час, коли азот заблоковано в біоті зміщується на раніше. Тепер він не збігається зі стартовим розвитком наступної культури. Озимина чи сидерати не конкурують за азот із біотою, що має мінералізувати пожнивні рештки попередника. Лущення стерні швидше та більш рівномірно повертає в доступну форму всі поживні речовини;
 Пожнивні рештки попередника можуть виконувати роль містка, де зберігаються хвороби та шкідники. Лущення пришвидшує мінералізацію та розриває цей місток;
 За умови наступного безвідвального обробітку попередній мілкий обробіток слідом за комбайном зменшує кількість пожнивних решток у посівному горизонті. Тепер сходи наступної культури чи сидератів з’являються дружно, а відсоток польової схожості збільшується. За умови обороту пласта після лущення стерні на дно борозни кладеться суміш ґрунту з частково мінералізованою соломою. Це не створює перешкод для вільного росту коріння вглиб і вільного руху капілярної вологи вгору;
 Лущення провокує проростання бур’янів та падалиці, яких можна знищити до сівби наступної культури. Без застосування цієї операції падалиця буде з’являтись разом з озиминою та конкурувати з нею до оптимальної фази для внесення гербіцидів;
 Лущення перериває ґрунтові капіляри й капіляри в кореневій системі попередника (100% підрізання є важливим). Це закриває в ґрунті наявну вологу. Тоді основний обробіток потребуватиме менше дизелю, робочі органи стиратимуться менш інтенсивно, а якість обробітку збільшиться.

Чинники, що утруднюють лущення та потребують додаткової уваги:

 Низька якість подрібнення соломи через тупі ножі (ціль — понад 70% часток коротших за 4 см), висока стерня чи велика маса пожнивних решток (зернова кукурудза високої врожайності);
 Погане розподілення соломи — смугами через проблеми поперечного розподілення чи купами на зворотах чи полеглих ділянках;
 Погане розподілення полови — смугами за укладання валка для підбору, за поганого поперечного розподілення чи купами на зворотах, зонах із мишами та слимаками;
 Пожнивні рештки заражені хворобами (наприклад, вертицильоз, фузаріоз, ризоктоніоз, стеблова гниль) або уражені кукурудзяним метеликом;
 Імовірність великої кількості падалиці — перезріла або полегла культура, несприятлива погода (град, дощ, спека), обмолот недозрілих стручків ріпаку, погане налаштування комбайна чи поганий технічний стан, висока забур’яненість.

Лущити стерню можна короткобазовою дисковою бороною POETTINGER TERRADISC. Цю машину оснащено системою гідравлічної амортизації, що гасить коливання й дозволяє чітко дотримуватись робочої глибини на високій швидкості. Продуктивність важлива для швидкого закриття вологи. Великі диски діаметром 580 мм з агресивними кутами атаки у двох площинах можуть впоратись зі значною кількістю пожнивних решток і забезпечити 100% підрізання вже на глибині від 5 см. Широкий вибір котків під тип ґрунту й умови використання забезпечує якісний контакт падалиці з ґрунтом та швидку появу сходів. Дискова борона — це хороший вибір за умови якісного розподілення пожнивних решток або недостатнього їх подрібнення.

Фото з дрона дає уявлення про додаткове перерозподілення пожнивних решток

Для додаткового перерозподілення соломи чи полови варто обрати стерньовий культиватор. Наприклад, POETTINGER TERRIA. Чим гірше ваш ґрунт тримає власну структуру і більше схильний до ерозії — тим більше пожнивних решток потрібно лишати на поверхні. І навпаки, за якісно структурованих ґрунтів більше пожнивних варто загортати в ґрунт. TERRIA має два положення кута атаки лап та два положення агресивності бокових крил. Таким чином, чотирма варіантами налаштування можна контролювати відсоток загортання. POETTINGER TERRIA може бути в 3-балковому або 4-балковому виконанні. Кількість лап є незмінною.

3-балкові моделі завдяки коротшій робочій зоні будуть повніше загортати пожнивні рештки. 4-балкове виконання має близько метра між лапами на одній балці. Така машина рекомендована для роботи по великій кількості пожнивних решток (наприклад, зернова кукурудза високої врожайності). Як і дискова борона, стерньовий культиватор має широкий вибір котків і стимулює швидке проростання падалиці.

Якщо ґрунт потребує захисту пожнивними рештками та/або солома добре подрібнена, то робочу глибину варто обирати з розрахунку 1 см / 1 т пожнивних решток. За великої кількості пожнивних решток та/або недостатнього їх подрібнення робочу глибину варто збільшити до 2 см / 1 т. Глибше загортання пожнивних буде вивільняти фосфор і калій вже на глибині депозитних, а не на глибині стартових добрив.

Азот, калій і фосфор

Верхні 3 см від 80 до 100 днів вегетації лишаються сухими. Ґрунт на глибині 3–10 см лишається сухим 30–40 днів. Зазвичай це саме дні пікової потреби в поживних речовинах. Якщо азот може розчинятись у ґрунтовій вологі та швидко мігрувати, то калій і фосфор у сухому ґрунті лишаються недоступними. Оранка, наприклад, плугом POETTINGER SERVO може з поверхні рівномірно перерозподіляти в орному горизонті мульчу пожнивних із ґрунтом, вапно для виправлення рН чи добрива, внесені розкидачем. Також плуг із нижніх горизонтів перерозподіляє промитий кальцій і дрібні частки ґрунту, як то глина чи мул.

За обробітку без обороту пласта перерозподілення не відбувається. Пожнивні рештки та добрива, внесені розкидачем, лишаються в зоні стартових добрив. Щоб стимулювати ріст коріння вниз і помістити добрива в зону, де в пік потреби ще буде волога, потрібна система локального внесення добрив. Наприклад, як POETTINGER AMICO, що в комбінації з культиватором POETTINGER TERRIA може вносити два види добрив із двома різними нормами в депозитний та/або стартовий горизонти. Поживні речовини, що приваблюють коріння рости в їхньому напрямку, — фосфат (PO43-) і амоній (NH4+). Калій (K+) та магній (Mg2+) такого ефекту не мають. Щоб забезпечити їх високе споживання варто створити локальну стрічку з високою концентрацією як перших, так і других елементів. Рослини розвиватимуться рівномірно, якщо принаймні 50% (краще 70%) їх кореневої системи буде контактувати з локальною стрічкою добрив. Тобто такі стрічки повинні траплятись часто. TERRIA із системою локального внесення добрив AMICO створює стрічки високої концентрації депозитних добрив через кожні 29–31 см.

Фронтальний бункер AMICO дозволяє вносити стартові та депозитні добрива

Розпушення, кришення та оборот пласта

Основний обробіток дозволяє механічно створити структуру ґрунту, необхідну для розвитку кореневої системи наступної культури, розірвати ущільнення, знищити старі робочі горизонти й не створити нові.

Основний обробіток потрібен, якщо:

 тест ґрунту лопатою та пенетрометром говорять про наявність шкідливого ущільнення;
 наступна культура на старті розвитку потребує ґрунту розпушеного більше, ніж його природна щільність (наприклад, озимий ріпак);
 в посушливих регіонах є потреба в глибшому загортанні пожнивних решток (наприклад, прибрати чи зменшити частку соломи з посівного горизонту для ріпаку);
 під сівбу ярих у посушливих регіонах є потреба в розкритті ґрунту для кращої акумуляції опадів осінньо-зимового періоду.

Глибина обробітку буде, відповідно, визначатись глибиною залягання шкідливого ущільнення, наступною культурою, кількістю пожнивних решток і типом ґрунту. Окрім того, потрібно враховувати вологість. За роботи по вологому полю не варто працювати глибоко, щоб наступного разу можна було зірвати ущільнення «зализаних» шарів. Якщо основний обробіток проводять під сівбу озимих або на ґрунтах, схильних до ерозії, то глибоке зворотне ущільнення є обов’язковим. Як культиватор, так і плуг, мають бути оснащені спеціалізованими котками.

Оранка створює чистий і рівний агрофон. Пожнивні рештки й депозитні добрива рівномірно розподіляються в орному горизонті. За якісного кришення (розміри фракцій ґрунту) плуг надто інтенсивно розпушує (маса сухої речовини в одиниці об’єму). Якщо йдеться про обробіток під ярі, то низька щільність ґрунту покращує акумуляцію вологи, але за обробітку під озимі щільність ґрунту потрібно зробити близькою до природної. Для цього плуг POETTINGER SERVO може бути оснащено котком TIGGES.

Основний обробіток створюватиме багато повітряних шпарин, через які відбуватиметься інтенсивний газообмін і втрачатиметься наявна волога. Частково це можна зменшити зворотним ущільненням. Однак багато проблем ми отримуємо не від самого основного обробітку, а від наступних операцій з вирівнювання агрофону. Додаткові культивації з вирівнювання поле після оранки чи розпушення — це шкідливе ущільнення через переїзди по щойно обробленому полю та значне просушування верхнього шару. Рівний агрофон — це вимога до агрегата основного обробітку. Культиватор має бути оснащений вирівнювальними дисками чи кросбордом, плуг — відвалами, що відповідають глибині та ширині захвату корпусу. Робоча швидкість і налаштування техніки також впливають на рівність агрофону поля.

Оборот пласта варто проводити, якщо:

 надто велика кількість пожнивних решток заважатиме наступній сівбі;
 високий тиск хвороб та/або бур’янів;
 потрібно загорнути велику кількість органічних добрив;
 потрібно прибрати глибокі колії від обмолоту в несприятливу погоду;
 для отримання сходів потрібно підійняти вологий ґрунт;
 промиті в глибші шари кальцій, глину та мул потрібно знову рівномірно перерозподілити в орному горизонті;
 є потреба у швидкому прогріванні та ранній сівбі ярини.

Оранка надто вологого ґрунту через велику площу контакту робочих органів може створювати «зализані» шари, які стануть основою для шкідливого ущільнення. Оранка, порівнюючи з розпушенням, створює на 30% більше повітряних шпар. Це покращує акумуляцію вологи, але збільшує ризики ерозії (особливо на схильних до цього ґрунтах).

Стерньовий культиватор POETTINGER TERRIA може виконувати як лущення стерні на глибину від 5 см, так і класичну культивацію на глибину до 15 см та суцільне інтенсивне розпушення на глибину до 35 см. Це три різні роботи, що вимагають різних робочих органів і різних налаштувань. Правильні комплектація та налаштування можуть зекономити до 20% дизелю та підвищити якість роботи.

Для оранки під озимі культури плуг SERVO оснащено котком TIGGES

Для лущення застосовують лапи з боковими крилами в налаштуванні максимально горизонтальному до площини поля. Так можна підрізати всю робочу ширину й отримати рівне ­підґрунтя. Вологу буде закрито, пожнивні рештки контактуватимуть із біотою ґрунту, а проростання падалиці спровоковано. Другий обробіток із метою знищення падалиці чи загортання великої кількості пожнивних решток також проводять лапами з боковими крилами, але тепер кут атаки можна поставити агресивніше, щоб повноцінно перемішати оброблений горизонт на глибину до 15 см. Глибше за 15 см навантаження сильно зростає, а підрізаної кореневої системи вистачає, щоб рослина знову прижилась, тому немає жодного сенсу у бокових крил. Від 15 до 35 см розпушують широкими долотами у 8 см. На важких ґрунтах при роботі від 20 до 35 см є сенс у вузьких долотах у 4 см. Важкий ґрунт краще розпушується між лапами, і обробіток лишатиметься суцільним, а не смуговим, а навантаження на трактор знизиться. Робоча швидкість за поверхневого обробітку — 10–14 км/год, а за глибшого — 7–10 км/год.

Обробіток без обороту пласта проводять, якщо:

 ґрунт за своїм складом схильний до водної та/або вітрової ерозії, або до цього схильний рельєф поля;
 ґрунт не тримає свою структуру, схильний до переущільнень під власною вагою та запливання;
 поле потребує основного обробітку, а оборот пласта був менше як три роки тому;
 сівба ярих буде пізно, і є ризик весняного пересихання верхнього шару.

Розпушення глибше від орного горизонту

Така операція потрібна крайнє рідко й до неї потрібно ставитися з великою обережністю. Чим глибше ми втручаємось у структуру ґрунту механічно — тим більше часу йому потрібно, щоб повернутися до природного стану. Саме механічне зривання без системи запобігання утворенню нових шарів шкідливого ущільнення буде тільки переносити проблему глибше. Якщо після глибокого розпушення підуть дощі, то вивільнені глина та мул будуть промиті до межі структурності (глибини обробітку) і стануть основою для замуленого шару (нового шкідливого ущільнення). Розпушений шар ґрунту не може утримувати зовнішній тиск і передає його до межі структурності. Таким чином, будь-які переїзди по розпушеному полю утворюватимуть ущільнення не лише на поверхні, а й на глибині обробітку.

Тобто запобігти утворенню шкідливого ущільнення під орним горизонтом набагато простіше, ніж боротися з ним. Боротьба з таким ущільненням — це про цілу систему із сівозміною, сидератами, мінімізацією тиску техніки на ґрунт, забороною на обробітки по надто вологому полю та переїзди по щойно обробленому, правильний вибір техніки, налаштування та комплектації. Механічне зривання в рамках такої системи варто проводити тільки в разі підтвердженої діагностикою шкідливості ущільнення та на глибину не більшу як +2–5 см до нижньої межі ущільнення.

Підсумки

Простежте за подрібненням і розподіленням пожнивних решток. З цього починається якість будь-якого обробітку.

З інженерного погляду сучасна техніка для основного обробітку може працювати без закорковування слідом за комбайном.
З агрономічного боку має бути лущення.

Є низка критеріїв, що допоможуть ухвалити рішення, коли потрібен основний обробіток, а коли без нього можна обійтись.

Якісного розпушення та кришення можна домогтись як плугом, так і стерньовим культиватором. Чи потрібен на цьому полі оборот пласта? Відповідь на це питання дасть тільки поле.

В агронома мають бути під рукою інструменти, що дозволять провести той чи інший обробіток.

Володимир Мірненко,
ТОВ «Пьотінгер Україна»

Віталій Ільченко: «Українські компанії повинні...

В Ukravit не чекають на закінчення війни, а фокусуються на роботі, щоб розвиватися й фінансово...

Заробити на сушарці

Наявність ефективного зерносушильного комплексу в господарстві дає змогу не лише суттєво заощадити...

Галина Борачок: «Для Аграрного сектору пріоритет...

Як перетворити філію заводу профнастилу й сандвіч-панелей на надійного партнера агронапряму й...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

43240
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30139
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

16633
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.