Без ефективного захисту посівів неможливо отримати високих і якісних урожаїв. Однак результат обприскування залежить від сили силенної технологічних нюансів. Починаючи з правильного вибору препарату, оптимальних термінів його застосування і дотримання регламенту застосування тощо. Однак по кожному з вирішальних пунктів часто можна почути різні, а часом і повністю протилежні думки. Тож надання однозначних рекомендацій щодо правильного обприскування — не дуже вдячна робота. Проте в будь-якому разі агроном має врахувати кілька важливих аспектів

Обприскування — це один із найскладніших агротехнологічних заходів. І якщо на будь-якому етапі відбудеться збій, ефективність обробки опиниться під великим питанням. Зрозуміло, що за проведення обробок вирішальну роль можуть відіграти умови навколишнього середовища. Адже в реальних умовах, щоб не пропустити критично важливі терміни обробки, часто доводиться проводити обприскування далеко не за ідеальної погоди. Цей чинник від господарства не залежить, але інші потрібно ретельно врахувати.

Починаючи з pH

Який би препарат ви не обрали для обробки, основну частину робочого розчину становитиме вода. Її якість — один із головних чинників, що впливає на ефективність захисних заходів. Фахівці наголошують, що враховувати потрібно безліч чинників: жорсткість, наявність домішок, розчинених солей, температуру. І, зрозуміло, рівень pH. Оптимальним для підготовки робочих розчинів уважається слабокисле середовище, коли pH коливається в межах 5–7. Якщо рівень кислотності — вище, то виникає ризик лужного гідролізу, тобто діючі речовини можуть розпадатися. Найбільшу чутливість до показника pH демонструють препарати бетаренової групи, ті самі гліфосати, десиканти тощо. А надміру кисле середовище, своєю чергою, є несприятливим для багатьох гербіцидів, зареєстрованих на сої, соняшнику та кукурудзі, а також для низки інсектицидів.

Бакові тонкощі

Бакові суміші — це поширене рішення, що допомагає підвищити ефективність обробки й скоротити кількість проходів обприскувача. Однак для успішного приготування бакових сумішей потрібно дотримати низку умов. Насамперед варто уважно ознайомитися з інформацією щодо сумісності препаратів. Бажано також провести тест на сумісність препаратів. Тут є певні нюанси. Якщо, скажімо, за підсумками тесту утворилася суміш, що протягом пів години розшарувалася, але легко змішується за перемішування, такий робочий розчин можна використовувати, але тільки за умови постійної роботи мішалки в баку обприскувача.

Коли ж ви отримали неоднорідну суміш з осадом у вигляді пластівців тощо, то від такого робочого розчину користі не буде. Навіть якщо збережуться властивості діючих речовин, то суміш нерівномірно розподілиться по рослинах, спричиняючи опіки та фітотоксичні ураження. А постійне закорковування форсунок обприскувача зробить процес обробки відвертою профанацією.

Згідно з чергою

Крім того, дуже важливо дотримуватися технології приготування бакової суміші. Як правило, послідовність приготування робочого розчину залежно від препаративної форми є такою:

• порошок, що змочується (ЗП);
• водно-дисперговані гранули (ВДГ);
• концентрат суспензії (КС, СК);
• водний розчин (ВР), водорозчинний концентрат (ВРК, ВК);
• масляна дисперсія (МД), масляний концентрат емульсії (МКЕ);
• мікроемульсія (МЕ);
• концентрат колоїдного розчину (ККР);
• концентрат емульсії (КЕ);
• рідкі добрива та мікроелементи;
• вода (до 90%);
• поверхнево-активні речовини (ПАР);
• вода до повного об’єму.

Щодо багатокомпонентних препаратів, то їх у бакові суміші додавати можна, але фахівці радять більше як 4–5 препаратів не змішувати, адже невідомо, як рослина відреагує на такий насичений «коктейль».

Справа техніки

Кожний препарат має регламент застосування з нормами витрати конкретного продукту та робочої рідини, кратності обприскувань тощо. Але саме внесення препаратів — це справа техніки. Перед початком експлуатації обприскувача потрібно провести його перевірку і тестування. Для цього заповнюють бак водою, запускають машину і перевіряють на герметичність усю розподільну систему. Крім того, треба провести очищення фільтрації і перевірити форсунки.

Безпосередній інструмент

Форсунка, або розпилювач, — це інструмент, що безпосередньо впливає на якість розпилення. Отже, на ньому економити не варто. Існують два основних види розпилювачів — сучасніші інжекторні та щілинні. І хоча останні дешевше, проте вони будуть добре працювати за погодних умов, наближених до ідеальних: температура — в межах +10...+23 °C, відносна вологість повітря — вища за 60%, швидкість вітру — менша як 2 м/с. Тож наразі багато фахівців констатують, що високотехнологічні інжекторні розпилювачі різноманітних типів застосовують все частіше, оскільки вони ефективніші, забезпечують якісну обробку рослин.

______________________

Вважається, що двофакельні інжекторні компактні розпилювачі забезпечують покращену дію пестицидів, зменшення тіньових зон, кращу обробку тильної частини рослин

______________________

Ринок дозволяє підібрати розпилювач для кожного типу робіт і різних погодних умов Зокрема, вважається, що двофакельні інжекторні компактні розпилювачі забезпечують покращену дію пестицидів, зменшення тіньових зон, кращу обробку тильної частини рослин. Якщо погодні умови не оптимальні, тоді розпилювачі підбирають, виходячи з мінімізації втрат при знесенні й випаровуванні.

Не слід забувати, що ефективність роботи навіть найкращого найдорожчого обприскувача різко знижується в разі нехтування своєчасною заміною розпилювачів. За даними німецьких фахівців, розпилювачі є найменш надійною складовою частиною обприскувачів. Коли рівномірність розподілення розчину в нового якісного розпилювача становить у межах 3–6%, то в зношених він може становити 50–60%. А зношеність хоча б одного розпилювача на штанзі вже свідчить про зношеність усього комплекту й потенційні проблеми з унесенням. Тож у цьому разі слід думати про заміну всього комплекту розпилювачів на штангах.

Регулюємо висоту

Висота штанги над оброблюваною поверхнею визначається кутом розпилення робочого розчину. Штангу розміщують з урахуванням відстані до оброблюваної поверхні. Для гербіцидів це рівень верхівки бур’янів або ж їх середня висота при визначенні відстані до бур’яну. У разі застосування фунгіцидів на зернових культурах висота визначається до верхнього рівня рослин. Іноді висоту трохи знижують (до 30–40 см), наприклад, коли під час обробки зернових фунгіцидами хочуть захопити не лише колос, а й прапорцевий листок. Або під час обробки соняшнику фунгіцидами, коли бажано максимально покрити стебло й листя.

За посилення вітру висоту штангу теж можна трохи знизити, але вона повинна лишатися в межах, рекомендованих виробником. Наводяться дані, що за зміни висоти штанги всього на 10 см норма витрати в зоні перекриття збільшується на 40%, а в решті зоні знижується на 30%. Втрати препарату через знесення збільшуються вдвічі, що особливо сильно проявляється за роботи зі зниженими нормами препаратів.

Швидкість спотикання

Оптимальна швидкість руху обприскувача — напевно, найбільш дискусійне питання. Чимало фахівців переконані, що якість обприскування на швидкості понад 20 км/год так чи інакше падає, незважаючи на всі можливі технічні рішення. Тож варто дослухатися рекомендацій компаній — виробників розпилювачів. Зокрема, для інжекторних форсунок оптимальною вважається швидкість до 7–8 км/г.

Загалом у виборі оптимальної швидкості необхідно виходити з особливостей пестициду й оброблюваної культури, топографії оброблюваного поля, рекомендованих витрат робочого розчину, тиску, який може забезпечити обприскувач, характеристик розпилювача, швидкості вітру.

Погодний чинник

За високої температури повітря обприскування протипоказано. Але фахівці наголошують, що вологість досить часто не менш важлива. Навіть якщо температура повітря буде нижчою за 25 °С, за низької вологості втрати через випаровування дрібних крапель будуть значними.

Температури нижчі як 5 °C особливо небезпечні для більшості препаратів. У такій ситуації працювати не можна, треба чекати підвищення мінімальної добової температури. А після зниження температури бажано почекати ще 2–3 дні, коли рослини вийдуть зі стресового стану й стабілізується обмін речовин. Рекомендується відкласти обприскування і в разі високих денних температур. За спекотної погоди в разі необхідності потрібно збільшити витрату робочого розчину, зокрема шляхом зниження швидкості руху і переходу на розпилювачі з більшою краплею.

Іван Кандул

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40817
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28763
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15460
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.