На сьогодні точність і продуктивність сівби таких культур, як соняшник, соя та особливо кукурудза, мають визначальне значення для бюджету аграрних господарств. Беручи до уваги кричущу диспропорцію між вартістю зерна та ресурсів для його вирощування, таке поняття, як похибки під час сівби чи затримання з висівом, мають бути унеможливлені

Відповідно, вибір нової просапної сівалки вимагає абсолютного розуміння, який саме функціонал конкретної моделі буде потрібен, а без якого можна обійтися. Надто ж, якщо йдеться про колишню королеву полів — кукурудзу, яка багато в чому втратила свою фінансову привабливість. Однак без кукурудзи все одно вітчизняному фермерові не обійтися, адже вирощування кукурудзи за інтенсивною технологією сьогодні, без перебільшення, потребує справжньої досконалості.

Якісний посівний матеріал цієї культури коштує доволі дорого. Дуже і дуже високими є й сукупні капіталовкладення в кожен гектар королеви полів. Тому аграрій просто не має права на помилку під час сівби кукурудзи, до того ж якість цього процесу багато в чому залежить від технічного оснащення, тобто просапної сівалки.

________________________

Серед основних критеріїв вибору варто передусім переконатися, що просапна сівалка справді точно копіює поверхню ґрунту під час роботи, надто ж — на високих швидкостях

________________________

На що слід звернути увагу, обираючи модель?

Серед основних критеріїв вибору варто передусім переконатися, що просапна сівалка справді точно копіює поверхню ґрунту під час роботи, надто ж — на високих швидкостях. Класична просапна сівалка — це фактично рама на колесах із закріпленими на ній секціями із сошниками, розташованими рядами. В ідеалі в кожному рядку насіння має висіватися на однакову глибину. Якщо цієї умови не буде дотримано, не буде й досягнуто головного результату сівби — отримання дружних, однаково добре розвинених сходів.

Пильну увагу на цей момент потрібно звернути, якщо просапна сівалка має до 12 робочих секцій на жорсткій рамі — це ускладнює завдання копіювання рельєфу поля. Якісна модель просапної сівалки має бути оснащена ефективним пружинним паралелограмним механізмом кріплення секцій до рами, а сошник, бажано, має бути зчеплено зі спеціальними коле­сами.

Утім, із реальними показниками копіювання поверхні поля краще ознайомитися наочно — під час демонстрації роботи правильно налаштованої сівалки. Адже від налаштувань тут залежить дуже багато. І якщо вже ми обрали дорогу сучасну машину, то слід потурбуватися про те, щоб вона від початку була належно налаштованою, і ті люди, які з нею працюватимуть, пройшли ефективне навчання.

Дозувальний апарат для насіння може бути механічним або дисковим. Механічне рішення не вимагає створення повітряного потоку, отже, не потребує додаткових ущільнень та вентиляторів. Також посівні комплекси з механічним дозуванням є менш вимогливими до гідравліки трактора, чистоти й однорідності насіння. Та, з іншого боку, аграрії сьогодні дедалі частіше обирають моделі з пневматичним дозувальним апаратом.

Річ у тім, що в механічних сівалок для зміни міжрядь і налаштувань висівного апарата найчастіше потрібно міняти весь робочий орган. Це забирає надто багато часу та зусиль. Окрім того, пневматичні сівалки набагато дбайливіше поводяться з насінням і менше його пошкоджують. Ну, і, звісно ж, пневматика дає змогу назагал провадити точніший висів. Вони ефективніші та продуктивніші, але водночас і дорожчі.

Хоча нюансів тут може бути безліч, і один із них — якість посівного матеріалу. На жаль, незрідка вона лишає бажати кращого. Неоднорідні за своєю масою та розміром насінини можуть звести з «розуму» будь-яку, навіть найточнішу, електроніку. Тому потрібно або звертати увагу на найновіші моделі зі спеціальними рішеннями, що дають змогу істотно нівелювати цей негативний чинник, або ж ретельніше обирати постачальника насіння.

Здебільшого кукурудзяні сівалки мають дискові або анкерні сошники. Перший тип оптимально застосовувати на підготовленому за класичною чи мінімальною технологією ґрунті. Інакше під час висіву сошник закорковуватиметься рослинними рештками й не зможе ввійти в ґрунт на потрібну глибину. Натомість на полях із кам’янистим або важким ґрунтом, а також за прямого висіву насіння, краще працювати пневматичними просапними сівалками точного висіву з анкерними сошниками.

Слід зауважити, що в разі сівби по стерні ліпше, якщо сошники розташовано у шаховому порядку, що запобігає їх засміченню пожнивними рештками. З тим у кожному ряду сівалки встановлюється спеціальний турбодиск, який прорізає в стерні щілину, подрібнює рослинні рештки великої щільності й культивує ґрунт під сошник, готуючи його до сівби.

Цей показник залежить від низки чинників: робочої швидкості, місткості бункера, зручності налаштувань тощо. Слід наголосити, що далеко не завжди себе чудово показують як у рекламних проспектах, супершвидкісні агрегати, спроможні справді якісно висівати кукурудзу на швидкості понад
12 км/год.

Для цього мають бути певні умови на полі, здійснені точні налаштування, і це повинні робити кваліфіковані працівники. Тому гнати сівалку полем просто заради високої швидкості, якщо не витримується належна якість висіву, не варто. А ось якомога більший обсяг бункера в поєднанні із широким робочим захватом, справді може стати важливим чинником підвищення продуктивності сівби.

________________________

Можливість одночасного внесення гранульованих чи рідких добрив під час сівби — це надзвичайно важлива функція, якою не варто нехтувати

________________________

Можливість одночасного внесення гранульованих чи рідких добрив під час сівби — це надзвичайно важлива функція, якою не варто нехтувати. Практично всі сучасні моделі сівалок можуть нею оснащуватися, і більшість із них мають її вже в базовому виконанні. Такий функціонал дає змогу не просто інтенсифікувати технологію вирощування, забезпечивши цільове внесення додаткового азоту та фосфору, а й досягти інших переваг.

Це, наприклад, певна економія витрат на міндобрива завдяки їх цільовому використанню, а також нівелювання впливу деяких негативних чинників, таких як дефіцит вологи чи підвищена кислотність ґрунтів. Якщо можна обирати між припосівним унесенням гранул чи рідких добрив, то краще віддати перевагу останнім, які є доступнішими для рослин і забезпечують точне дозування витрати.

Надзвичайно важливо вдало обрати ту компанію, що налаштовуватиме попервах нову сівалку та провадитиме її технічне обслуговування. Левова частка проблемних випадків із посівними комплексами — це якраз неправильне їх налаштування та неякісний сервіс. Цей чинник треба враховувати одним із перших у виборі оптимальної моделі сівалки.

Василь Черкас

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40817
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28763
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15460
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.