Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у вітчизняному рослинництві. Попри стрімкий розвиток альтернативних технологій мінерального живлення посівів, без таких машин не обходиться жоден український агровиробник. Адже для масового швидкого внесення елементів живлення досі ніхто не вигадав нічого кращого

Ми недарма акцентували на цьому моменті, бо фінансове становище українських аграріїв нині не дає змоги купувати міндобрива у великих обсягах. Там, де давали 500–600 кг/га, сьогодні вносять 300–400 кг/га — і це в кращому разі. Чимало вітчизняних фермерів були змушені відчутно здешевити технологію вирощування сільгоспкультур, і у цьому разі найбільше саме через зменшення норм унесення міндобрив.

На перший погляд це мало б знизити актуальність застосування саме розкидачів гранул, надто ж їх більших моделей — із великим обсягом бункера та шириною розкидання. Мовляв, навіщо нам ці всі масштаби, якщо тут хоч щось кинути в землю…

Поготів, що чимало вітчизняних агровиробників активно запроваджують такі альтернативні технології, як припосівне внесення добрив разом із насінням, унесення одночасно із обробітком ґрунту, точне внесення у смуги, застосування рідких добрив тощо. За певних умов це дає змогу справді знизити норми міндобрив зі збереженням високої ефективності.

Однак у класичних «тарілкових» розкидачів є свої переваги, причому виробники цієї техніки чітко відстежують ринок і пропонують власне бачення раціонального застосування мінеральних добрив.

________________________

Незалежно від того, чи ви вносите 700 кг/га гранул чи 100 кг/га, однак нам це потрібно зробити якомога швидше, особливо навесні. Чим швидше внесемо, тим більше вологи буде використано для розчинення гранул і тим раніше можна буде почати передпосівний обробіток, якщо йдеться про ярі культури

________________________

По-перше, потреба у високій продуктивності роботи нікуди не поділася, надто ж беручи до уваги видимі кліматичні зміни по всій Європі. Незалежно від того, чи ви вносите 700 кг/га гранул чи 100 кг/га, однак нам це потрібно зробити якомога швидше, особливо навесні. Чим швидше внесемо, тим більше вологи буде використано для розчинення гранул і тим раніше можна буде почати передпосівний обробіток, якщо йдеться про ярі культури. Тим більш, що оптимальні часові «вікна» для здійснення агротехнічних операцій із кожним роком стають дедалі меншими.

По-друге, особливо гостро стоїть питання рівномірного точного внесення. Так, звісно ж, дати міндобрива точно в стрічку чи смугу, де розташовуватимуться культурні рослини, — це дуже важливо. Проте ґрунт все одно не можна розподілити на ділянки за принципом: тут він у нас буде родючий, а тут — ні. Кожне поле — це єдиний живий організм, і щоб посіви почувалися в ньому комфортно, поживні речовини мають бути по всій його площі. Тому без розкидачів міндобрив тут не обійтися.

По-третє, точні технології вже давно та ефективно були інтегровані для застосування в «тарілкових» розкидачах. Нині ми можемо гарантовано вимикати в автоматичному режимі внесення на краях полів, заощаджуючи завдяки цьому відчутну частку гранул. Сучасний розкидач уже не метає гранули на польову дорогу чи в сусідню лісосмугу, а обробляє тільки корисну площу поля.

Окремою і неабиякою перевагою є можливість працювати зі змінними нормами внесення на кожен гектар чи навіть окремо в межах одного гектара. Так, для цього потрібні додаткові дані, зокрема аналізи ґрунту й результати обстеження посівів із безпілотника, але в більшості випадків воно того варте. Наразі те, чи вносимо ми 120 чи 140 кг/га карбаміду під кукурудзу, є справді важливим, беручи до уваги, скільки ж коштує тонна цього чи іншого міндобрива.

Саме тому розпочинати вибір розкидача мінеральних добрив для господарства варто з оцінювання його реальних можливостей роботи за технологіями точного землеробства. Модель не повинна бути якоюсь надзвичайною — просто слід пересвідчитися, що її власники, котрі придбали такий розкидач раніше, можуть спокійно розкидати гранули на клинах та краях полів, а також нормально працювати за картами полів. Останні так чи інакше, або вже є, або найближчими роками з’являться у більшості вітчизняних агрокомпаній, бо це наразі є об’єктивною вимогою часу.

Потрібно мати на увазі, що найчастіше якісна робота за точними технологіями залежить не так від конструкції самого розкидача міндобрив, як від спроможності фахівців компанії-виробника чи продавця його правильно налаштувати на точну роботу саме у вашому господарстві. Адже трапляється різне, і навіть найкраща та найсучасніша модель може не видавати потрібної норми та точності розкидання. Зокрема, і через низьку якість міндобрив, що, на жаль, не є дивиною на ринку України.

І, до речі, ми бачимо, що провідні світові виробники розкидачів активно реагують на цей момент, притаманний агросектору Східної Європи та Азії. Нові моделі виходять на ринок зі спеціальними системами, покликаними покращити точність розкидання, якщо доводиться використовувати добрива низької якості — грудкуватими, перезволоженими чи близькими до пилоподібного стану. Звісно, що стовідсотково тут справі не зарадиш, проте на цей нюанс під час вибору нового розкидача звертати увагу варто.

________________________

Безумовним плюсом є вибір розкидача із великим бункером для гранул, обсяг якого може перевищувати 8000 л і більше. Адже за норми внесення, скажімо, 200 кг/га така машина може пройти гектарів 40, не зупиняючись на дозаправлення й заощадивши фермерові дорогоцінний час

________________________

Ясна річ, що безумовним плюсом є вибір розкидача із великим бункером для гранул, обсяг якого може перевищувати 8000 л і більше. Адже за норми внесення, скажімо, 200 кг/га така машина може пройти гектарів 40, не зупиняючись на дозаправлення й заощадивши фермерові дорогоцінний час. Проте тут слід мати на увазі й деякі інші моменти, наприклад, рельєф поля чи особливості технологічного процесу в конкретному господарстві, який передбачає якомога раніше вийти в поле навесні. В такому разі ймовірно ліпше обирати моделі розкидачів із меншим обсягом бункера, щоб мати змогу вільніше маневрувати на схилах і не провалюватися у в’язкий ґрунт.

Дуже важливо звертати увагу на наявність у новій моделі дієвих систем компенсації несприятливих для точності внесення гранул чинників, передусім сильного вітру. Звісна річ, що за сильного вітру нормально працювати не зможе жоден розкидач міндобрив, проте деякі провідні виробники навчилися долати цю проблему за допомогою механічних та електронних рішень. Наприклад, точного метання порції гранул по синусоїді. Наявність таких технологій істотно розширить можливості аграрія.

Також неможливо уявити сучасний розкидач мінеральних добрив без точних систем зважування гранул у безперервному режимі, а також чіткої фіксації реальних норм унесення та створення повноцінної картини розкидання. Це дає змогу відстежувати проблемні моменти, а також надалі розуміти розбіжності у врожайності різних ділянок поля та можливості її підвищення.

Василь Черкас

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38546
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27380
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14320
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.