Сьогодні український фермер змушений особливо ретельно ставитися до вибору сільгосптехніки. Внаслідок болісного зниження рентабельності вирощування сільгоспкультур в агровиробників немає права на помилку. Потрібно обирати саме ті машини й агрегати, що гарантовано забезпечать результат

І насамперед це стосується техніки для передпосівного обробітку ґрунту як запоруки отримання дружних сильних сходів, від чого істотною мірою залежить майбутній врожай. Нині немає можливості компенсувати недоліки під час посівної кампанії посиленням норм міндобрив і додатковими внесеннями пестицидів — усе коштує занадто дорого.

Наступна причина, через яку посилюються вимоги до передпосівних культиваторів, — це швидке підвищення температури ґрунту навесні та стрімке випаровування вологи. Ми повинні максимально швидко підготувати ґрунт, бажано з одночасним унесенням міндобрив, і відразу відсіятися.

Ураховуючи той факт, що продуктивність передпосівного культиватора завжди буде трохи вищою, ніж у сівалки з різних причин (та сама логістика), нам потрібен багатофункціональний агрегат, оснащений різними борінками й котками, що допомагають закрити вологу.

____________________

Сьогодні досить часто доводиться бачити передпосівні агрегати із шириною захвату понад 10 м, які встигають навесні зробити часом по кілька тисяч гектарів. Це означає, що разом із продуктивністю має бути функція максимально можливого збереження зимової вологи в ґрунті

____________________

Сьогодні досить часто доводиться бачити передпосівні агрегати із шириною захвату понад 10 м, які встигають навесні зробити часом по кілька тисяч гектарів. Це означає, що разом із продуктивністю має бути функція максимально можливого збереження зимової вологи в ґрунті.

Це стосується і багатофункціональності передпосівних культиваторів, які в ідеалі повинні мати можливість одночасно вносити хоча б гранульовані добрива в потрібній нормі. Ми звикли працювати з розкидачами по мерзлоталому ґрунту, проте внесення на глибину 10–12 см, скажімо, карбаміду чи діамофосу — штука вельми доречна, і за наявності вологи в ґрунті дозволяє уникнути втрат азоту й фосфору, розташувавши добрива точно в зону розвитку кореневої системи.

З цією метою передпосівні агрегати оснащують спеціальними місткостями, дозаторами та системою трубопроводів. Ще краще, якщо перед висівом зможемо таким чином внести рідкі добрива, наприклад, КАС.

Однак головною перевагою сучасних моделей передпосівних культиваторів є їхня універсальність. Ці поділяються на різні типи, що досить сильно відрізняються за своїм призначенням.

Це стерньові культиватори з потужними лапами та дисками, які спрямовують на такі серйозні завдання, як підготовка полів після кукурудзи та соняшнику. Це парові культиватори, трохи менш потужні, і це просапні культиватори для обробітку міжрядь просапних культур.

Так само більшість сучасних моделей передпосівних культиваторів розраховані на те, щоб розв’язати руки фермеру у виборі потрібної стратегії обробітку поля і насамперед навесні, коли вилазять назовні недоробки з минулої осені. Мається на увазі ті поля, на яких ледве встигли зібрати такі культури, як кукурудза та соя, а також цукрові буряки.

Стерня лишається на зиму, і з приходом весняного тепла розпочинається така «карусель», що два проходи ґрунтообробних агрегатів ми просто не встигнемо зробити, бо це загрожує непотраплянням в оптимальні агрономічні терміни й неприпустимою втратою вологи.

В такому разі часто на допомогу приходять передпосівні культиватори з посиленим запасом потужності, які нехай не так упевнено, як профільні агрегати, але здатні задовільно підготувати поле до сівби.

Якщо говорити про виробників і моделей, то на думку, зрозуміло, відразу ж спадають моделі відомих світових брендів. Вони недешеві, але, відверто кажучи, можна взяти нормальний культиватор із напрацюванням і не прогадати. Запас потужності в західних агрегатів — колосальний, адже тамтешній ринок багато в чому схожий на український, передбачаючи багаторічну роботу на величезних земельних масивах

Варто звернути увагу і на вітчизняні передпосівні агрегати. Здебільшого це моделі американського зразка з робочими органами відомих світових виробників, які мають набагато доступнішу вартість.

Заради універсальності варто подумати й про те, щоб для підготовки поля до сівби використовувати агрегати з усередненими характеристиками. Наприклад, вибравши з-поміж потужних дисково-лапових культиваторів, призначених для підготовки поля після збирання соняшнику та кукурудзи. Хоча їхня конструкція передбачає подальший прохід класичного передпосівного культиватора, у багатьох випадках цього не потрібно. Можна спокійно відразу ж сіяти.

Однак наше головне завдання — підібрати й експлуатувати передпосівний культиватор так, щоб максимально ефективно використовувати ті крихти вологи, що лишаються в полі навесні, і якої, найшвидше, не стане набагато більше впродовж вегетаційного періоду рослин. Тут варто звернути увагу на такі аспекти.

Додаткове оснащення агрегата

Лапи — це добре, головне, щоб вони якісно розпушували землю й забезпечували стовідсоткове перекриття площі. У жодному разі не можна брати культиватор, що лишає за собою необроблені ділянки ґрунту. Як мінімум, це загрожує отриманням недружних сходів.

Однак не менш важливою є наявність таких «дрібничок», як розпушувач сліду трактора, вирівнювальні планки, борінки й котки. Наше головне завдання — отримати дрібногрудкувату поверхню ґрунту, у якій відсоток великих грудок не перевищуватиме показник 10%. Саме такий ґрунт найкраще зберігає вологу. І це дозволяє мати в запасі кілька годин або навіть днів, щоб зачекати на сівалку.

Структура ґрунту має бути такою, за якої висіяне й прикочене насіння матиме повний контакт із ґрунтом і мінімальний — з рослинними рештками. Порожнечі не має бути. У цьому разі ми забезпечимо хороший старт для насіння та швидкий розвиток кореневої системи.

Механічне знищення бур’янів

Від цієї проблеми ми все одно нікуди не подінемось і згодом доведеться вносити гербіциди або навіть застосовувати просапні культиватори. Однак неймовірно важливо забезпечити молодим сходам бодай тиждень-другий «насамоті», щоб основні запаси вологи використовували вони, а не небажані сусіди. Більше з тим, якщо найближчого місяця-два дощів не буде зовсім, то проблема зі знищеними під час передпосівної обробки бур’янами не буде такою гострою. Волога піде туди, куди потрібно агроному, а не буде поділена між культурними рослинами та бур’янами.

Зазначимо також ще один важливий нюанс. Заведено вважати, що в ідеалі за передпосівним культиватором одразу має йти сівалка. Ідея зрозуміла, проте дослідження американців у цій галузі свідчать про те, що бажано дотримуватись інтервалу приблизно година-півтори, якщо ми працюємо по вологому весняному ґрунту. Річ у тім, що яку б якісну сівалку ви не використовували, але волога земля все одно ускладнить сівбу, закорковуючи сошники та надаючи інші труднощі. Краще почекати трохи часу, коли земля «протряхне».

____________________

На сьогодні доцільно поєднати операції передпосівного внесення добрив та обробітку ґрунту шляхом установлення відповідних місткостей на культиватор. Це дозволить заощадити час, зберегти вологу та знизити операційні витрати

____________________

Повертаючись до початку, зазначимо, що на сьогодні доцільно поєднати операції передпосівного внесення добрив та обробітку ґрунту шляхом установлення відповідних місткостей на культиватор. Це дозволить заощадити час, зберегти вологу та знизити операційні витрати. Деякі українські фермери давно вже пішли цим шляхом і мають хороші результати.

Причому таким способом можна вносити не лише гранульовані міндобрива, наприклад, селітру і карбамід, а й рідкі, той таки КАС, що має виняткову ефективність щодо пролонгованого азотного живлення посівів сільгоспкультур. Вартість оснащення ґрунтообробного агрегата є цілком фінансово посильною для будь-якого господарства, оскільки йдеться про встановлення відносно простого обладнання.

Своєю чергою, застосування рідкої діючої речовини дасть змогу зробити передусім азотне живлення рослин максимально доступним, що дуже важливо за умов перманентного дефіциту вологи у ґрунті. Окрім того, у розчинах рідких добрив можна вносити також сірку, фосфор і цинк, які є вкрай важливими для посівів у стартовий період розвитку.

Наприкінці зазначимо, що навесні іноді трапляється, коли застосування передпосівних агрегатів буде недоцільним. Час від часу весняне тепло надходить аномально рвучко, буквально за пару днів температура з нульової отримує ледь не травневі значення. Якщо на цей момент вологи у ґрунті й так небагато, в такому разі найкраще, що можна зробити, — це закрити вологу легкою бороною й готуватися до сівби.

Для цього бажано мати хорошу сівалку з потужними ґрунтообробними органами та вирівнювальними пристосуваннями. Поготів, якщо на поверхні поля лишається певна кількість пожнивних решток.

Ігор Коваленко

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38548
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27381
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14321
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.