“5-7-9": як протиковідна кредитна програма відновлює агросектор у війну
- Деталі
- Статті
- 546
Програма “Доступні кредити 5-7-9” для малого і середнього бізнесу запустилась у лютому 2020 року як інвестиційне кредитування, але була переформатована в антикризову протидію наслідкам коронавірусу та карантину.
Програма швидко набрала обертів, і вже за перший рік банки видали фінансування на 17 млрд грн. Лідером в отриманні пільгових кредитів одразу став аграрний сектор.
За інформацією Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, приблизно половина всіх кредитів припадала на сільське господарство. Фінансування оборотного капіталу, компенсація процентів на час обмежувальних заходів, збільшення строку кредиту та можливі поєднання з іншими програмами - стали перевагами "5-7-9”. Завдяки програмі, понад 200 тис. українців зберегли та отримали робочі місця.
Популярність і критика “5-7-9”
Свого часу надзвичайна популярність державної програми серед аграріїв навіть викликала критику деяких банків.
Частина кредиторів висловлювали думку, що типовий позичальник за програмою “5-7-9”: діюче сільськогосподарське підприємство, яке отримало антикризовий кредит чи рефінансування, апелюючи, що таке кредитування - просто спосіб для позичальників легально зменшити видатки.
Цій думці опонували державні банки, які одразу долучились і підтримали кредитну програму. Член правління Укрексімбанку Михайло Медко зауважив, що програма не лише допомогла бізнесу обіговими коштами. Антикризовий кредитний пакет врятував частину підприємств від банкрутств, відповідно рефінансування кредитів не погіршило якість банківських кредитних портфелів.
І дійсно, за підсумками 2021 року, рівень проблемної заборгованості банків-партнерів Фонду розвитку підприємництва, який реалізує програму “Доступні кредити 5-7-9", становив всього 0,2% від загального портфелю.
Ще одним позитивним моментом пільгової кредитної програми, Медко називав покращення порозуміння між бізнесом та банками. Малі та середні підприємці вчились готувати якісну звітність, а банкіри - переглядали свої консервативні правила кредитування і вчились розбиратись із сезонними потребами аграріїв.
За результатами, перед вторгненням росіян банки сумарно видали понад 88 млрд грн кредитів “5-7-9", з яких майже половину уклали з представниками агросектору. З боку банківського сектору кредитуванням займались 40 банків (як державних, так і приватних).
Як антиковідне кредитування стало антивоєнною програмою
“Доступні кредити 5-7-9%” швидко переорієнтувались від ковідних викликів на воєнні: уряд екстрено розширив програму. Наприклад, будь-який бізнес отримав можливість взяти до 60 млн грн кредиту під 0% під час воєнного стану (та ще місяць після його завершення).
А враховуючи попередню популярність програми серед аграріїв, у квітні 2022 року уряд розширив механізми кредитування сільського господарства для закупівлі добрив, пального до посівної.
Фактично, у час невизначеності та простою, програма врятувала бізнес багатьох компаній. Низькі ставки кредитного навантаження дозволили підприємцям вистояти, зберегти робочі місця, сплачувати податки та інші обов’язкові платежі.
Від початку вторгнення до листопада 2023 року банки видали малому та середньому бізнесу майже 160 млрд грн пільгових кредитів на антикризові та антивоєнні цілі.
Аграрії все ще становлять половину від усіх позичальників. Адже програма "5-7-9" вже була багатьом знайома по ковідним часам, співпраця з банками була налагоджена. Тож підприємства разом з банкірами реагували на зміни в країні: проводили релокацію людей і техніки в безпечні регіони, залучали оборотний капітал, купували обладнання, інвестували у капітальні засоби на новому місці чи відновлювали знищене ворогом.
Додаткові ресурси
У позичальників зараз є можливість поєднувати державні програми з кредитними лініями міжнародних фінансових організацій. Також держава, міжнародні донори та банки запустили грантові програми.
Наприклад, грантова програма з компенсації створення садів дозволяє залучити від 140 тис. до 400 тис. грн за гектар. А програма з компенсації вартості теплиць допоможе залучити аграріям до 7 млн грн.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН надає гранти на закупівлю обладнання та послуги для виробництва продукції.