Якщо на полі утворилася вирва від прильоту снаряда, то її потрібно спочатку перетворити на компостну яму, а далі – висіяти сидерати. Рослини очистять ґрунт від важких металів, і потім знову можна буде висівати традиційні культури. Цей процес триватиме від кількох місяців до кількох років, але точно не десятиліття.

Так вважає кандидат біологічних наук, директор Інституту біомедичних технологій Університету «Україна», член правління ГС «Пермакультура в Україні» Валентина Мовчан. У коментарі для Агробізнесу Сьогодні вона розповіла, як вирву від снаряду перетворити на квітучу клумбу за один сезон.

За її словами, характер забруднень від військових дій майже такий же, як від інтенсивного землеробства із використанням хімічних добрив, пестицидів та інших ЗЗР. В обох випадках в ґрунтах накопичуються важкі метали. Їх треба знешкоджувати звичайними методами. Якщо на присадибну ділянку прилетів снаряд і залишив велику вирву, то це місце забруднене важкими металами. І при чому буває такий рівень забруднення, що півтора року там нічого не росте.

Валентина Мовчан

У ГС «Пермакультура в Україні» розроблена методика – як діяти в такому разі. В природі все знешкоджують рослини та багатий гумусом ґрунт. Рослини відмирають, перегнивають, поповнюють гумус і чим більше відбуваються ці процеси, тим більше земля звільняється від забруднення. Гумус руйнує та інактивує забруднення; рослини можуть використовувати важкі метали із ґрунту для перетворення у своєму організмі в нешкідливі або корисні сполуки (вітаміни). Таким чином відбувається природне очищення. 

Інтенсивного створення гумусу в ґрунті можна досягти за допомогою технології «Теплих грядок Розума», суть якої – компостування органічних залишків прямо на грядці з додаванням інгредієнтів для прискорення природного процесу мінералізації органіки та для фіксації поживних речовин і вологи в ґрунті (для протидії вимиванню дощовими водами поживних речовин і протидії пересиханню ґрунту).

Автор методики ТГР Володимир Розум і господарка пермакультурного центру Родарія Віра Родіонова

Валентина Мовчан повідомила, навесні цього року в селі Торф’яне Бородянського району була вирва, яку закидали органічною сумішшю із певними добавками і вона перетворюється в осередок родючості. Там було кілька прильотів, але одна вирва була абсолютно вільна від рослинності – за півтора року там нічого не виросло. Члени ГС «Пермакультура в Україні» та студенти освітньої програми «Конструктивна екологія та пермакультура» Університету «Україна» спільно із фахівцями «Інституту охорони ґрунтів» працювали над відновленням родючості отруєного ґрунту – і в результаті вдалось від вирви перейти до квітучої клумби за один сезон.

Пані Мовчан розповіла, що потрібно робити в такому разі:

«Якщо вирва в ґрунті така отруєна, що на ній нічого не росте, то потрібно її перетворити на компостну яму. Спочатку її дно і стіни треба вкрити тонким (1-2 см) шаром суміші біочару, бентоніту (або просто глини) та цеоліту, взятих у співвідношенні 3:3:4, далі укласти на дно вирви дренажну основу – "подушку" товщиною до 20 см із гілок та іншої грубої органіки, поверх якої установити похилу дренажну перегородку із відходів деревини, сперши її на дренажну основу та на край вирви – для доступу повітря. Потім на відстань 1,0-1, 2 м від краю вирви зняти шар ґрунту товщиною 5-7 см разом із усією органікою, яка там є, і скидати на дренажну основу поверх дерев’яної перегородки, додаючи всі складові (ЕМ-бокаші, леонардит, мікоризатор "Міковітал", біочар, цеоліт та інші інгредієнти для підвищення родючості). Далі викопати V-подібний рівчак для ТГР шириною близько 60 см і глибиною 25-30 см навколо вирви на відстані 50-60 см від краю. Землю скидати у вирву вперемішку з органікою і всіма іншими складовими, заповнюючи вирву майже доверху, причому органіки має бути більше, ніж ґрунту.

Навколо вирви сформувати ТГР: V-подібний рівчак заповнити, спочатку уклавши на дно біочар (близько 300 г на метр), бентоніт або глину (особливо на піску) і цеоліт (близько 1 кг на метр), потім дрібні гілки, листя, траву, відходи з кухні, пересипаючи ЕМ-бокаші (мікроорганізми, які переробляють органіку в ґрунті) та періодично зрошуючи водою і притоптуючи. Замульчувати. Тепер це – компостна траншея. Смугу завширшки 50 см зовні від компостної траншеї очистити від ґрунту, викинутого вибухом, закинувши його у вирву, так само змішуючи з органікою та іншими складовими. І потім засіяти суцільно поверхню вирви і ТГР сумішшю сидератів (люцерна, топінамбур, амарант (щириця), представники родів Гірчиця, Катран, Живокіст), попередньо обробивши насіння Міковіталом та препаратом йоду згідно інструкції. Рослини треба скошувати на зелене добриво і підсіювати ті, які ростуть найкраще, не допускаючи прогалин. Нам вдалося досягнути хорошого результату всього за один сезон – від весни до осені, – виросли прекрасні рослини амаранту, топінамбур, гарбузи».

Експертка з пермакультури зазначила, якщо на полі чи на присадибній ділянці утворилася одна вирва – можна робити аналогічно. Але якщо все поле, так би мовити, «подзюбане», то діяти потрібно дещо по-іншому. Ця пропозиція запозичена із технологічного регламенту відновлення деградованих ґрунтів, розробленого у Національному ботані́чному саду і́мені М. М. Гришка НАН України. Це прекрасна технологія, якою, на жаль, мало користуються.

«Необхідно знати площу ділянки і закупити деякі недорогі речовини в певній пропорції: цеоліт дрібної фракціїз розрахунку 6 кг на 100 м²; біочар (з розрахунку 4 кг на 100 м²); винна кислота (побічний продукт виноробства) 100 г на 100 м². Приготувати 1% розчин винної кислоти – це побічний продукт переробки винограду: у 10 л води розчинити 100 г винної кислоти. За бажання і можливості можна додати дещо із інгредієнтів, які використовували для роботи з окремою вирвою. Цеоліт зволожується винною кислотою і перемішується з біочаром. Ділянку потрібно розрівняти і засипати тонким шаром цієї сумішіз розрахунку 10 кг на сотку. Далі висівають сидерати, попередньо обробивши насіння і Міковіталом, аби утворювалася мікоризна сітка», – зауважила експертка.

________________________

Ефективність методу залежить від ступеня отруєності, від водного режиму, від характеру ґрунту, тобто піщаний чи глинистий. Очистити землю від важких металів можна за кілька місяців, але може знадобитися і кілька років. Результат буде однозначно

________________________

Вона додала, що ще одне варто зробити обов’язково. Якщо ґрунт зовсім «вбитий», то в ньому не буде дощових черв’яків та іншої грунтової живності. А без них процеси дуже гальмуватимуться. Тому треба знайти десь в околиці ділянку непошкодженого родючого грунту або спеціально закупити на верміфермі черв’яків разом із ґрунтом, заселити в ґрунти, з якими працюємо. Коли на ділянці будуть гарно рости сидерати – можна висадити і основні культури.

Валентина Мовчан наголосила, що їхній групі вдалося досягти хороших результатів за один сезон завдяки тому, що вони використали в одному місці багато факторів родючості. Загалом ефективність методу залежить від ступеня отруєності, від водного режиму, від характеру ґрунту, тобто піщаний чи глинистий. Очистити землю від важких металів можна за кілька місяців, але може знадобитися і кілька років. Результат буде однозначно.

Покрокова інструкція

КРОК 1. Чашу вирви вкрити тонким (1 – 2 см) шаром суміші біочару, бентоніту (або просто глини) та цеоліту, взятих у співвідношенні 3:3:4.

КРОК 2. Укласти на дно вирви дренажну основу – «подушку» товщиною до 20 см із гілок та іншої грубої органіки.

КРОК 3. Установити похилу дренажну перегородку із відходів деревини, сперши її на дренажну основу та на край вирви – для доступу повітря.

КРОК 4. На відстань 1,0-1, 2 м від краю вирви зняти шар грунту товщиною 5-7 см разом із усією органікою, яка там є, і скидати на дренажну основу поверх дерев’яної перегородки, додаючи всі складові (ЕМ-бокаші, леонардит, мікоризатор «Міковітал», біочар, цеоліт та інші інгредієнти для підвищення родючості). Органіки має бути більше, ніж ґрунту.

КРОК 5. Сформувати V-подібний рівчак для ТГР шириною близько 60 см і глибиною 25-30 см навколо вирви на відстані 50-60 см від краю. Землю скидати у вирву вперемішку з органікою і всіма іншими складовими. Органіки має бути більше, ніж ґрунту.

КРОК 6. Поверх дренажу вирву заповнити майже до верху сумішшю: вийнятий ґрунт, органіка (гілки, листя, кухонні відходи, макулатура) та інші інгредієнти для підвищення родючості (див. Крок 4). Органіки має бути більше, ніж ґрунту.

КРОК 7. Сформувати ТГР: V-подібний рівчак заповнити, спочатку уклавши на дно біочар (близько 300 г на метр), бентоніт або глину (особливо на піску) і цеоліт (близько 1 кг на метр), потім дрібні гілки, потім листя, траву, відходи з кухні, пересипаючи ЕМ-бокаші та періодично зрошуючи водою і притоптуючи. Замульчувати. Тепер це – компостна траншея.

КРОК 8. Смугу завширшки 50 см зовні від компостної траншеї очистити від грунту, викинутого вибухом, закинувши його у вирву, так само змішуючи з органікою та іншими складовими (див. Крок 4).

КРОК 9. Засіяти суцільно поверхню вирви і ТГР сумішшю сидератів (люцерна, топінамбур, амарант (щириця), представники родів Гірчиця, Катран, Живокіст), попередньо мікоризувавши насіння та обробивши його препаратом йоду згідно інструкції.

КРОК 10. На компостну траншею ТГР по мірі просідання додавати органіку та ЕМ-бокаші, поливати при необхідності і знову мульчувати.

КРОК 11. Періодично підсіювати те, що буде рости найкраще, скошувати на зелене добриво і залишати тут же.

КРОК 12. Дочекатись, коли не лише сидерати, а й інші рослини почнуть гарно рости.

КРОК 13. На посадкових смугах шириною 30 см по обидва боки від траншеї висаджувати тестові овочеві культури. Якщо вони гарно ростимуть можна вважати ґрунт придатним для вирощування городини. Якщо ні – продовжувати висівати сидерати на зелене добриво.

Якщо на ділянці багато вирв

КРОК 1. Виміряти площу ділянки.

КРОК 2. Заготовити (закупити) достатню кількість матеріалів:

а) цеоліт (бажано фракція 0-1 мм, з розрахунку 6 кг на 100 м²;
б) біочар (з розрахунку 4 кг на 100 м²);
в) винна кислота – побічний продукт виноробства (100 г на 100 м²);

КРОК 3. Приготувати 1% розчин винної кислоти (у 10 л води розчинити 100 г винної кислоти).

КРОК 4. За допомогою розпилювача зволожити цеоліт цим розчином і добре перемішати.

КРОК 5. Змішати біочар і цеоліт.

КРОК 6. Розрівняти ділянку.

КРОК 7. Засипати площу сумішшю біочару і цеоліту, з розрахунку 10 кг на 100 м².

КРОК 8. Засіяти сумішшю сидератів на зелене добриво

КРОК 9. Періодично підсіювати те, що буде рости найкраще.

КРОК 10. Продовжувати до тих пір, коли не лише сидерати, а й інші рослини досягнуть гарного розвитку – як показник придатності ґрунту для вирощування с/г продукції.

КРОК 11. Засівати поля основними культурами.

КРОК 12. Вирощувати овочеву продукцію для власного споживання на ТГР або в Інтенсивному лісосаду, розміщуючи їх на ділянках із найкращим зростанням сидератів.

Ресурсоощадні технології вирощування зернових —...

Аналізуючи сучасний стан АПК України, слід зазначити, що він є одним з основних...

BEDNAR на Дні поля AGRO Challenge

На даному Дні поля AGRO Challenge компанія BEDNAR з нашими дилерами АМАКО, НФМ АГРО та Тайтен...

Сучасні провідні рішення в технології...

Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40013
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28227
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14989
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.