Як відомо, культиватори бувають різними: і з лапами, і з дисками, і з тим, і іншим одночасно, оснащені різноманітними борінками і котками тощо. Ці агрегати відрізняються і за цільовим призначенням: для стерньового, передпосівного обробітку, а ще - міжрядні культиватори, ротаційні та інші їх види.

Навесні, звісно ж використовуються найчастіше моделі для передпосівного обробітку ґрунту, однак також і універсальні культиватори, і навіть стерньові, якщо в господарстві ледве встигли під зиму прибрати кукурудзу.

Чи можна в такому разі обрати якусь одну універсальну конструкцію, яка підійшла б і під весняний, і під інші основні типи обробітку грунту? Можливо й так, але при цьому слід звертати увагу на наступні ключові моменти.

Культиватор не повинен мати надмірну масу. Річ у тім, що , що вгризатися в землю агрегат повинен завдяки своїй продуманій конструкції, формі та якості робочих органів, а не зайвим центнерам металу. Інакше він, навпаки, створить додаткові проблеми. Тому модель має бути виготовлена із міцного, відносно легкого металу.

____________________________

Під час розрахунку потужності трактора, який буде агрегатуватися з культиватором, слід розуміти, що оптимальні режим роботи більшості моделей становить 10-12 км/год.

____________________________

Також під час розрахунку потужності трактора, який буде агрегатуватися з культиватором, слід розуміти, що оптимальні режим роботи більшості моделей становить 10-12 км/год. Якщо менше, то якість передпосівної обробки буде незадовільною, а якщо гнатися із вищою швидкістю, також будуть виникати питання до якості. Тому підганяти ширину захвату агрегату до потужності трактора потрібно особливо скрупульозно.

Навряд чи варто розраховувати потужність трактора до робочої ширини культиватора «один в один» - краще мати додатковий запас тягового зусилля. Робота під гору, надто вологий або сухий грунт, більша глибина обробітку – і ми отримуємо низьку якість роботи, перевитрату пального та прискорене зношування ресурсу і культиватора, і трактора.

Слід зазначити, що грамотні налаштування ґрунтообробного агрегату навесні – це як мінімум половина успіху. Культиватор потрібно ставити на тверде покриття і посекційно виставляти в правильне положення робочі органи.

Завважимо, що ширина лап визначає інтенсивність роботи культиватора. Скажімо, широкі лапи навертатимуть великі груди землі на важких ґрунтах, що не дуже добре для сівби. Тому на таких ґрунтах краще використовувати вужчі робочі органи.

Зате широка стрілчаста лапа відмінно показує себе при поверхневому обробітку стерні. Тобто, це зрізання верхнього шару, подрібнення і перемішування рослинних решток із ґрунтом, підрізання коренів бур'янів та формування посівного ложа.

На відміну від цього долотоподібні робочі органи ефективніше показують себе на більшій глибині.

____________________________

Класичний культиватор для передпосівного обробітку повинен виконувати своє завдання на глибину від 2 до 8 см, тобто у шарі висіву насіння

____________________________

Одна з головних умов отримання високого врожаю – міцні дружні сходи. Це означає, що висів повинен бути здійснений у рівне посівне ложе з розпушеним верхнім шаром ґрунту. При цьому класичний культиватор для передпосівного обробітку повинен виконувати своє завдання на глибину від 2 до 8 см, тобто у шарі висіву насіння.

Сучасний передпосівний культиватор повинен проходити таким чином, щоб після цього не виникала потреба в моментальному закритті вологи.

Сьогодні сучасні моделі культиваторів часто оснащуються системою одночасного внесення мінеральних добрив під час обробітку ґрунту. З одного боку це розширює можливості використання агрегату, але з іншого – може уповільнити та ускладнити роботу у разі тимчасового цейтноту.

Тому вибирати агрегат із такою функцією бажано чітко знаючи, що вона точно використовуватиметься.

Китай дарує світу нову сільськогосподарську...

На власній продовольчій безпеці цивілізація, історія якої нараховує майже 5 тисяч років, як то...

Чотири поради для агрономів, які планують...

В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через...

АгроХім - дистрибютор засобів захисту рослин в...

Дистрибуційна компанія АгроХім: надійний постачальник засобів захисту рослин, насіння та добрив У...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33314
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23464
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11653
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.