Ми зібрали основні рекомендації щодо зберігання добрив, яких слід дотримуватися, щоб суттєво подовжити термін придатності препаратів й отримати максимальний ефект від їх унесення. Якісний хімічний склад, формуляція, оптимальні строки й умови внесення — це ще не все, щоб мінеральні добрива повністю реалізували свій потенціал на вашому полі. Не менше це залежить від умов їх зберігання перед унесенням. Ураховуючи ціну мінеральних добрив та огріхи в системі живленні за їх неналежного стану, навіть незначне недопрацювання на складі може обійтися занадто дорого. Дотримання рекомендації зберігання від фахівців агрохімічних компаній дозволять цього уникнути.

Сонце, повітря та вода — далеко не друзі для мінеральних добрив у процесі їх зберігання. Зависока чи занизька температура, підвищена вологість чи надмірний вплив ультрафіолету — це пряма загроза часткової чи повної втрати фізико-хімічних характеристик добрив. Окрім зниження якісних параметрів чи повної непридатності для використання це й небезпека для персоналу, екологічна загроза для навколишнього середовища.

Піраміда на свіжому повітрі

Звичайно, найпроблемнішим є зберігання просто неба. Якщо вже виникла потреба тримати добрива на свіжому повітрі, то слід складувати їх на платформі із сухою та рівною поверхнею. Не слід допускати прямого контакту із ґрунтом і водою в разі сильного дощу, багато добрив мають водорозчинну формулу. Та й іншим препаративним формам перезволоження аж ніяк не на користь. Самі піддони чи настил мають бути ретельно оглянуті, щоб не були цвяхів, гострих трісок тощо, які можуть пошкодити мішки.

Штабелі зазвичай укривають порожніми палетами/піддонами та поліетиленовою плівкою/брезентом, щоб убезпечити від впливу опадів, високих температур, забруднення, пошкодження птахами чи гризунами. Краї покривного матеріалу мають перекривати один одного щонайменше на 30 см, його потрібно добре зафіксувати до нижнього ярусу штабеля, щоб запобігти пошкодженню внаслідок тертя. Штабелі з добривами слід дуже обережно накривати й відкривати, перевіривши чи вони надійно стоять — краще це робити за хороших погодних умов. Також варто стежити за станом покривного матеріалу.

Читайте також: Чи можна обійтися без мінеральних добрив

Агрохімічні компанії радять для більшої стабільності та безпеки великі мішки укладати під час зберігання у формі піраміди. Висота стосу коливається залежно від продукції, стабільності палети й обладнання, але не має бути більше як три палети.

Склад без труднощів

Набагато безпечнішим є зберігання в закритому приміщенні. За умови, що воно гарантує надійний захист від атмосферних опадів і ґрунтових вод, прямих сонячних променів. Бажано, щоб склад було обладнано в приміщенні, збудованому з негорючих матеріалів — цегли, бетону, металоконструкцій тощо. Підлога має бути рівною і сухою, на ній не повинно бути ям і щілин.

У приміщенні мають бути створені належні умови для вентиляції — для зменшення високої температури або відведення диму/парів під час пожежі або розкладання мінеральних добрив. Стелажі з добривами мають бути рекомендованої висоти чи розміру, щоб гарантувати їх стійкість і безпечність. Мішки з добривами слід зберігати як мінімум на відстані 1 м від карнизів даху будівлі, крокв і стін.

Ніколи не слід зберігати поруч насипні матеріали, які для цього непридатні. Наприклад, сечовину та добрива на основі аміачної селітри потрібно тримати на достатній відстані один від одного. Також не варто тримати поруч мінеральні добрива та вапно. Відстань між добривами та легкозаймистими матеріалами має становити не менше як 5 м. Річ у тім, що більшість азотних добрив містить нітрати, які розпадаються за нагрівання та виділяють токсичні оксиди азоту вже за 150 °C. А деякі продукти можуть виділяти оксиди вуглецю (CO, CO2) та сірки.

Рідкісна відповідальність

Зберігання рідких добрив є ще більш відповідальним. У разі проливання, рідкі добрива можуть завдати значної шкоди водним ресурсам, з відповідними екологічними, правовими та фінансовими наслідками. Агровиробники також несуть відповідальність за розміщення, використання й технічне обслуговування контейнерів, навіть якщо їх надає постачальник.

Контейнери, труби та клапани мають відповідати цільовому призначенню й бути в хорошому стані, не мати механічних пошкоджень чи слідів корозії. Під час приймання слід перевірити об’єм контейнера та не допускати його переповнення.

Компетентний фахівець повинен оглядати контейнери, труби та клапани зсередини й зовні на наявність пошкоджень і корозії щонайменше раз на рік. У господарстві має бути журнал технічного обслуговування. У разі потреби слід негайно проводити ремонтні роботи. На початку сезону треба проводити додатковий огляд, а також ретельно стежити за контейнером у процесі користування, а наприкінці сезону промивати всі труби.

Читайте також: Розкидачі й точне внесення мінеральних добрив

Контейнери для постійного зберігання мають бути встановлені на відстані понад 10 м від водойми та на твердій, стабільній і плоскій бетонній поверхні з міцним фундаментом. У разі високих екологічних ризиків потрібно збудувати вторинну захисну оболонку контейнера. Це може бути армована кам’яна кладка чи належним чином зроблені земляні насипи. Усі труби, клапани та вимірювальні приладдя мають бути всередині захисної оболонки.

Для роботи розчинно-заправних станцій і пересування контейнерів має бути облаштована відповідна інфраструктура: місце розливання, належний транспорт тощо. Слід додатково зміцнити стопори біля заправних станцій, щоб запобігти їх зануренню в землю або втрати стабільності. Всі отвори та люки мають закриватися герметично. Заборонено пересувати заправну станцію, доки всі отвори, кришки та клапани не буде закрито й заблоковано. Якщо є ще інші рекомендації виробника/постачальника, їх варто дотримуватися.

Фундамент ідеального зберігання

Якщо підсумувати, виробники мінеральних добрив радять дотримуватися основних вимог, що забезпечать найкращі умови для їх зберігання.

• Закрите приміщення з негорючих матеріалів, що забезпечує захист продукції від несприятливих погодних умов: атмосферної та ґрунтової вологи, прямих сонячних променів тощо;
• Чисте й сухе середовище: без пилу та бруду, надмірного зволоження повітря;
• Температурний режим від 5 до 30 °C ;
• Належна організація розміщення добрив і логістика їх використання.

Іван Кандул

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40817
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28763
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15460
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.