Як обійтися без міндобрив
- Деталі
- Статті
- 5418
Можна спрогнозувати, що цієї осені обсяг мінеральних добрив, котрі внесуть українські фермери на поля, знизиться принаймні удвічі. А в деяких господарствах взагалі ніхто нічого вносити не буде. Причина зрозуміла – немає коштів та бажання вкладатися у вирощування зерно, яке невідомо чи вдасться продати.
Звісно, що аграрії сподіватимуться на природню родючість ґрунтів та запас поживних речовин, що вкладався в землю у попередні роки. Втім, однаково варто розглянути способи дещо покращити ситуацію із мінеральним живленням рослин, витративши мінімальні кошти.
Так, не бажано обходитися зовсім без міндобрив. Краще оптимізувати способи їх внесення, нехай і в мінімальній кількості. З цією метою варто використовувати саме ті формуляції, в яких містяться необхідні конкретній культурі елементи живлення в стартовий період розвитку, щоб рослини могли швидко розвинути кореневу систему. Наприклад, азот, фосфор та цинк, а також сірку для озимого ріпаку.
Поєднавши ці компоненти в складі, скажімо, рідких добрив, можна обійтися буквально десятком кілограмів діючої речовини на гектар, якщо давати цю поживну суміш разом із насінням. Це вартуватиме невеликих коштів, проте забезпечить нормальний стартовий розвиток посівів.
Сам посівний матеріал можна обробити недорогими органічними стимуляторами – гуматами. В такому разі вартість їх застосування не перевищуватиме 6-8 дол/га, однак гумати активізують проростання насіння та розвиток сходів.
Читайте також: Розкидачі й точне внесення мінеральних добрив
Також існує прямий сенс оптимізувати використання дармового природного добрива – пожнивних решток культури-попередника. На добре подрібнену солому можна внести біологічні деструктори стерні, котрі в рази прискорять мінералізацію пожнивних решток та активізують розвиток біоти в грунті. Їх вартість застосування також є відносно невисокою, але на весну в грунті, вочевидь, додасться доступних для рослин поживних речовин.
Окрім цього, хороші біодеструктори стерні виконують також функцію оздоровлення грунту, що в перспективі дасть змогу обмежити застосування фунгіцидів.
Якщо в регіоні складається непогана ситуація із вологою, є сенс просто зараз посіяти сидерати, краще всього – сидеральні суміші, до складу яких входить 5-7 різних видів рослин. Такі суміші насичують грунт додатковим атмосферним азотом, перетворюють недоступні сполуки фосфору в грунті в доступні та оптимізують кислотність грунту, що забезпечує доступність інших елементів живлення.
Згодом ці сидерати можна буде заробити в грунт, додатково збільшивши в ньому запас поживних речовин.
Ясна річ, що ці всі заходи, принаймні за один рік, в жодному разі не замінять повноцінних норм внесення мінеральних добрив в грунт. Проте вони дадуть змогу протриматися принаймні цього року, до нормалізації фінансового стану господарств – до того часу, коли фермери зможуть вільно експортувати своє зерно. І ми віримо, що ці часи настануть дуже швидко, завдяки ЗСУ та зусиллям всього народу України.