
Сушіння зерна наступного врожаю: чи можна заощадити
- Деталі
- Статті
- 109
Практично усі українські аграрії сьогодні ламають голову над ключовим питанням, а саме: як реалізувати зерно і старого, і нового врожаю. Блокада морських портів України рашистами спричиняє дуже суттєві проблеми у цьому плані, і поки що не існує реалістичних механізмів експорту великих обсягів зерна, вирощеного в Україні.
Поряд з тим вже за два-три місяці доведеться вирішувати не менш складну проблему вартості післязбиральної доробки зерна. Адже природний газ, а разом з ним і послуги елеваторів підскочили в ціні ще минулої осені. Окрім цього удвічі-утричі подорожчало дизпаливо. Мало того, що зерно кукурудзи та інших культур необхідно зібрати і кудись розмістити. Потрібні ще й великі гроші на те, щоб його довести до належного відсотка вологості.
Саме тому вже зараз варто оцінити можливості здійснення наступних заходів.
1. Польова оцінка вологості зерна. З цією метою бажано використовувати спеціальні прилади або ж датчики вологості врожаю у сучасних комбайнах. Багато тут не вигадати, однак правильний вибір часу для збирання зерна може дати змогу розпочати жнива тієї чи іншої культури в період мінімальної вологості. А як відомо, зняття навіть 1 відсотка вологості зерна – це економія дуже значних коштів.
Читайте також: Збирання і збереження врожаю озимих культур
2. Десикація посівів, в тому числі і кукурудзи. Сама по собі десикація посівів сільгоспкультур є відносно недорогим агрозаходом, але дає змогу знизити збиральну вологість зерна кукурудзи від 2 до 4%. З цією метою використовуються добре відомі та поширені на ринку препарати. З іншого боку, аби десикувати високорослі культури необхідно мати обприскувач із високим кліренсом або ж звернутися за послугами агроавіації чи дронів-обприскувачів.
3. Максимально якісне післязбиральне очищення зерна. Застосування сучасних високоефективних сепараторів та кілька ступеневе очищення зібраного зерна дає змогу досягти низки переваг, в тому числі і зниження вологості зібраної зернової маси. Окрім цього, якісне післязбиральне очищення зерна дозволяє додатково захистити його від псування впродовж подальшого зберігання.
4. Використання теплогенераторів сушарок на альтернативних видах палива. Сьогодні в Україні працює чимало компаній, які пропонують монтаж «топок» на дровах, соломі, полові тощо на існуючі зерносушарки, що раніше працювали на природному газу. Наразі це видається надзвичайно вигідним в економічному плані варіантом, особливо ж якщо у якості пального використовуватиметься зібрана солома із поля чи відходи очищення зерна. Попри певні незручності експлуатації такої системи, у порівнянні із природним газом, очевидно, що економічні переваги твердого палива стануть визначальними.