Павуки — одні з найбільш незвичайних і водночас лякаючих створінь у світі. Вони відіграють важливу роль в екосистемі, зокрема в Україні, де зустрічаються як нешкідливі, так і небезпечні види. В цій статті ми розглянемо, які отруйні павуки мешкають на території України, чим вони небезпечні, і як уникнути зустрічі з ними. Також ми надамо рекомендації, що робити у разі укусу.

Що необхідно знати про павуків?

Знання про отруйні види України, детальніше тут, що мешкають на нашій землі, зокрема про небезпечні, допоможе подолати страх і уникнути конфліктів із цими створіннями.

Павуки - хижаки, хоча деякі види час від часу споживають рослинну їжу. Розмір здобичі зазвичай відповідає розміру павука та міцності його павутини, у яку найчастіше потрапляють комахи, а іноді й малі птахи.

Ці істоти також здатні до канібалізму: самиці часто з’їдають самців після спарювання. Павуки можуть обходитися без їжі довгий час, а потім "наїдатися про запас", що й стало основою для фрази "наївся, як павук".

Павуки мають вісім ніг і кілька пар простих очей (8, 6 або 2), хоча існують печерні види, які взагалі не мають очей. Вони оснащені хеліцерами — щелепними кінцівками, які служать для розривання здобичі, кусання або навіть риття землі для створення гнізд із павутини.

Незважаючи на поширений стереотип, не всі павуки плетуть сітки. Деякі полюють завдяки міцним щелепам і отруті, тоді як унікальні візерунки павутин залежить від виду. Зазвичай павуки не нападають першими - вони лише захищаються, коли їх потривожили або випадково придавили.

Небезпечні павуки України

На території України мешкає понад сотня видів павуків, з яких лише близько 10 можуть загрожувати людині. Раніше отруйні павуки були поширені переважно на півдні, де теплий клімат дозволяв їм довше залишатися активними. Проте останніми роками їх ареал розширився на північ, і тепер вони зустрічаються майже повсюдно.

До найбільш небезпечних павуків України належать:

Каракурт;
Тарантул;
Аргіопа;
Хеіракантіум пункторіум;
Ерезус Нігер (Eresus kollari) - такий вид отруйних павуків був замічений в Україні, а саме в Київській області.  Це відкриття стало справжньою несподіванкою, адже раніше в цих регіонах отруйні павуки не були помічені. Такий павук не менш небезпечний, ніж вищезгадані види.

Каракурт або "Чорна вдова"

Каракурт вважається одним із найотруйніших павуків в Україні. Його отрута в 15 разів токсичніша, ніж отрута гримучої змії, і може викликати важкі симптоми інтоксикації, що здатні призвести до смерті.

Каракурти зазвичай оселяються на відкритих ділянках, де будують притулки в землі, дуплах або тріщинах дерев'яних споруд. Їх легко впізнати за чорним забарвленням тулуба та червоним малюнком, що нагадує пісочний годинник.

Як уникнути укусу павука?

  • Оглядайте взуття перед тим, як його вдягнути.
  • Одягайте легкий, світлий і закритий одяг.
  • Уникайте місць, де можуть мешкати отруйні павуки.

Що робити при укусі павука?

  • Запам'ятайте або сфотографуйте павука.
  • Знерухомте кінцівку, якщо укус був у руку чи ногу.
  • Звільніть уражену ділянку від одягу, взуття або прикрас.
  • Обробіть місце укусу господарським милом або спиртом, накладіть чисту суху пов'язку.
  • Багато пийте воду або чай невеликими порціями.
  • Прийміть антигістамінні засоби, якщо є можливість.

Увага! В Україні немає сироватки проти укусу каракурта, тому необхідно бути обережними. У Болграді Одеської області вже зафіксовано випадок укусу цим павуком, який призвів до серйозних наслідків.

Висновок

Отруйні павуки в Україні, хоч і не надто поширені, все ж можуть бути небезпечними для здоров'я людини. Виявлення рідкісного павука Eresus kollari в Київській області лише підкреслює необхідність бути пильними. Каракурт, як один із найнебезпечніших видів, здатний спричинити серйозні наслідки, аж до летальних випадків, якщо не буде своєчасно надано медичну допомогу. Усвідомленість та обережність, а також знання основних правил першої допомоги у разі укусу, можуть допомогти уникнути небажаних зустрічей із цими членистоногими. Варто пам'ятати, що арахнофобія поширений страх, який іноді перебільшує реальні загрози, однак обережність у ставленні до павуків ніколи не буде зайвою.

Віталій Ільченко: «Українські компанії повинні...

В Ukravit не чекають на закінчення війни, а фокусуються на роботі, щоб розвиватися й фінансово...

Заробити на сушарці

Наявність ефективного зерносушильного комплексу в господарстві дає змогу не лише суттєво заощадити...

Галина Борачок: «Для Аграрного сектору пріоритет...

Як перетворити філію заводу профнастилу й сандвіч-панелей на надійного партнера агронапряму й...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

43240
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30139
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

16632
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.