
Як мінімум 10–15% посівів озимого ріпаку не доживуть до весни — експерт
- Деталі
- Аграрні новини
- 211
Через посуху аграрії посіяли трохи менше ріпаку, ніж планували. Нині культура — не надто в доброму стані. З 1,1 млн гектарів як мінімум 10–15% посівів ріпаку можуть потенційно не перезимувати.
Таку думку висловив керівник департаменту маркетингу компанії «Байєр» в Україні Андрій Перчиць, передає Агробізнес Сьогодні.
За словами експерта, цього року навесні умови для сівби завдяки волозі були майже ідеальними. І це значною мірою компенсувало ті екстенсивні технології, які застосовували виробники. Озимі добре перезимували, тому аграрії не відчули зниження врожайності. Щодо ріпаку, то взагалі побили рекорд за врожайністю з гектара. Умови серпня, вересня і жовтня 2023 року також були досить добрими для ярих культур: кукурудзи, сої, соняшнику. Була можливість зібрати врожай із рекордно низькою вологістю, і не треба витрачати додаткові кошти на доробку зерна. У цьому є великий позитив для виробників, адже можна покращити собівартість. Проте хороші умови для збирання не були позитивним для посівів озимих та інвестицій на майбутній рік.
Андрій Перчиць, керівник департаменту маркетингу компанії «Байєр» в Україні
Через посуху було посіяно ріпаку трохи менше від запланованого. І ця культура нині — у не надто доброму стані. З 1,1 млн гектарів як мінімум 10–15% посівів ріпаку можуть потенційно не перезимувати. Через складні умови досить повільно відбуваються темпи сівби зернових культур. Однак прогноз погоди передбачає, що листопад має бути теплим. Майже всюди пройшли дощі. Очікуємо, що посіви зернових і ріпаку покращать свій стан і матимуть шанс на добру перезимівлю», — вважає експерт.
Керівник департаменту маркетингу компанії «Байєр» в Україні також повідомив, що ринок ЗЗР та насіння й далі скорочується у 2023 році через зниження прибутковості сільського господарства. Аграрії шукали шляхи здешевлення технологій виробництва.
Ринок ЗЗР цьогоріч дещо просів через зниження посівних площ деяких культур та інтенсивність застосування фунгіцидів на зернових і ріпаку. В грошовому еквіваленті — на 10–12%, а в обсягах десь до 20% було менше застосовано ЗЗР. Це вплинуло на якість продукції, яку виростили аграрії.
Ринок насіння також знизився через деякі чинники. Головна культура в бізнесі компанії «Байєр» — це кукурудза. Торік у виробників лишилося насіння, яке вони через війну не змогли висіяти. По-друге, під кукурудзою знизилися площі. І, по-третє, були великі залишки саме нашого насіння в господарствах. Майже втричі виросли в насінні соняшнику. На ринку 25 тис. гектарів — це невеликі цифри, але для компанії досить значний крок і прогрес. І по ріпаку маємо кращі результати, порівнюючи з попереднім роком. Значно покращилася ситуація з наявністю насіння. Торік був дефіцит. 2023 року компанія якісніше підготувалася до нового сезону», — розповів пан Андрій.
Андрій Перчиць прогнозує, що ринок ЗЗР та насіння наступного року лишиться на рівні 2023 року й залежатиме від стабільності зернового експорту та логістичних витрат. Представник компанії також наголосив, що завдяки зусиллям української команди бізнес «Байєр» працює в Україні попри виклики. Компанія сплачує податки, інвестує мільйони євро у виробничі потужності, створює нові робочі місця, надає гуманітарну допомогу населенню та підтримує аграріїв, які опинилися в скрутному становищі через війну.