Оптимізація застосування добрив, волого- і енергоощадних систем підготовки ґрунту, впровадження посухо- і холодостійких гібридів скорочує виробничі витрати на 20–30%.

Розповідаємо далі про технологічні особливості вирощування кукурудзи у новому сезоні, особливо наголошуючи на стратегічно важливих аспектах. Ми вже розповідали про стратегічну важливість культури для українських аграріїв, високі затрати енергії на виробництві зерна кукурудзи, покращення мінерального живлення рослин через залучення резервів ґрунту, а також про велике значення в стабілізації врожайності кукурудзи, а саме в генетиці посівного матеріалу. Відповідно, було акцентовано на продукції компанії «Лімагрейн», яка пропонує низку гібридів кукурудзи, високотолерантних до водних і температурних стресів. Ці гібриди об’єднано під брендом HydraNeo і охоплюють ФАО від 210 до 400. Суть гібридів цього бренду полягає в тому, що за хороших умов зволоження вони продукують максимально високий урожай — залежно від групи стиглості від 10 до 16 т/га і мінімально знижують його в посушливих умовах.

Рис. 1. Продуктивність гібридів кукурудзи в залежності від термінів сівби, агроплатформа ЛГ, Вінницька обл., 2021р.

Продовжуючи розмову, наголосимо, що гібриди з ФАО 220–320 цілком придатні для ранньої сівби, коли ґрунт прогрівається до +6…+8 °С. Проведені нами дослідження свідчать, що врожайність зерна кукурудзи за ранніх термінів сівби, залежно від гібрида, становила 11,8–14,9 т/га, або на 0,59–0,74 т/га вище, порівнюючи з оптимальними термінами (рис. 1). Передзбиральна вологість зерна була на 1,2–1,4% нижчою. Розрахунки, виконані на підставі польових дослідів, показують, що внаслідок зниження передзбиральної вологості зерна за ранніх термінів сівби економія витрат на сушінні зерна становить 3,2–5 тис. грн/га. Крім того, внаслідок прибавки зерна додатково одержано 3,07–3,85 тис. грн/га. Сумарний додатковий економічний ефект завдяки перенесенню сівби на ранні терміни становив 6,26–8,85 тис. грн/га (табл. 1).

Таблиця 1. Економічна ефективність сівби кукурудзи у ранні терміни.
Агроплатформа ЛГ у Вінницькій обл., 2021 рік

Крім використання холодо­стійких гібридів впровадження ранніх термінів сівби кукурудзи вимагає дотримання низки інших умов:

• насіння з енергією проростання за методом холодного тесту 85%, або різниця в лабораторній схожості визначена стандартним і методом холодного тесту не повинна перевершувати 5%;
• бажано використовувати насіння, інкрустоване інсекто-фунгіцидними сумішками з використанням препаратів, що утворюють полімерну плівку навкруг насінини;
• для ранніх термінів сівби перевагу надавати зораним площам, що швидше прогріваються, або площам, на яких зону рядка звільнено від рослинних решток;
• забезпечити мілке загортання насіння 4±1см. Страхова надбавка насіння до 20%;
• використовувати сівалки, обладнані V-подібним притискним котком, що дозволяє формувати зону рядка нижче від поверхні ґрунту на 3–5 см, що істотно зменшить ризик ураження сходів заморозками.

Такий комплекс агротехнічних заходів у поєднанні з генетично зумовленою холодостійкістю гібридів і високою якістю посівного матеріалу забезпечують ранній старт і пришвидшений ювенільний розвиток. Відповідно, цвітіння та запилення качана, наливання зерна відбуваються у комфортніших для рослин умовах, що дозволяє формувати повноцінний повністю заповнений повновісним зерном качан. До того ж технічне достигання та висихання зерна проходить за відносно вищих температур повітря у першій половині вересня, відтак отримуємо сухіше зерно. Крім того, відкривається можливість збирання кукурудзи у більш ранні терміни за сприятливих погодних умов, за потреби можливо посіяти озиму пшеницю або ячмінь у кінці вересня — на початку жовтня.

Одним із резервів стабілізації продуктивності кукурудзи та здешевлення її виробництва є впровадження методики визначення норм висіву насіння кукурудзи залежно від стартових запасів продуктивної вологи в ґрунті, яку ми апробували протягом останніх п’яти років на Вінницькій агроплатформі «Лімагрейн» (табл. 2). Такий підхід, з одного боку, дозволяє економити в окремі роки до 20–30% насіння, а з іншого — стабілізувати врожайність кукурудзи, уникати ситуацій, коли за дефіциту вологи не утворюється качан.

Таблиця 2. Менеджмент норми висіву насіння кукурудзи залежно від запасів вологи в ґрунті весною

Таким чином, завдяки оптимізації застосування добрив, волого- і енергоощадних систем підготовки ґрунту, впровадження посухо- і холодостійких гібридів, їх сівби у ранні терміни з урахуванням стартових запасів продуктивної вологи в ґрунті відкриваються реальні можливості скорочення виробничих витрат на 20–30%, відповідно вести рентабельне виробництво зерна кукурудзи.

Микола Романенко, канд. с.-г. наук

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36949
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26238
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13576
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.