
Чому засихають плодові дерева?
- Деталі
- Садівництво
- 973
Щороку нам доводиться щось випилювати у своєму саду. Десь підсохли кінчики пагонів, а десь висохла ціла гілка. В окремі сезони трапляється, що відразу гине все дерево цілком. Це засмучує нас, приносить додаткові турботи та хвилювання. Проте займаючись садом, треба розуміти, що рослини схильні до захворювань. І в одних випадках їм можна і потрібно допомогти, а в інших необхідно бути готовим замінити на новий саджанець або навіть вибрати новий сорт. Причин усихання плодових дерев багато. Усі вони не однозначні. Давайте розберемося, із чим пов'язане це явище.
Чому засихають молоді саджанці?
Загибель саджанців найчастіше пов'язана з неякісним посадковим матеріалом чи вибором неправильних термінів посадки. Молоді дерева засихають тому, що їхня коренева система була пересушена і після посадки не змогла забезпечити рослину достатньою кількістю вологи та живлення.
Крім того, для різних кліматичних зон існують свої рекомендації щодо термінів посадки. Так, на півдні найкращий період висадження плодових дерев – осінь. Північніше – весна. Чому?
В умовах півдня весна часто настає раптово і саджанцям просто не вистачає ґрунтової вологи для того, щоб повноцінно прижитися та розвинути надземну частину. Спека висушує їхню крону швидше, ніж молоде коріння може поставити до вегетативної частини вологу. Осінь тут тепла, тривала, і коренева система до морозів встигає повноцінно прижитися і навіть наростити обсяг.
У холодному кліматі небезпечна осіння посадка. Нерідко висаджені восени саджанці не встигають достатньо укоренитися та гинуть від морозів. Тоді як весна приходить поступово і забезпечує найкращі умови для приживання молодих плодових дерев.
Іноді саджанці куплені у відмінному стані, але ми самі псуємо посадковий матеріал неправильним перевезенням або зберіганням. У такому разі підсушені рослини також погано приживаються та гинуть.
Крім того, іноді саджанці мають бактеріальне зараження коріння. Тому при покупці необхідно уважно оглядати їхню кореневу систему, і якщо на ній виявляються чорні плями або гнилі ділянки, відмовлятися від придбання. Рослина не загине, якщо ви її посадите, але в неї постійно відмиратимуть гілки і вона не зможе повноцінно сформуватися і розкрити свій потенціал.
Усихають з часом і дерева, чиє коріння під час посадки було обгорнуте навколо своєї осі. Стовбур дерева поступово потовщується, але як його діаметр досягає діаметра кільця коренів, дерево отримує сильний стрес і починає усихати. Спочатку з одного боку, а потім гине цілком.
При пересадці дорослих дерев рослини можуть висихати внаслідок невідповідності розмірів кореневої системи та крони. Тому в розплідниках у крупномірів кореневу систему спеціально формують у балансі з кроною. При пересадці ж дорослої рослини на своїй ділянці садівники нерідко забувають укорочувати гілки, через що коренева система просто не може впоратися з поставленими перед нею завданнями.
Іноді саджанці гинуть внаслідок глибокого пошкодження їхньої кори. Наприклад, під час обробки ділянки тримером. При цьому часто неакуратні косарі просто не помічають, що зачепили стовбур молодого деревця. Пошкодити кору можуть також і гризуни – миші та зайці. Найчастіше це трапляється у зимовий період.
Причини усихання дорослих дерев
Причиною усихання дорослих дерев можуть бути різні фактори. Частина викликає хронічне усихання гілок, а частина призводить до швидкоплинної загибелі всієї рослини. Серед причин неінфекційного характеру можна назвати такі.
Обмерзання
Однією з найпоширеніших причин усихання гілок є зимове обмерзання пагонів. Низькі температури пошкоджують кінчики молодих гілочок, що погано одеревіли, тому навесні бруньки на них не прокидаються і не пускаються в зріст.
Можуть ушкоджувати низькі температури і камбій, кору, і деревину стовбура, скелетних гілок. В результаті на скелетних гілках та штамбі з'являються морозобійні тріщини.
Ушкодження відбуваються і при різкому коливанні добових температур наприкінці зими і на початку весни - коли вдень кора нагрівається яскравим сонцем, відтає, а вночі знову промерзає. У такому випадку з південно-західної та південної сторони стовбура утворюються неправильної форми світлі плями. Весною бруньки на пошкодженому дереві розпускаються з відставанням. А влітку спостерігається слабкий приріст та усихання пагонів. До кінця літа розтріскується та опадає кора, деревина відмирає.
Трапляється, що у дерев повністю обмерзає коренева система. У такому разі вони усихають на початку літа.
Високий рівень залягання ґрунтових вод
В даному випадку усихання крони починається з верхньої частини, з кінчиків пагонів. І першими гинуть дерева на високих підщепах. При цьому перші кілька років рослини можуть повноцінно зростати і розвиватися, і лише коли їхня коренева система досягне рівня ґрунтових вод, частина коренів, відчуваючи дефіцит кисню, починає відмирати.
Трапляється і так, що рівень ґрунтових вод піднімається після проведення іригаційних робіт неподалік саду. Тоді гинути можуть і старі добре розвинені дерева.
Засолення ґрунту
Це явище виникає внаслідок поливів ділянки мінералізованою водою. Причиною відмирання коріння у разі стає надлишок солей. Всихання крони починається, як і за високого рівня залягання ґрунтових вод, з верхньої частини.
Пошкодження комахами
Нерідко причиною усихання гілок, а часто і загибелі молодих саджанців і навіть дорослих дерев є комахи. Поселяючись усередині рослини, вони живляться деревиною. І таких комах досить багато. Зустрічаються вони і серед метеликів, і серед мух, і серед жуків, і серед перетинчастокрилих. При цьому шкодять як дорослі особини, так і личинки. Найчастіше шкідники пошкоджують вже ослаблені дерева, але нерідко здорові.
Непридатні умови зростання
Трапляється, що дерева всихають через зміну хімічного або механічного складу ґрунту. Задихаються на вологих важких ґрунтах. Гинуть від нестачі харчування, що виникає, наприклад, на вапняних ґрунтах у період затяжних дощів. Висихають від нестачі вологи або тривалого затоплення, отруєння надмірною кількістю хімії, як у ґрунті, так і у повітрі. Наприклад, при витіканні газу, прориві ємності септика, попаданні в ґрунт великої кількості добрив.
Нерідко гинуть дерева і за зміни рівня грунту. Найчастіше така ситуація складається при будівництві та впорядкуванні нової ділянки, де намагаються зберегти вже наявні рослини. Однак зміна рівня ґрунту – підсипка нового шару землі або видалення вже наявного, з метою вирівнювання поверхні сильно пригнічує культури, приводячи їх до загибелі.
Інфекційні захворювання
Приводять до усихання дерев та безліч різних захворювань грибного характеру. Це чорний рак, бактеріальний рак кори, цитоспороз, моніліальний опік, коккомікоз, клястероспоріоз, бактеріози.
Як захистити дерева від усихання?
Усихання дерев можна і треба попереджати. Для цього необхідно:
- купувати здоровий посадковий матеріал;
- висаджувати саджанці вчасно з огляду на кліматичні особливості місцевості;
- з осені вибілювати штамби дерев із захопленням нижньої частини скелетних гілок – це знизить різницю температур при пізньозимових та ранньовесняних перепадах та захистить штамби від розтріскування кори;
- вчасно проводити профілактичні обробки саду проти основного ряду грибних захворювань;
- видаляти з-під рослин і знищувати уражене хворобами листя (джерело повторного зараження дерев);
- навесні, влітку та восени проводити санітарні обрізки, видаляючи засохлі гілки із захопленням здорової тканини в 4 см;
- працювати у саду лише знезараженими садовими інструментами, особливо переходячи від рослини до рослини;
- за необхідності вчасно проводити поливи та поліпшення ґрунту;
- при явних ознаках дефіциту тієї чи іншої елемента живлення вносити їх шляхом обприскування листом;
- у разі небезпеки підтоплення ділянки зробити дренаж;
- якщо є потреба, можна висаджувати дерева на пагорбах.