Істотним і відомим шкідником плодів є яблунева плодожерка. Проте не варто залишати поза увагою цілу групу перетинчастокрилих шкідників — пильщиків. Їхні личинки (несправжня гусінь) спричинюють обпадання і спотворення плодів. Часто такі плоди надходять у реалізацію.

Пильщиків відрізняє широке сидяче черевце, приєднане до грудей. Життєвий цикл включає яйце, личинку («несправжню гусінь»), лялечку та імаго. Личинки великі, вкриті слизом, нагадують слимаків. Личинка останнього віку, яка називається еонімфа, зимує в коконі або земляній колисці.

Яблуневий плодовий пильщик (Haplocampa testudinea Klug)

Шкодить у північному Лісостепу України. Зимують еонімфи у коконах на глибині 5–10 см. Личинки заляльковуються у квітні, коли температура ґрунту на глибині 10 см сягне 5 °C. Виходять за 1–5 днів до початку цвітіння яблунь сорту Айдаред. Активні у сонячну погоду за температури не нижче ніж 16 °C. Яйця відкладають у тканини чашолистків і квітколожа. Личинки виходять за 7–18 днів, заселяють ранні сорти яблуні і живляться на них близько місяця. Одна личинка пошкоджує до п’яти плодів. Дорослі личинки виїдають усе насіння і руйнують насіннєву камеру, з отвору у плоді витікає червоно-бура рідина з неприємним запахом. Пошкодження зростає разом із плодом, пробковіє і перетворюється на «шрам», який спотворює плід. Пошкоджені плоди обпадають.

Читайте також: Шкідники деревини: опис та заходи захисту

На початку — в середині червня несправжні гусениці мігрують у ґрунт, вкриваються коконом, впадають у діапаузу і зимують.

Цикл розвитку пильщика триває 65–75 днів.

Ефективними заходами захисту є фрезування пристовбурових смуг у саду в період масового заляльковування. При цьому 30–40% личинок гине. Обробки інсектицидами мають збігатися з переходом личинок із першого у другий плід. Рекомендовані препарати Децис Профі 25 WG (Дельтаметрин, 250 г/кг), Конфідор Максі (імідаклоприд, 700 г/кг), Актара 25 WG (Тіаметоксам, 250 г/кг).

Ушкодження плодів яблуневим плодовим пильщиком

Грушевий плодовий пильщик (Haplocampa brevis Klug)

Його еонімфи зимують у коконах на глибині 5–15 см. Заляльковуються на початку квітня, коли ґрунт прогріється до 7 °C, під час набухання бруньок груші. Літ триває 5–7 днів. Популяції переважно партеногенетичні. Яйця самка відкладає 10–14 днів у повноцвіті бутони, оминаючи пустоцвіт. Ембріональний розвиток триває близько тижня. Найбільше потерпають ранні сорти груші. Відроджені личинки вигризають кільцеподібний хід (міну) біля основи чашечки і проникають у зав’язь. Личинка розвивається 20–34 дні, линяє чотири рази, у п’ятому віці йде на зимівлю. Цей етап розвитку припадає на період обпадання надлишкової зав’язі груші.

Заходи захисту такі самі, як від пильщика яблуневого.

Грушевий суспільний пильщик-ткач (Neurotoma flaviventris Retz)

Поширений по всій Україні, пошкоджує грушу, яблуню, кісточкові.

Личинки-еонімфи зимують у ґрунті на глибині 20 см у земляних колисках. Заляльковуються наприкінці травня — у червні. Стадія лялечки триває 15–20 днів. Після запліднення самка відкладає яйця рядами по 40–60 штук. За 10–20 днів виходять личинки, які живляться листям і роблять павутинні гнізда. Період живлення триває 30–35 днів, потім личинки йдуть на зимівлю у ґрунт. Личинки з одного гнізда повністю знищують чотирирічне дерево груші.

Захист: знищення гнізд із шкідниками на початку їх розвитку, обприскування препаратом Актеллік 500 ЕС (Піриміфос-метил, 500 г/л, к. е.).

Олена Безкровна, канд. біол. наук

Сорти озимої пшениці вітчизняної селекції в...

Насіння сучасних сортів озимої пшениці має високу генетично зумовлену адаптивну спроможність,...

Як вибрати вживаний комбайн

В Україні навіть за найкращих часів завжди гостро бракувало зернозбиральної техніки. Адже нові...

Особливості застосування діючих речовин для...

Часто стверджують, що головна проблема десикації — це час. Час для обробки, справді, слід обирати...

АгроТренди

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

6835
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Люфа - вирощування та використання природної губки

3187
Люфа є представником ліаноподібних рослин, з пагонами до 4-7 м завдовжки. Всі вони мають розгалужені вусики та шорсткості по ребрах. Листя - пальчато-п'ятилопатеві (іноді цілісні) і розташовані по...

Виробництво та перспективи чорного часнику

15551
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.