
В умовах війни: як аграрії на Сумщині утримують потужне виробництво й упроваджують сучасні технології
- Деталі
- Статті
- 257
Війна внесла в українське сільське господарство безліч викликів — від логістичних труднощів до прямих обстрілів інфраструктури. Проте навіть у червоних зонах фермери працюють, інвестують у нову техніку, адаптують технології й шукають рішення, що допоможуть зберегти виробництво. Один із таких прикладів — фермерське господарство «Мрія», що на півдні Сумської області, всього за 15 км до кордону з росією. Попри постійну загрозу бойових дій господарство не лише виживає, а й розвивається.
Господарство у прифронтовій зоні: виклики й мотивація працювати
ФГ «Мрія» засновано 2000 року. Його засновник — Микола Бантов. На початку повномасштабного вторгнення він вступив до лав територіальної оборони, зі зброєю в руках захищав свій дім і землю.
Ми стояли на блокпосту біля господарства, тримали оборону, як могли. Бо це — наше. Ворог не має права нищити те, що ми створювали роками», — пригадує Микола Бантов.
Коли ситуація дещо стабілізувалася, він повернувся до роботи — вести далі виробництво стало для нього справою честі.
Директор Микола Бантов та головний інженер Дмитро Надточій
Сьогодні господарство обробляє близько 2000 га земель. Поля межують із Харківською областю — регіоном, який регулярно зазнає обстрілів. Частина територій час від часу перебуває в зоні підвищеної небезпеки.
Сьогодні ситуація більш-менш спокійна, але були періоди, коли навіть техніка не могла вийти в поле — працювали під звуки вибухів», — розповідає фермер.
У таких умовах найскладніше — гарантувати безпеку працівникам. Частину людей довелося перевести на інші об’єкти, деякі — виїхали. Проте команда господарства збереглась, і сьогодні тут працюють близько 30 осіб.
Люди — це основа. Якби не вони, нічого б не вийшло. І я їм дуже вдячний, що лишились і тримаються разом», — наголошує Бантов.
Скорочення сівозміни й адаптація до змін клімату
Через воєнні дії та зміну клімату господарство було змушене переглянути структуру посівів. Замість 12 культур, які вирощували до 2022 року, сьогодні — шість: кукурудза, соняшник, соя, яра пшениця, ячмінь і овес.
Нині ми орієнтуємося на культури, які мають стабільний попит і які можемо зібрати без надмірних ризиків. Колись вирощували і гречку, і просо, і коріандр, але ці культури непросто продати, а витрати — великі. Коріандр досі стоїть на складі», — пояснює керівник господарства.
Клімат на півдні Сумщини — ще один виклик. Через низьку кількість опадів (у середньому до 300 мм на рік) доводиться боротися за кожну краплю вологи.
Тракторист Володимир Гавриленко
Навесні часто маємо абсолютно сухий верхній шар ґрунту. Звичні агротехнічні рішення тут не спрацьовують. Ми зменшили кількість проходів техніки, працюємо з прикочуванням, щоб одразу закривати вологу. Шлейфи замість борони — це теж про збереження вологи», — розповідає Бантов.
Технології й точне землеробство
У господарстві активно впроваджують технології точного землеробства. Уся техніка працює під точним супутниковим сигналом, що дозволяє забезпечити точність до кількох сантиметрів. Це зменшує витрати на пальне, мінімізує перекриття і покращує якість виконання робіт.
Ми приєдналися до GPS мережі Satcor від CLAAS, працюємо за точними картами, маємо нормальні маршрути. Це дозволяє не робити зайвих проходів, не витрачати пальне й час. Навіть на складних полях бачимо результат — якість підвищується, а затрати зменшуються», — каже Микола Бантов.
Нова техніка CLAAS: ставка на надійність і ефективність
Головну роль у стабільній роботі відіграє техніка.
Ми повністю відмовилися від старої техніки — вона не витримує навантаження, і найголовніше — її дуже важко оперативно ремонтувати. Коли поруч війна, все має працювати з першого разу», — наголошує Бантов.
Головний помічник у жнива — комбайн CLAAS LEXION 770 TERRA TRAC. Це високопродуктивна машина з гусеничним ходом, яка забезпечує рівномірний тиск на ґрунт і стабільну роботу навіть у важких умовах.
CLAAS LEXION 770 — це корабель. Іде рівно, не просідає, дає змогу працювати восени в період дощів. У нас стоїть жатка на 12 метрів — дає змогу охопити велику площу без втрати якості. Гусеничний хід — це дуже велика перевага для наших ґрунтів», — ділиться Микола Бантов.
Комбайн придбали не новим безпосередньо в Німеччині, що дозволило зекономити певну суму на початковому етапі користування.
Проте, як показав час і практика експлуатації, таку технологічну сучасну техніку як зернозбиральний комбайн потрібно брати новою. Адже, сума, яку невдовзі довелося вкласти в ремонти вийшла набагато більшою, ніж сума заощаджена на етапі покупки б/в комбайна. Причиною стала некваліфікована експлуатація комбайна попереднім власником. Тож, наступний комбайн, а саме CLAAS LEXION 670 ми купували уже новим у офіційного дилера компанії «Агротехсоюз» і дуже цим задоволені», — підсумовує фермер.
В період 2023-2024 років господарство закупило також три нових трактори CLAAS — за програмою державної підтримки під 0% в кредит.
Це хороша ініціатива. Ми взяли участь і змогли оновити технічний парк. Держава дала умови, а ми скористалися ними. У результаті маємо сучасну техніку, яка працює з першого дня», — розповідає Бантов.
Тож наразі у ФГ «Мрія» активно працюють трактори CLAAS AXION 950, які забезпечують ефективну роботу з важкими агрегатами на різних етапах підготовки ґрунту. Машини показують себе надзвичайно надійно у виконанні широкого спектра завдань — від поверхневого обробітку ґрунту на глибину 5 см до глибокого розпушування на 35-40 см. Як зазначають у господарстві, техніка вже другий сезон успішно працює в складних польових умовах, забезпечуючи якісний результат й оптимальне використання ресурсів.
Роль партнера: співпраця з ATS
Усе технічне оновлення господарство здійснює через офіційного дилера CLAAS — компанію «Агротехсоюз».
Ми з ними співпрацюємо багато років. Це не просто продавці техніки, це — партнери. Вони завжди на зв’язку, завжди допомагають, у складні моменти навіть приїжджали попри обстріли. Такий сервіс — неоціненний», — наголошує Микола Бантов.
Компанія забезпечує не лише постачання техніки, а й повне сервісне обслуговування, навчання персоналу, налаштування обладнання. Завдяки цій підтримці господарство може оперативно впроваджувати інновації й швидко адаптуватися до змін.
Втрати через війну і відсутність страхового захисту
Попри всі зусилля і технологічний розвиток війна лишає по собі болісні сліди. У серпні 2023 року господарство зазнало ракетного удару. Були пошкоджені комбайни, трактори, п’ять вантажівок MAN, якими перевозили зерно. Частину техніки вдалось відновити власними силами, але не всю.
Найбільше розчарування — у питанні страхування.
Ми страхували техніку, але виявилось, що компанія — фіктивна. На папері існує, а реально — ніхто нічого не компенсував. Це величезний удар. Ми втратили мільйони, і тепер дуже обережно підходимо до вибору страхових», — з гіркотою згадує фермер.
Тримати стрій і працювати на перемогу
Попри бойові дії, ризики, втрати техніки та загрозу обстрілів фермери на Сумщині не здаються. Вони не лише тримають удар, а й інвестують у майбутнє: закуповують сучасну техніку, впроваджують точне землеробство, пристосовуються до нових кліматичних умов і мінливого ринку. Партнерство з перевіреними постачальниками, підтримка держави й віра у власні сили — ось рецепт стійкості українського агросектору навіть у найскладніших умовах.
Ми тут, ми працюємо й будемо працювати. Бо якщо ми здамося, хто годуватиме країну?» — підсумовує Микола Бантов.