В Україні суттєво зросла ціна на равликів
- Деталі
- Аграрні новини
- 2559
Вирощуванням равликів в Україні почали займатися відносно недавно. Однак, початковий бум призвів до падіння цін на равликів. Однак останні роки спостерігається тенденція до збільшення цін на цю продукцію.
Сьогодні вартість 1 кг равлика у закупці варіюється від 3 до 3.4 євро, а наступного року може ще й зрости до 4 євро. Про перспективи вирощування равликів в Україні ми поговорили з засновником компанії Maxi Snail Антоном Авраменком.
Отже, Антоне, від нашої останньої розмови цін на равлики виросла на 50%. Що сталося у світі равликів такого, що так піднялися ціни?
Так, ціна дійсно сильно зросла в 2022 і 2023 роках, основна причина, це підвищення собівартості вирощування равлика в Польщі та Прибалтиці через подорожчання зерна, електроенергії та робочої сили в цих країнах.
У 2022 і 2023 роках ціна піднялась на 25% з до ковідного рівня.
Але з іншого боку, собівартість вирощування в Україні навіть знизилася після початку війни, якщо перераховувати на новий курс. Зернові якийсь час були дешевшими, ніж до початку війни, через неможливість експорту, робоча сила подешевшала через дефіцит робочих місць, а гроші людям потрібні, у підсумку ми зіткнулися з парадоксом, у ЄС собівартість летить у небо, в Україні вирощувати равлика стало дешево як ніколи, у 2023 році ситуація трохи стабілізувалася й собівартість трохи виросла, але в нас дотепер "прірва" між тим, скільки витрачаємо ми, та скільки витрачають поляки, щоб виростити, зібрати й підготувати равлика до експорту.
Наскільки реальним є ці цифри і чи немає підводних каменів?
Зараз собівартість у нас 1 євро, викуповуємо по 3.3 - 3.4, на наступний рік ціни знову піднімуться, бо тенденції до того, що в Європі все якось врегулюється немає. І ми можемо сподіватись на ціну в 3.7 євро вже у 2024 році, та збереження тієї самої собівартості.
Цифри реальні, це вже зрозуміли і самі поляки, які викупили кілька великих ферм в Україні та вивозять весь урожай до себе і надалі продають його як "Польський"...
Чи складно в умовах війни експортувати равликів у Європу?
Експортувати під час війни не складно, але важче стало знаходити транспорт і ще потрібно думати про те, щоб забезпечити холодильник електрикою у разі блекауту, але це все вирішується. В листопаді 2023 року Україна зіткнулася зі страйком польських перевізників, яких не влаштовує конкуренція з боку водіїв з України, але і цей конфлікт вже за місяць ніхто і не згадає. Щороку сюрпризи, але після «подарунка» від рф у лютому 2022 року, вже нічого не дивує, і ми дивимося на всі ці "складнощі" з посмішкою та якоюсь буденністю.
Який крайній потенціал у равликів, чи не прогнозуєте ви ситуацію, в якій перевиробництво обвалить ціну? Тут же ж відразу цікаво, які можливості у Європі? Чи є там дефіцит равликів і з якими країнами ми конкуруємо чи можемо конкурувати.
До передефіциту ще довго, в ЄС 6 місяців на рік немає равлика з України та Польщі, вони змушені закуповувати з Африки, але хотіли б і далі їсти нашого смачного равлика. Тільки в Іспанії на сьогодні є запас у 25 тис. тонн на рік по нашому равлику, не кажучи про Францію та Італію. У той час, як всі українські фермери у 2023 році виростили близько 300 тонн, з них 60% це наші партнери.
За виробничою частиною ми конкуренти Полякам і Прибалтам, але як я і сказав вище, єдиний шанс вижити для них - перекинути свої ферми в Україну або викупити місцеві для оптимізації витрат.
Ви говорите про існування 140 ферм, що були запущені за вашої участі. А скільки було невдалих запусків. Наскільки складно їх вирощувати?
Усі 140 ферм за 2022 рік були успішні, набагато більше людей до нас приїхало, але через війну не встигли підготуватися.
у 2022 році у 15% фермерів були складнощі з сушінням равлика через відсутність електрики, відповідно більша їх частина врожаю равлика не вижила. Але через те, що наші партнери покривають всю Україну рівномірно, ми не залежимо від конкретної ситуації в одному регіоні, тому захищені від будь-яких подібних ситуацій.
У 2023 році поки що не спостерігається схожих проблем, світло є, є люди які і мають змогу і хочуть працювати, це найкращий рік у нас у плані врожаю та погодних умов ніж будь-коли.
При утриманні равликів, який відсоток господарств використовує ваші корма, а який виготовляє їх власноруч?
Усі наші партнери використовують нашу технологію, яка передбачає використання нашого корму. Це зроблено для того, щоб у підсумку розмір равлика був меншим за середній розмір по Україні, адже такий равлик продається швидше і дорожче, ніж його більші товариші. Уся наша система заточена під те, що б отримати якісний продукт, потрібний ринку в ЄС, при цьому 90% наших партнерів не мають досвіду в агро, але отримують вже чудові результати в перший рік роботи і розширюють свої площі в наступних сезонах. Це все через розписаний до дрібниць регламент вирощування, з картинками і відео. Ми витратили 5 років досвіду, щоб це упакувати в зручний і зрозумілий формат для всіх, оскільки я сам прийшов у цю сферу з IT, мені було важливо пояснити самому собі всі процеси зрозумілою мовою.
Зараз ми перебуваємо в активному пошуку надійних і серйозно налаштованих партнерів, у яких є думки про додатковий заробіток, що приносить вже на 2 і 3 рік, по 70-80 тис євро чистими. Чим більше об'єму ми можемо запропонувати, тим більші ціни на равлика нам усім дають.