Вирощуванням равликів в Україні почали займатися відносно недавно. Однак, початковий бум призвів до падіння цін на равликів. Однак останні роки спостерігається тенденція до збільшення цін на цю продукцію.

Сьогодні вартість 1 кг равлика у закупці варіюється від 3 до 3.4 євро, а наступного року може ще й зрости до 4 євро. Про перспективи вирощування равликів в Україні ми поговорили з засновником компанії Maxi Snail Антоном Авраменком.

 Отже, Антоне, від нашої останньої розмови цін на равлики виросла на 50%. Що сталося у світі равликів такого, що так піднялися ціни?

Так, ціна дійсно сильно зросла в 2022 і 2023 роках, основна причина, це підвищення собівартості вирощування равлика в Польщі та Прибалтиці через подорожчання зерна, електроенергії та робочої сили в цих країнах.

У 2022 і 2023 роках ціна піднялась на 25% з до ковідного рівня.

Але з іншого боку, собівартість вирощування в Україні навіть знизилася після початку війни, якщо перераховувати на новий курс. Зернові якийсь час були дешевшими, ніж до початку війни, через неможливість експорту, робоча сила подешевшала через дефіцит робочих місць, а гроші людям потрібні, у підсумку ми зіткнулися з парадоксом, у ЄС собівартість летить у небо, в Україні вирощувати равлика стало дешево як ніколи, у 2023 році ситуація трохи стабілізувалася й собівартість трохи виросла, але в нас дотепер "прірва" між тим, скільки витрачаємо ми, та скільки витрачають поляки, щоб виростити, зібрати й підготувати равлика до експорту.

Наскільки реальним є ці цифри і чи немає підводних каменів?

Зараз собівартість у нас 1 євро, викуповуємо по 3.3 - 3.4, на наступний рік ціни знову піднімуться, бо тенденції до того, що в Європі все якось врегулюється немає. І ми можемо сподіватись на ціну в 3.7 євро вже у 2024 році, та збереження тієї самої собівартості.

Цифри реальні, це вже зрозуміли і самі поляки, які викупили кілька великих ферм в Україні та вивозять весь урожай до себе і надалі продають його як "Польський"...

Чи складно в умовах війни експортувати равликів у Європу?

Експортувати під час війни не складно, але важче стало знаходити транспорт і ще потрібно думати про те, щоб забезпечити холодильник електрикою у разі блекауту, але це все вирішується. В листопаді 2023 року Україна зіткнулася зі страйком польських перевізників, яких не влаштовує конкуренція з боку водіїв з України, але і цей конфлікт вже за місяць ніхто і не згадає. Щороку сюрпризи, але після «подарунка» від рф у лютому 2022 року, вже нічого не дивує, і ми дивимося на всі ці "складнощі" з посмішкою та якоюсь буденністю.

Який крайній потенціал у равликів, чи не прогнозуєте ви ситуацію, в якій перевиробництво обвалить ціну? Тут же ж відразу цікаво, які можливості у Європі? Чи є там дефіцит равликів і з якими країнами ми конкуруємо чи можемо конкурувати.

До передефіциту ще довго, в ЄС 6 місяців на рік немає равлика з України та Польщі, вони змушені закуповувати з Африки, але хотіли б і далі їсти нашого смачного равлика. Тільки в Іспанії на сьогодні є запас у 25 тис. тонн на рік по нашому равлику, не кажучи про Францію та Італію. У той час, як всі українські фермери у 2023 році виростили близько 300 тонн, з них 60% це наші партнери.

За виробничою частиною ми конкуренти Полякам і Прибалтам, але як я і сказав вище, єдиний шанс вижити для них - перекинути свої ферми в Україну або викупити місцеві для оптимізації витрат.

Ви говорите про існування 140 ферм, що були запущені за вашої участі. А скільки було невдалих запусків. Наскільки складно їх вирощувати?

Усі 140 ферм за 2022 рік були успішні, набагато більше людей до нас приїхало, але через війну не встигли підготуватися.

у 2022 році у 15% фермерів були складнощі з сушінням равлика через відсутність електрики, відповідно більша їх частина врожаю равлика не вижила.  Але через те, що наші партнери покривають всю Україну рівномірно, ми не залежимо від конкретної ситуації в одному регіоні, тому захищені від будь-яких подібних ситуацій.

У 2023 році поки що не спостерігається схожих проблем, світло є, є люди які і мають змогу і хочуть працювати, це найкращий рік у нас у плані врожаю та погодних умов ніж будь-коли.

При утриманні равликів, який відсоток господарств використовує ваші корма, а який виготовляє їх власноруч?

Усі наші партнери використовують нашу технологію, яка передбачає використання нашого корму.  Це зроблено для того, щоб у підсумку розмір равлика був меншим за середній розмір по Україні, адже такий равлик продається швидше і дорожче, ніж його більші товариші. Уся наша система заточена під те, що б отримати якісний продукт, потрібний ринку в ЄС, при цьому 90% наших партнерів не мають досвіду в агро, але отримують вже чудові результати в перший рік роботи і розширюють свої площі в наступних сезонах. Це все через розписаний до дрібниць регламент вирощування, з картинками і відео. Ми витратили 5 років досвіду, щоб це упакувати в зручний і зрозумілий формат для всіх, оскільки я сам прийшов у цю сферу з IT, мені було важливо пояснити самому собі всі процеси зрозумілою мовою.

Зараз ми перебуваємо в активному пошуку надійних і серйозно налаштованих партнерів, у яких є думки про додатковий заробіток, що приносить вже на 2 і 3 рік, по 70-80 тис євро чистими. Чим більше об'єму ми можемо запропонувати, тим більші ціни на равлика нам усім дають.

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.