Іржу яблунь спричинює гриб Gymnosporangium tremelloides Hartig.; груші — G. sabinae Dicks. Wint і С. dobrazracovae Mitroph.; айви — G. confusum. Plowr. Патоген належить до класу Basidiomycetes порядку Uredinales. Втрати врожаю від іржі на території України становлять 3–5%.

Гриб, що спричинює іржу яблуні та айви, зимує на ялівці звичайному Juniperus communis L., а той, що спричинює іржу груші, — на ялівці козацькому (J. sabina L.), високому (J. exscelsa М. В.) і червоному (J. охucedrus L.). Поширення іржі збігається з ареалами ялівцю: південно-західна і північно-західна Україна, але іржа яблуні поширена значно далі на північ, аніж груші.

Симптоми ураження

Унаслідок захворювання на листках плодових зерняткових з’являються жовто-оранжеві плями. На листках груші плями мають малиновий відтінок або малинове облямування, на листках айви плями пухкі, у вигляді подушечки. Уражуються також пагони, плодові гілки і плоди. Іржа груші уражує переважно стебла. Якщо уражена значна площа листя, знижується інтенсивність фотосинтезу, і якщо не обробляти листя, втрачається врожай. На плодах плями від іржі — великі, розташовані біля чашечки. Уражені плоди відстають у розвитку, деформуються.

Іржа груші

У яблунь хворі на іржу пагони перетворюються на короткі товсті «пеньки», сильно уражені незабаром відмирають, а на слабко уражених ріст продовжується, проте кора і деревина тріскаються. На груші симптоми нагадують ураження чорним раком.

Життєвий цикл

Гриб — збудник іржі харчується на живих клітинах і не може виживати у відмерлих рослинних рештках.

Аби перечекати сезон спокою і завершити життєвий цикл, збудник іржі проходить розвиток на двох господарях. Він зимує у пухлинах і галах інфікованих пагонів і гілочок ялівцю — первинного хазяїна. Навесні після дощу або щедрої роси гали на ялівці проростають тонкими темними ріжками, які вкриваються оранжево-коричневою желатиновою слизькою масою теліїв. Відповідна стадія на грушевих деревах розвивається влітку і називається еціями.

Телії та еції містять спори (теліоспори й аскоспори), які розносяться вітром або перебувають у стадії спокою. Телії заражують грушу, еції — ялівець. Спори можуть бути інфекційно активними на відстані до 6 км.

Потрапивши на гілки та глицю ялівцю, за наявності вологи спори проростають, утворюючи в корі й деревині міцелій. У пошкодженому місці гілка потовщується. Навесні в уражених місцях під корою з’являються теліоложа грибів у вигляді коричнево-бурих виростів. У вологу й теплу погоду (не нижче ніж 10 °C) вирости розбухають, вкриваються слизом. У теліоложах утворюються теліоспори, які, підсихаючи, проростають і утворюють базидіоспори (у вигляді золотаво-оранжевого нальоту). Базидіоспори розносяться вітром і заражають плодові дерева.

Захист саду від іржи

На противагу спорам, міцелій може перебувати у прихованому стані всередині деревини ялівцю 1,5–2,5 року.

Слабина гриба проявляється в тому, що він не може перезаражати дерево, уже оселившись на ньому. Для завершення циклу гриб має перейти на протилежного хазяїна. Тому обмежити поширення G. sabinae можна, вирізуючи всі уражені пагони і гілочки ялівцю взимку й рано навесні. До розпускання бруньок рани на уражених іржею пагонах і скелетних гілках зачищають до здорової деревини, далі дезінфікують 5%-вим розчином мідного купоросу й замазують садовою замазкою. Обрізують уражені пагони на 5 см і скелетні гілки — на 10 см нижче за місця уражень (наприкінці лютого — на початку березня).

Теліальна стадія іржі на ялівці

Улітку й восени уражене листя збирають і спалюють.

Найбільш радикальним методом контролю іржі є видалення ялівцю біля грушевих дерев. Якщо цього зробити не можна, ефективним буде облаштувати захисну смугу з високих дерев із густою кроною, особливо з боку панівних весняних вітрів. Такий бар’єр збереже сад від занесення спор гриба з інших ділянок.

Якщо існує небезпека інфікування, навесні та влітку сади обприскують типово системним фунгіцидом або ефективним проти іржі. У разі незначного ураження іржею таких обробок сад не потребує.

Іржаві плями на листках обробляють фунгіцидами. Ефективним засобом є Абіга-Пік (міді хлор оксид, 400 г/ л), Топсін М (Tioфaнaт мeтил, 700 г/ кг, 70% з. п.). Уражені іржею листки заселяє попелиця, чисельність якої контролюють препаратами Фуфанон (Малатіон, 570 г/ л, 57% к. е.), Фітоверм, Актеллік 500 ЕС (Піриміфос-метил, 500 г/ л, к. е.).

Не можна перевищувати рекомендовані концентрації препаратів міді. Не рекомендується проводити обприскувати на сонці. Ефективні обробки препаратами сірки.

Фунгіциди й інсектициди ефективні разом із прилипачами, які утримують основну діючу речовину в контакті з листям: «АгроПАВ», «Ліпосам», «Альфаліп», «Тренд 90». Першу обробку проводять до цвітіння перед початком розсіювання базидіоспор, наступні — одразу після цвітіння й за 12–14 днів, у період найбільш імовірного поширення збудника.

Якщо сад обробляють проти парші чи борошнистої роси, додаткових обприскувань проти іржі не потрібно.

Як біологічний метод контролю використовують суспензію спор гриба Tuberculina persicina Pers.

Схильні до ураження іржею сорти груші: Бере Воск, Бере Арданпон, Кюре, Деканька зимня, Улюблениця Клаппа; середньо схильні: Бере Лігеля, Бере Гарді, Бере Жиффар, Вільяме, Ільїнка, Скороспілка із Треву; відносно стійкі: Наназірі, Суніані, Цукров, Гулабі, Гордзала, Саїло.

Олена Безкровна, канд. біол. наук

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40818
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28764
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15461
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.