Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова вимога Фунгіцидного антирезистентного комітету (FRAC) для запобігання появі резистентних штамів збудників хвороб

Класифікація фунгіцидів за вибірковістю дії на патогена

Деякі паразити проникають у рослину безпосередньо через епідерміс. Такими є, наприклад, збудники справжньої борошнистої роси — гриби з класу сумчастих. Потрапивши на рослину, спори цих грибів проростають, і своїми проростками пробурюють кутикулу, впроваджуються в тканину, забезпечуючи живлення й утримуючись на ураженій поверхні. Гриб у цьому разі розвивається на поверхні рослин (екзопаразит). У більшості ж випадків патоген, потрапивши в рослину, розвивається всередині неї, розташовуючись або в міжклітинниках, або в клітині (ендопаразит). Типові ендопаразити — збудники кили капусти, раку картоплі та гриби, що спричиняють несправжні борошнисті роси. Розвиток паразитів усередині рослини ускладнює їхнє знищення, тому захисні заходи, що застосовують, частіше спрямовано на запобігання зараженню рослин, ніж на знищення збудників, які вже проникли. Під час вибору фунгіцидів для боротьби з хворобами рослин виходять з особливостей розвитку рослин, що уражаються, їхніми захворюваннями, характером інфекції та природою дії фунгіцидів.

У більшості господарств України в різних кліматичних зонах основні хвороби яблуні — це парша (Venturia inaequalis), борошниста роса, (Podosphaera leucotricha), плодова гниль (Monilia fructigena), а головні шкідники — яблунева, східна і грушева плодожерки. Щоб отримати максимальний ефект від фунгіцидів, слід протягом сезону застосовувати фунгіциди різних хімічних груп, витримувати блочну систему (контактні фунгіциди — системні фунгіциди — контактні фунгіциди), враховувати біологічну активність і ефективність препаратів.

____________________

Слід планувати застосування трьох блоків фунгіцидів: контактні фунгіциди — системні фунгіциди — контактні фунгіциди. На початку вегетаційного періоду планують обприскування контактними препаратами, потім проводять обробку системними фунгіцидами

____________________

У зв’язку з цим застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова вимога Фунгіцидного антирезистентного комітету (FRAC) для запобігання появі резистентних штамів збудників хвороб. Слід планувати застосування трьох блоків фунгіцидів: контактні фунгіциди — системні фунгіциди — контактні фунгіциди. На початку вегетаційного періоду планують обприскування контактними препаратами, потім проводять обробку системними фунгіцидами. Останні обробки знову проводять контактними фунгіцидами.

Масштаби застосування й асортимент фунгіцидів контактної дії значно скоротилися на польових культурах із появою фунгіцидів системної дії. Однак ці фунгіциди не втратили свого значення на плодово-ягідних культурах, бо є незамінними в протирезистентних системах захисту рослин. В асортименті контактних фунгіцидів, дозволених до застосування на цей час, можна виділити такі групи: прості та комбіновані препарати для обробок рослин, ефективні проти збудників несправжніх борошнистих рос та інших хвороб, ефективні проти збудників справжніх борошнистих рос та інших хвороб.

За вибірковістю дії у фунгіцидів виокремлюють групу препаратів, ефективних проти несправжньоборошнисторосяних грибів (порядок Пероноспорові, клас Ооміцетів) та ефективних проти борошнисторосяних грибів (порядок Еризифові, клас Аскоміцети). Фунгіциди, що входять до цих груп, ефективні і проти багатьох інших патогенів. У теперішньому асортименті фунгіцидів є небагато препаратів, ефективних як проти справжніх борошнистих рос, так і проти несправжніх борошнистих рос, — це стробіруліни, карбоксам іди і похідні фосфорної кислоти (фосетил алюмінію).

Препарати, ефективні проти збудників несправжньої борошнистої роси, мають захисну дію, і їх слід застосовувати до зараження рослин, щоб запобігти впровадженню патогена в тканини рослин. Вони представлені здебільшого препаратами неорганічної міді та похідними дітіокарбамінової кислоти.

Прості контактні препарати, що ефективні проти збудників справжніх борошнистих рос, мають захисну та лікувальну дії, оскільки гриби, які спричиняють ці хвороби, з класу сумчастих мають зовнішній міцелій (американська борошниста роса аґрусу, борошниста роса яблуні, огірка, зернових культур, оїдіум винограду та ін.). Вони представлені препаратами неорганічної сірки і деякими гетероциклічними сполуками на основі імпродіону і процимідону. Усі ці препарати тією чи іншою мірою мають акарицидну дію. Багато з них ефективні також у боротьбі з паршею, іржею та плямистостями. Однак масштаб застосування й асортимент фунгіцидів контактної дії проти збудників справжніх борошнистих рос значно скоротилися також із появою фунгіцидів системної дії.

Фунгіцидна активність препаратів сірки

Фунгіцидна активність препаратів сірки пояснюється їхньою здатністю виділяти пари елементарної сірки, яка проникає у спори або міцелій гриба завдяки розчиненню в речовинах клітини. Великий вплив на ефективність препаратів сірки чинить температура повітря: при температурі нижче 20 °С вони слабоефективні, а вище 35 °С — пошкоджують рослини. Багато сортів аґрусу і гарбузові культури вирізняються підвищеною чутливістю до препаратів сірки: у них можливі опіки, огрубіння і ламкість листя, іноді його опадання. Не слід застосовувати препарати сірки на культурах, які страждають від посухи (за потреби перед обробкою проводять зрошення). Препарати сірки не можна змішувати з оліями, тому обробки можна проводити за 15 днів до обприскування оліями або через 15 днів після обробки ними.

Препарати сірки починають застосовувати зазвичай з моменту появи симптомів захворювання і повторюють обробки за потреби через 7–10 днів. Препарати сірки застосовують проти оїдіуму винограду, американської борошнистої роси аґрусу і чорної смородини, борошнистої роси яблуні, груші, огірка і томата. Обприскують 0,3%-м розчином. Норми витрати — 2–8 кг/га, кратність обробок 3–6 разів, період очікування 1 день. Вони малотоксичні для теплокровних тварин і людини. Однак тривале вдихання пилу сірки може викликати захворювання легенів, тому під час роботи з препаратами елементарної сірки необхідно використовувати респіратори. Належать до 2-го класу небезпеки. Обробку всіх господарських культур, крім лікарських, можна закінчувати за добу до збирання врожаю.

До контактних фунгіцидів належать каптановмісні препарати (каптан, 780 г/кг // Мерпан Платинум), препарати на основі міді (сульфат міді, 770 г/кг // Купроксил; сульфат міді + гідрооксид кальцію // Бордоська суміш; хлорокис міді або хлорид міді, 350 г/л // Медян Екстра; гідрооксид міді, 770 г/кг // Гарт), дитіани (дитіанон, 350 г/л // Вентол), дитіокарбамати (манкоцеб, 800 г/кг // Пенкоцеб; метирам,700 г/кг // Полірам ДФ).

Сполуки міді, дитіокарбамати ефективні у контролі несправжніх грибів (мілдью, фітофтороз, пероноспороз), парші яблуні та груші, деяких плямистостей. Міцелій збудників цих хвороб розвивається всередині тканин, і знищити його препаратами контактної дії неможливо, тому головне в захист рослин від цих хвороб — запобігти зараженню. Спора парши проростає в простір кутикулою й епідермісом. Подальше поширення всередину тканин листа не відбувається. Препарати міді мають бути нанесені на рослини заздалегідь, до розвитку захворювання. На це направлено резервне (блакитне) обприскування бордоською сумішшю та регулярна обробка рослин захисними фунгіцидами в період вегетації. Тривалість захисної дії неорганічних сполук міді визначається часом збереження їх на обробленій поверхні та становить 10–20 днів.

Мідьвмісні неорганічні фунгіциди

Обробки рослин фунгіцидами можна проводити до розпускання бруньок (викорінювальні обприскування) і після їхнього розпускання по вегетуючих рослинах. Викорінювальні обприскування проводять для знищення збудників хвороб рослин у стадіях, що зимують і зберігаються на опалому листі, гілках і стовбурах дерев, ґрунті (парша яблуні, груші, клядоспоріоз і коккомікоз кісточкових, мілдью винограду та ін.). Для ранньовесняного обприскування до і під час розпускання бруньок яблуні, груші, айви, винограду, кісточкових плодових, смородини, аґрусу, малини, суниці рекомендують застосування Бордоської суміші у вигляді 3–4%-го робочого розчину. Навесні до розпускання бруньок або восени після опадання листя можна проводити також обробки залізним купоросом (3–4%-м розчином). За ранньовесняних обробок знижується зараження рослин у весняний період, коли відростають пагони, утворюється листя і розвиток хвороб особливо небезпечний. Ефективність їх залежить від ретельності та рівномірності обробки. Ранньовесняні обробки дають змогу скоротити кількість обробок у період вегетації.

____________________

У період росту і розвитку рослин обробки фунгіцидами проводять до потрапляння інфекції на рослини, запобігаючи зараженню, або незабаром після зараження, перешкоджаючи розвитку захворювання

____________________

В особистих підсобних господарствах до розпускання бруньок рекомендують застосування Мідного купоросу, РП (960 г/кг) з розрахунку 100 г порошку на 10 л робочого розчину. У період росту і розвитку рослин обробки фунгіцидами проводять до потрапляння інфекції на рослини, запобігаючи зараженню, або незабаром після зараження, перешкоджаючи розвитку захворювання. Порівняно короткий період збереження фунгіцидів на поверхні рослин, постійний приріст нових вегетативних органів, поява нової інфекції зумовлюють необхідність багаторазових (2–6 і більше) обробок. Ефективність і надійність захисту залежать від рівномірності обробки та ступеня покриття фунгіцидом різних частин рослини. Необхідно, щоб усе листя зовні та всередині крони було рівномірно вкрите препаратом, не можна допускати стікання робочої рідини з листя. Високої якості обробок досягають використанням наземних дронів, що забезпечують рівномірне розподілення робочої рідини, правильним вибором норми витрати, додаванням допоміжних речовин (стабілізаторів, прилипачів, пролонгаторів тощо).

Сполуки міді стабільні й можуть циркулювати в зовнішньому середовищі, тому застосування їх призводить до збільшення вмісту міді в рослинах, ґрунті, водоймах. Мідь та її сполуки чинять фунгіцидну та бактерицидну дію на мікроорганізми ґрунту та водойм, порушуючи процеси мінералізації органічних речовин. Незважаючи на те що мідь — мікроелемент, значно поширений у природі, її препарати токсичні для людини й теплокровних тварин. Солі міді в дозі 0,2–0,5 г/кг спричиняють блювоту, а 1–2 г/кг — смертельні випадки отруєння. Вони сильно подразнюють оболонку шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів і можуть чинити місцеву подразнювальну дію на шкіру (висип зі свербінням, екзема). Під час роботи з мідьвмісними препаратами необхідно використовувати індивідуальні засоби захисту шкіри та очей, а також протипилові респіратори.

Один із недоліків препаратів міді — їхня фітотоксичність, яка особливо проявляється в роки з підвищеною вологістю повітря та тривалим періодом випадання опадів. У зв’язку з тим, що фітотоксичність виражена сильніше в період активного росту рослин, рекомендують чергування обробок мідьвмісними та органічними препаратами. Перед цвітінням та під час нього слід застосовувати органічні препарати, які безпечні для квіток і стимулюють зростання листя та пагонів. Перед дозріванням плодів застосовують хлорокіс міді. Вона менш фітотоксична, ніж бордоська суміш, але гірше утримується на рослинах.

Сергій Хаблак, д-р біол. наук, агроном
Інститут харчової біотехнології та геноміки

Огляд конструкцій культиваторів — розпушувачів...

Одні з найпоширеніших на вітчизняному ринку передпосівних агрегатів забезпечують вимоги для...

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41621
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29264
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15826
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.