Для закладання саду доцільно використати насамперед економічно вигідні сорти яблуні зимового строку достигання, які користуються підвищеним попитом на ринку, транспортабельні та здатні добре зберігатись. У промислових насадженнях слід вирощувати до п’яти зимових сортів яблуні, якими займають 70-80% площі.

Восени закладку плодових дерев починають, коли у саджанців визріє деревина, а закінчують за 10-15 днів до стійкого замерзання ґрунту.

В умовах України такі терміни настають приблизно у 1-2-й декадах жовтня. З осені рекомендується висаджувати яблуню, а грушу і кісточкові породи, такі як слива, вишня, черешня, алича, абрикос зберігати і висаджувати навесні. Однак допустима їх посадка і восени. При відсутності екстремальних умов взимку і своєчасної посадки у дерев восени встигають зарости рани на коренях і вони активно починають вегетувати навесні.

Плодові дерева садять і навесні, і восени. Термін посадки залежить від кліматичних умов місцевості.

У більшості південних районів переважає осіння посадка. Осінь на півдні тривала і тепла. Саджанці в розпліднику закінчують ріст і підготовлені до зими. Висаджені в сад, вони за осінній період приживаються, а рани на коренях починають зарубцьовуватись,, і утворюються напливи (каллюс). Посаджені восени дерева ранньої весни рушать у зростанні й уникають можливої посухи. При весняній же посадці дерева відразу потрапляють у посушливі умови, часто хворіють і гірше приживаються.

Читайте також: Особливості організації території під закладення саду

У Лісостеповій та Степовій зонах і північних районах, як правило, кращі результати дає весняна посадка. Навесні тут посухи не буває, і дерева легко приживаються; при осінній же посадці дерев, особливо кісточкових, вони іноді підмерзають або страждають від зимового висушування.

Оптимальна густота саджання дерев у тих чи інших ґрунтово-кліматичних зонах враховує тип підщепи, силу росту помологічного сорту, спосіб формування крони, рівень родючості ґрунту, наявність і ступінь ґрунтовтоми, вологозабезпечення тощо. Дерева яблуні, посаджені на місці розкорчованого яблуневого саду, ростимуть слабше, ніж на місці, де раніше плодових насаджень не було. Істотними є також такі фактори, як величина господарства, доступність робочої сили та рівень забезпечення засобами механізації.

Бажано, щоб сад розташовувався на схилі зі слабким ухилом у південну, південно-західну або південно-східну сторону. На схилі менше ймовірність пошкодження саду заморозками під час цвітіння і створюється більш сприятливий повітряний режим у зв’язку з природною циркуляцією повітря навіть у безвітряну погоду. Ділянка, відведена під сад, повинна бути захищена від впливу вітру природним захистом (ліс, споруди) або обсаджена високорослими деревними породами. Рівень залягання ґрунтових вод сильно впливає на довговічність і продуктивність дерев, тому розташовувати сад можна на ділянках, де ґрунтові води розташовуються не ближче 2-2,5 м від поверхні ґрунту. Істотний вплив на приживлюваність саджанців надає і якість ґрунту, якою заповнюють посадкову яму.

Оптимальним загущенням насаджень яблуні на карликових підщепах у Франції, Швейцарії, Німеччині і Польщі є 2-3 тисячі дерев/га, а наприклад, в Голландії цей показник навіть досягає 3-4 тис./га.

В Україні родючіші ґрунти, які дають змогу більш активному росту дерев, але, на жаль, через нестачу спеціальної підготовки більшої частини спеціалістів, загущення насаджень яблуні на карликових підщепах коливається у межах 1,25-2 тис. дерев/гектар.

Як підготувати грунт

Підготовку ґрунту під закладку саду починають за 3-4 роки до посадки його. У цей час висівають і висаджують культури, добре очищають ґрунт від бур’янів і поліпшують її хіміко-фізичні властивості. Якщо ґрунт кислий, проводять його вапнування.

За 1-1,5 місяці до посадки вносять органічні добрива в середній дозі 8-12 кг/м² і мінеральні: фосфорні в дозі 9-10 г д. р./м² і калійні — 10-12 г д. р./м². Потім ґрунт орють плугом, розпушуючи його на глибину 40-50 см. Перед розбиттям ділянку вирівнюють за допомогою культиватора.

Не можна вносити в посадкові ями слаборозлягаючий гній, тому що при його розкладанні виділяються речовини, які можуть здійснити негативний вплив на відростання коренів. Органічні добрива повинні бути рівномірно перемішані з ґрунтом, який використовується для засипання ями, 2/3 мінеральних добрив висипають на дно ями і перекопують із ґрунтом, а залишок 1/3 дози перемішують із ґрунтом, яким засипають кореневу систему саджанця.

Висадка саджанців

Саджанець повинен бути висаджений таким чином, щоб після усадки ґрунту коренева шийка у саджанців, щеплених на насіннєві підщепи, виявилася на рівні з ґрунтом. Саджанці, щеплені на клонові підщепи, висаджуються з таким розрахунком, щоб місце щеплення виявилося на 2-3 см вище рівня ґрунту, а коренева шийка заглиблюється у ґрунт. Це надає їм кращу стійкість і оберігає кореневу систему від підмерзання.

На зиму для захисту коріння від підмерзання і для запобігання розгойдування дерева вітром його підгортають ґрунтом висотою 20-30 см.

Типові помилки

Існують основні помилки, які можливі при посадці плодових дерев:

• Сортозмішування викликає проблеми при збиранні продукції.
• Порушення прямолінійності рядів призводить до пошкодження дерев при механізованому догляді за ґрунтом.
• Неправильна глибина посадки викликає погіршення росту. Дерева на підщепах при занадто глибокій посадці переходять на власні корені і втрачають ріст, а при дрібної посадці нахиляються і навіть падають під вагою власного врожаю.
• Відсутність поливу знижує приживання дерев.
• Відсутність мульчування призводить до пересихання ґрунту, її розтріскування і підсихання коренів.
• Неправильний вибір схеми посадки.

Корисні поради

При занадто густій посадці дерева конкурують за світло, воду і живлення, створюються сприятливі умови для розвитку хвороб і шкідників. При розрідженій посадці неефективно використовується земля, знижується вихід продукції з одиниці площі.

Читайте також: Закладання промислового саду

Необхідно обирати сорти яблунь з менш розкидистою кроною, такі як у Пепіна, Мелби, Білого наливу. Позначиться така посадка і на обрізанні: крони дерев треба робити не розлогими в сторони, а напіввисокими, так світло безперешкодно проходити крізь крони. Для кісточкових вибирають ділянки, розташовані на пагорбі, з гарним освітленням і захистом від холоду. Ґрунт для нормального розвитку кісточкового дерева повинен бути не глинистим, не кислим. З проляганням ґрунтових вод на рівні не менше двох метрів, інакше дерева загинуть.

Саджанці районованих сортів краще купувати в місцевих спеціалізованих плодово-ягідних розплідниках, а також у розплідниках дослідних станцій. Тут зазвичай вирощують високоякісний посадковий матеріал. До завезення саджанців з інших областей слід вдаватися лише з метою випробування нових сортів, але при цьому важливо, щоб вони були щеплені на відповідних для певної місцевості підщепах.

Якість саджанців суттєво впливає на стан саду та його майбутню врожайність. Сучасний інтенсивний сад має досягнути максимальної урожайності протягом трьох років. При цьому надзвичайно важливо досягнути балансу між урожайністю дерев та силою їх росту.

Ольга Власова, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

Гірчиця приносить прибуток: досвід господарств

На Сумщині розширюють площі під гірчицею, яка не тільки економічно ефективна, а й є гарним...

Як правильно годувати свиней

Вирощувати свиней складніше, ніж вирощувати інших сільськогосподарських тварин, таких як велика...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39026
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27628
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14536
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.