Мульчування - це покриття поверхні грунту органічними і неорганічними матеріалами. Мульча - це і збереження вологи, і метод боротьби з бур'янами, і добриво, і заслін від ряду шкідників, і захист ягоди від зіткнення з вологим грунтом. Плюсів більше, ніж мінусів. Тому якщо ви ще не мульчуєте полуницю садову, напевно, варто записати цей прийом в свої найближчі плани.

 Коли і чим мульчувати полуницю?

Терміни мульчування суниці садової в різних регіонах наступають у різний час. З цієї причини орієнтиром для даного агрозаходу є не календар, а стан полів. Приступати до весняно-літнього мульчування необхідно тоді, коли з'явилася зав'язь.

Перед мульчуванням потрібно видалити бур'яни, злегка розпушити грядки, провести полив і підгодівлю.

Найбільш поширеним методом мульчування суниці чи полуниці садової на сьогодні є плівка і неткане полотно (спандбонд тощо). Але крім них не менш затребувані солома, трава, тирса, хвоя, торф, компост, перегній - тут все залежить від складу грунту, бажання і можливостей.

В цілому ж, мульча ділиться на неорганічну і органічну, а також темну і світлу. До мульчі неорганічного походження відноситься плівка ПВХ і спандбонд (агротекс, агріл і ін.). До мульчі органічного походження відноситься будь-яка органіка.

Іноді два цих види мульчі застосовують разом. Наприклад, чорну плівку і солому. Першу як основний матеріал, що сприяє якнайшвидшому прогріванню грядок в весняний період. Другий - як доповнення в сезон спеки, що відбиває, за рахунок світлого забарвлення, сонячні промені, що трохи знижує температуру під плівкою.

Завдяки давнійпрактиці мульчування, сьогодні для кожного виду мульчі виявлені свої характеристики, спираючись на які можна заздалегідь визначитися, чи підходить вона в вашому випадку чи ні. І уникнути помилок, зроблених іншими садівниками.

Що є кращою мульчею для суниці садової, ніхто відповісти не зможе, тому що все залежить від площі вирощування культури, типу грунтів, а іноді і від сорту ягоди. І «своє» часто можна знайти тільки шляхом експерименту.

У кожного типу мульчі є свої переваги і недоліки. Однак, вибираючи, що застосувати на своїх грядках, необхідно орієнтуватися не тільки на них, а й на доступність матеріалу.

Шар мульчі досить високий, і багато хто переживає, яким чином його викладати. Все просто: мульчують матеріал розкладають навколо кущиків і на вільне місце грядок, не засипаючи сердечко (верхівкову бруньку), тобто з невеликим відступом від рослин.

Мульчування полуниці чорною плівкою

Одним з найбільш поширених методів мульчування суничних грядок можна вважати чорну плівку.

Переваги використання:

  • добре утримує вологу,
  • відмінно стримує ріст бур'янів,
  • згладжує в міжсезоння перепади температур,
  • оберігає ягоду від контакту з землею,
  • не дає вусам вкорінюватися;
  • якщо правильно підібрати товщину, проявляє довговічність використання;
  • підвищує температуру ґрунту на 1,5 ... 2 ° С.

Вибираючи чорну плівку для мульчування суничних грядок, необхідно звернути увагу, щоб її товщина була 30 мкрн. термін служби такого полотна складе 3 роки.

Є у мульчуванні суниці садової чорною плівкою і свої недоліки. Під чорну плівку необхідно правильно організувати гряди або короба і прокласти крапельний полив, що є досить трудомістким. А ще, завдяки тому, що плівка «не дихає», грунт під нею влітку перегрівається, що недобре для південних регіонів. Також плівка накопичує зайву вологу, сприяє розмноженню мокриць, слимаків і грибних захворювань, а в окремих випадках і випрівання коренів.

Мульчування суничних грядок спанбондом

Не меншу популярність сьогодні має і мульчування спанбондом - агроволокном.

Переваги використання:

  • спандбонд, як і чорна плівка, не пропускає світло та утримує зростання бур'янів,
  • затримує випаровування грунтової вологи, що дозволяє економити на поливі,
  • підтримує температурний режим грунту при весняних і осінніх перегонах температури,
  • на відміну від плівки, через спанбонд можна проводити поливи,
  • агроволокно «дихає».
  • Мінуси використання спанбонду для мульчування полуниці:
  • в південних регіонах земля під Спандбонд може перегріватися,
  • в зонах з високою вологістю під поверхнею полотна може збиратися конденсат, що збільшує ризик розвитку грибкових захворювань.

Спанбонд для покриття суничних грядок краще вибирати двоколірний (одна сторона чорна, інша світла) з щільністю тканини 60 г / кв.м. У такому варіанті він здатний прослужити 3 роки. В такому випадку біла поверхня буде відбивати сонячні промені, що збереже грунт від перегрівання.

В якості профілактики від випрівання кореневої системи іноді практикують провітрювання, піднімаючи полотно по краях грядок.

Мульчування суниці садової соломою


Привабливим сировиною для мульчування вважається солома.

  • досить просто придбати
  • є органічним матеріалом,
  • дихає,
  • добре пропускає воду,
  • стримує грунтові випаровування,
  • відбиває сонце,
  • захищає ягідки від контакту з землею.

Є і свої мінуси. Солом'яні тюки через сильну спресованості складно розбирати. Стебла соломи досить довгі - їх не так просто укладати, а іноді, щоб замульчувати грунт під невисокими кущами суниці, їх доводиться різати ножицями. Якщо солому покласти недостатньо щільно, через неї проростають бур'яни. І ще - розкладаючись, солома підкисляє ґрунт, з цієї причини з нею потрібно бути обережним на і так кислих грунтах.

Мульчування полуниці тирсою

Тирсу багато хто вважає найбільш вдалим матеріалом для мульчування полуниці.

  • з нею легко працювати: вона лягає рівним шаром,
  • красиво виглядає на грядці,
  • відмінно відбивають (що особливо важливо для південних регіонів) сонячні промені,
  • добре утримують вологу,
  • краще, ніж трава, сіно або солома, стримують ріст бур'янів,
  • ускладнюють пересування равликів і слимаків,
  • покращують структуру ґрунту.

Мінуси. Розкладаючись, тирса поглинають азот. З цієї причини для мульчування необхідно застосовувати або вже стару тирсу, або перед її застосуванням вносити азот.

Крім того, тирса підкислює грунт, що не страшно на лужних і нейтральних грунтах, оскільки суниця любить злегка підкислену землю, але погано - на кислих. В такому випадку перед застосуванням тирси її необхідно змішати з золою, або вапном.

Мульчування суниці садової щепою

Плюси. Як і всі матеріали, щепа добре справляється зі стримуванням росту бур'янів. Захищає землю від вивітрювання, ягоду - від контакту з грунтом. Красиво виглядає на грядках.

Мінуси. Підкислює ґрунт. Земля під тріскою швидше пересихає, в порівнянні з іншими мульчуючими матеріалами, ущільнюється. А це вже недобре, оскільки прикореневій шар на суничній грядці повинен бути не тільки пухким, але і помірно вологим. В кінці сезону прибрати таку мульчу досить проблематично.

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

Гірчиця приносить прибуток: досвід господарств

На Сумщині розширюють площі під гірчицею, яка не тільки економічно ефективна, а й є гарним...

Як правильно годувати свиней

Вирощувати свиней складніше, ніж вирощувати інших сільськогосподарських тварин, таких як велика...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39015
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27621
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14529
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.