Аби щороку черешня радувала солодкими та соковитими плодами, не варто нехтувати правилами догляду за фруктовим садом.

У проєктуванні й закладанні черешневого саду слід ураховувати рельєф місцевості, експозиції схилу, тип ґрунту, вміст у ньому кальцію, глибину залягання ґрунтових вод й інші агроекологічні умови, що істотно впливають на ріст і розвиток дерев, на їх стійкість до хвороб і до інших стресових чинників. Не рекомендується закладати насадження черешні на перезволожених ділянках, низинних місцях із поганою циркуляцією повітря, на ділянках із сильними північного напрямку вітрами й протягами.

Розплідники та плодові насадження черешні слід розміщувати на ділянках, ґрунт яких вільний від збудників вертицильозу, на яких останні 4–5 років не вирощували пасльонові, гарбузові, баштанні культури, картоплю, суниці; не слід вирощувати ці культури в міжряддях саду; ґрунт у міжряддях черешневих насаджень краще тримати під чорним паром. Варто вносити збалансовані норми органічних і мінеральних добрив із невеликим збільшенням калійних, які підвищують стійкість дерев до хвороб.

Для закладання саду потрібно використовувати тільки здоровий посадковий матеріал районованих сортів черешні для певної ґрунтово-кліматичної зони. Слід віддавати перевагу високопродуктивним сортам із високою польовою стійкістю до найпоширеніших і найшкідливіших хвороб — Бігарро Бурлат, Бірюза, Василиса прекрасна, Гізела 5, Гізела 6, Дар Млієва, Дачниця, Електра, Зоряна, Легенда Млієва, Любава, Ніжність, Отрада, Казка й ін.

Черешневий сад слід закладати однієї імунологічної групи сортів, що дасть можливість диференційовано підходити до проведення хімічної обробки в боротьбі з хворобами.

Унеможливити поширення інфекції

Величезне значення в захисті насаджень черешні від хвороб мають організаційно-господарські й агротехнічні заходи з обмеження або знищення джерел інфекції, своєчасне та якісне їх проведення: ретельне прибирання опалого листя восени, їх компостування або спалювання; вирізання і спалювання уражених пагонів і гілок із захопленням 10–15 см здорової тканини; дезінфекція місць зрізів 1%-м мідним купоросом і їх покриття садовою замазкою або садовим варом; зяблева оранка в міжряддях і обкопування пристовбурних ділянок дерев із закладенням у ґрунт опалого листя й уражених плодів, сильно уражені дерева клястероспоріозом омолоджують на 3–5-річну деревину.

Загиблі дерева в саду викорчовують з обов’язковим знищенням їх протягом зими. Варто не допускати механічних пошкоджень дерев, які можуть створити сприятливе середовище для накопичення інфекції. Для дезінфекції кори штамба й скелетних гілок використовують фарбу «Юніфарб», яка унеможливлює розвиток фітопатогенів і окремих шкідників у щілинах кори протягом року. За її відсутності роблять побілку 20%-м вапняним молоком із додаванням 4%-го мідного купоросу або використовують білі водоемульсійні фарби ВД-К4-577, НД-511, ЕВА-27А й ін.

Навесні та влітку проводять систематичне обстеження черешневого саду на виявлення хвороб. За виявлення їх симптомів на гілках і пагонах уражені частини рослини вирізують із захопленням 10–15 см здорової тканини. Обрізання гілок і пагонів слід проводити тільки в суху погоду, по закінченню роботи уражені пагони й гілки видаляють із саду і спалюють.

Ранньою весною, у фазу «набрякання бруньок» (за температури повітря не вищої за +5 °С), потрібно провести обприскування-промивання дерев і ґрунту в пристовбурних смугах контактним мідьвмісним фунгіцидом Косайд 2000, в. г. (2–4 кг/га) з нормою витрати робочого розчину 1500–2000 л/га — проти зимованої інфекції багатьох збудників хвороб, що є на рослинах (гілках, пагонах, корі штамба) й на поверхні ґрунту (уражені рештки опалого листя). За відсутності фунгіциду для ранньовесняного обприскування насаджень черешні можна використовувати 5–7%-й розчин сечовини (30–45 кг/га), яка має також фунгіцидні властивості й ефективно пригнічує зимовані інфекції багатьох збудників хвороб і поповнює ґрунт азотом.

Залежно від фітосанітарного стану насаджень черешні минулого року і стійкості сортів до хвороб у насадженнях перше профілактичне обприскування дерев черешні фунгіцидами проводять у фази зелений конус (на початку розпускання бруньок) або у фазу висування бутонів. Друге — відразу після цвітіння, третє — через 15–20 днів після цвітіння. Останню обробку проводять не пізніше ніж за 20 днів до збирання врожаю.

Наступні обробки насаджень черешні проти моніліозу, клястероспоріозу, кокомікозу й інших плямистостей слід провести після збирання врожаю та восени перед листопадом, особливо проти клястероспоріозу, кокомікозу й ін. Обприскують насадження черешні в ці фази розвитку фунгіцидом на основі діючих речовин: боскаліда + піраклостробін. в. г. (Сигнум, 1–1,25 кг/га). Препарат ефективний проти моніліозу, кокомікозу, клястероспоріозу й багатьох інших плямистостей. За розвитку тільки моніліального опіку й клястероспоріозу можна застосовувати для обприскування дерев фунгіциди на основі діючих речовин: гідроксиду міді, в. г. (Косайд 2000, 2–3 кг/га); ципродиніл, в. г. (Хорус 75 WG, в. г., 0,2–0,3 кг/га). За ураження черешні тільки моніліальним опіком можна використовувати фунгіцид на основі діючої речовини: алюмінію фосфіти + фосфористої кислоти, р. к. (Фітал, 2 л/га). Протягом вегетації культури ці фунгіциди можна використовувати не більше як три рази.

У фазу формування плодів дерева черешні бажано обробити фунгіцидом на основі діючої речовини ципродиніл + флудіоксоніл, в. г. (Свитч 62,5 WG, 0,75–1 кг/га) і повторити обробку за 15 днів до збирання врожаю. Цей фунгіцид ефективний проти гнилей плодів під час їх зберігання (моніліоз, сиза пліснява, фузаріозна гниль, альтернаріоз, сіра гниль).

Таким чином, на сприйнятливих до коккомикозу, моніліозу, клястероспоріозу сортах черешні в літньо-осінній період треба проводити дві обробки, на стійких сортах досить трьох: до цвітіння, після знімання врожаю та восени, перед листо­падом.

У приватному секторі проти хвороб черешні дозволено таки фунгіциди: проти хвороб плодів під час їх зберігання (моніліоз, сиза пліснява, фузаріозна гниль, альтернаріоз, сіра гниль) застосовують препарат Свитч WG, в. г., 7,5–10 г на 10 л води (не більше як дві обробки). Орієнтовні норми витрати робочого розчину фунгіцидів: молоді дерева — 2 л/дерево, дерева середнього віку — 2–5 л/дерево, старі дерева — 5 л/дерево; Хорус 75 WG, в. г., 2,5–3 г на 10 л води (не більше як тр обробки протягом вегетації рослин проти моніліозу, клястероспоріозу).

Обприскування дерев черешні фунгіцидами проти хвороб слід комбінувати з обробкою інсектицидами проти поширених шкідників.

І. Л. МАРКОВпрофесор НУБіП України

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37929
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26967
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14026
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.