В США відомо понад 70 визнаних порід великої рогатої худоби. Однак лише невелика кількість із них становить більшість генетики, що використовується в США для комерційного виробництва яловичини. 

Ось п’ять найпопулярніших американських порід м’ясної худоби за версією Коров’ячого господарства США , а також ще чотири, які дуже відомі в США.

Чорний Ангус

Чорний Ангус - найпоширеніша порода м’ясної худоби в США, зареєстровано понад 330 000 тварин. Однією з причин такої популярності породи є характеристики їхнього м'яса це мармурова  яловичина. Крім того, велика рогата худоба Ангуса не потребує сервісного обслуговування в сезон отелення, корови дуже добре дбають про своїх телят. 

 Шароле

Вважалося, що жодна інша порода не вплинула на північноамериканську промисловість яловичини настільки суттєво, як інтродукція Шароле. Шароле набули широкого вжитку в галузі скотарства США в той час, коли виробники шукали більшу худобу більших розмірів, ніж традиційні британські породи великої рогатої худоби. Шароле мають білий або кремово-білий колір, а влітку їх шерсть зазвичай коротка, але в холодну погоду потовщується і подовжується. 

Херефорд

Херефордс став дуже популярним у США завдяки своїй ранній зрілості та здатності до відгодівлі. Темно-червоний до червоно-жовтого кольору з білим обличчям, Герефорди відомі своїм довголіттям.

Сименталь

Симменталь є однією з найдавніших і найбільш поширених серед усіх порід великої рогатої худоби у світі. Вперше червоно-білі тварини були завезені в США наприкінці 19 століття і відтоді позитивно впливають на спільноту яловичини. Вони мають великий корпус. Щоправда цим тваринам потрібна незначна допомога в сезон отелення.

Червоний Ангус

Не такий популярний, як Чорний Ангус, Червоний Ангус пропонує ті самі цінні характеристики, що призводять до збільшення мармуровості та смаку. Червоні ангуси також слухняні породи великої рогатої худоби і мають хороші риси материнства. Вони більш толерантні до жарких температур, ніж чорний Ангус.

Техаський Лонгхорн

Техаський Лонгхорн є кінцевим продуктом "виживання найсильніших". Привезена Христофором Колумбом та іспанськими колоністами, порода великої рогатої худоби відома своїми характерними рогами, які можуть досягати понад 1,8 м. Техаські довгоногі відомі своїм різноманітним забарвленням і можуть бути будь-якого кольору або поєднання кольорів, але темно-червоний та білий є найбільш домінуючими.

Гельбвіє

Європейська порода, завезена в США шляхом штучного запліднення, порода Гельбвіє - червоного кольору, з сильною пігментацією шкіри. Запліднена худоба розвинулася в США завдяки використанню натуральних безрогих самок. Шанувальники породи стверджують, що порода має вищу плодючість, легкість отелення, материнську здатність та швидкість росту телят.

Голштин

Хоча чорно-біла худоба є найпопулярнішою породою для молочного скотарства, голштини, які не використовуються для племінного поголів'я або виробництва молока, вирощують як м’ясну худобу. Яловичина з готових голштинських бичків має багато бажаних характеристик.

Хайлендс 

З довгими рогами та подвійною шерстю, Хайлендс вимагає мало місця для укриття, кормових добавок або дорогих кормів для досягнення та підтримки хорошого стану та фізичної форми. Холодна погода та сніг мало впливають на них. Їх підняли на північ, аж до Аляски та скандинавських країн. Вони також добре пристосовуються до більш південного клімату і вирощують в таких штатах, як Техас та Джорджія.  Їхнє м’ясо нежирне, добре мармурове та ароматне, з невеликою кількістю відходів жиру. 

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

Гірчиця приносить прибуток: досвід господарств

На Сумщині розширюють площі під гірчицею, яка не тільки економічно ефективна, а й є гарним...

Як правильно годувати свиней

Вирощувати свиней складніше, ніж вирощувати інших сільськогосподарських тварин, таких як велика...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39009
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27616
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14525
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.