Не всі олії можна використовувати на сильному або середньому вогні. Гарбузову олію можна використовувати лише для приготування їжі при низьких температурах, інакше олія буде диміти, а поживні речовини почнуть розсіюватися. Це також призведе до неприємного смаку, який не сподобається більшості людей.

Готуючи з гарбузовою олією, найкраще додавати її наприкінці для додання смаку. Але гарбузовою олією можна гарно заправляти салат або приправляти холодні страви. Вона має приємний горіховий смак і є здоровою альтернативою заправкам, багатим насиченим жиром і цукром.

Користь гарбузової олії для здоров’я

Олія з гарбузового насіння має масу користі для здоров’я, оскільки гарбузове насіння наповнене поживними речовинами, такими як магній, цинк, залізо та кальцій. Вони також є чудовим джерелом ненасичених жирів, які можуть допомогти при поганому холестерині. На відміну від насичених жирів — і особливо транс-жирів, пов’язаних із обробленими харчовими продуктами — ненасичені жири корисні і допомагають у багатьох функціях організму.

  • У гарбузовій олії багато клітковини, яка допомагає запобігти хворобам серця .
  • Цинк сприяє метаболічному процесу та підтримує здоров’я чоловічої простати.
  • Врна містить триптофан, завдяки чому легше засинати.
  • Знижує артеріальний тиск і холестерин.

Багато людей наносять гарбузову олію на шкіру або волосся. Деякі олії рекламуються більше для місцевого застосування, ніж для споживання, тому подивіться на пляшку та запропоноване використання. Оскільки гарбузова олія може сприяти росту волосся, її використовують у багатьох шампунях.

Що шукати в якісній гарбузовій олії

Колір

Гарбузова олія повинна бути зеленуватою, але на світлі вона набуває червонуватого відтінку. Масло має бути в’язким і трохи густим, але воно повинно бути рідким, а не твердим. Якщо колір або консистенція не відповідають цим описам, можливо, олію смажили занадто довго або використовували неякісне гарбузове насіння.

Чисті інгредієнти

Якщо ви навмисно не купуєте суміш інгредієнтів, включаючи гарбузову олію, переконайтеся, що ваш продукт на 100% чиста олія.

 

Захист посівів у весняний період

Весняний догляд за посівами озимини є важливим щодо дотримання агротехнічних заходів та технології...

BASF Agricultural Solutions Україна про...

У 2024 році аграрна сфера стоїть перед низкою викликів: кліматичні умови, обмежений фінансовий...

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39130
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27691
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14578
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.