Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ) заявляє, що в січні 2022 року порівняно з січнем 2021 року середня споживча ціна на ріпчасту цибулю зросла на 72% до 14,74 гривні/кг, на зелену цибулю – на 27% до 24 3 гривні/100 грам.

“У січні 2022 року середня ціна на цибулю ріпчасту становить близько 14,74 гривні за кг, що на 72% вище за аналогічний показник минулого року”, – повідомила аналітикиня УКАБу Світлана Литвин .

За її словами, найчастіше виробники під час ухвалення рішення про посадку певної культури беруть до уваги рентабельність виробництва попереднього року.

Також, за її словами, 2020 не можна назвати вдалим, адже ціна на цибулю врожаю 2020 скоротилася практично на 50% у порівнянні з попереднім роком.

“Це і призвело до скорочення посівних площ під даною культурою та зменшення пропозиції на ринку, а відповідно і до зростання цін цього року. Додатковим фактором впливу на зростання вартості ріпчастої цибулі стало в тому числі і недавнє зростання цін на енергоносії, через яке збільшується вартість зберігання вже вирощеної цибулі”, – додала аналітикиня УКАБу.

Литвин зазначила, що ціна на цибулю ріпчасту може знизитися в міру надходження врожаю нового року, проте прогнозувати темпи зниження поки що рано, бо ще навіть не почався процес посіву.

Також аналітикиня повідомила, що в січні 2022 року середня ціна на зелену цибулю на полицях супермаркетів становить 24,3 гривні за 100 г, що на 27% вище за аналогічний показник минулого року.

Вона наголосила, що в зимовий період зелена цибуля вирощується у теплицях, а зростання вартості енергоносіїв збільшує собівартість виробництва та змушує виробників підвищувати ціни.

Литвин повідомила, що зниження ціни зеленої цибулі слід очікувати з настанням тепла та переходом вирощування даної культури з теплиць на відкритому ґрунті.

“Однак розраховувати на значне зниження ціни не варто, тому що зараз спостерігається суттєве зростання насіннєвого матеріалу, добрив та засобів захисту. Тому орієнтовно у квітні 2022 року ціна на полицях супермаркетів може опуститися до 18-20 гривень за 100 г”, – додала Литвин.

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

Гірчиця приносить прибуток: досвід господарств

На Сумщині розширюють площі під гірчицею, яка не тільки економічно ефективна, а й є гарним...

Як правильно годувати свиней

Вирощувати свиней складніше, ніж вирощувати інших сільськогосподарських тварин, таких як велика...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39027
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27629
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14537
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.