Їх називають по-різному: синтетичні ауксини, гормональні гербіциди або гербіциди ауксинового типу. Ці сполуки є аналогами природного гормону росту — гетероауксину (індолілоцтової кислоти). Підвищена концентрація ауксинів у чутливих рослин викликає порушення у процесах метаболізму та неконтрольований ріст. Бур’яни крутить, блокується транспортування води та поживних речовин судинною системою, порушується енергетичний обмін, що призводить до пригнічення та загибелі бур’янів.

Все почалося у 1940 році й триває досі

Історія гормональних гербіцидів почалася з появи так званих фенокси-­гербіцидів: 2,4­-Д і МЦПА. У 1940 році було вперше застосовано комерційні кількості гербіциду 2,4­-Д, а у 1942 році, під час розпалу Другої світової війни, виведено на ринок МЦПА. Поява цих гербіцидів започаткувала новий спосіб боротьби з бур’янами: шляхом впливу на біохімічні процеси рослини. Відтак у фермерів з’явився ефективний інструмент для контролю найбільш шкодочинних бур’янів у посівах багатьох культур і можливість зберегти врожай, а людство отримало шанс покращити забезпечення продовольством.

___________________

Вплив на біохімічні процеси в бур’янах як спосіб боротьби розпочався саме з появою фенокси-­гербіцидів.

___________________

У наступні більш ніж 80 років на ринку з’явилися й інші, здавалося б, більш досконалі гербіциди з різних хімічних груп, з нижчими нормами витрати та низкою переваг, які сприяли їх поширенню. Однак фермери продовжують довіряти перевіреним часом гербіцидам і масово застосовувати їх.

Вони крутили бур’яни, крутять і будуть крутити — вплив фенокси­-гербіцидів на бур’ян 

Останніми роками, коли почастішали повідомлення про випадки появи резистентності тих чи інших бур’янів до післясходових гербіцидів, а також наявність на полі падалиці культур, стійких до ALS­-інгібіторів, роль фенокси­-гербіцидів у захисті посівів і їх використання на полі почали неухильно зростати. Звісно, з’являються нові сполуки і серед синтетичних ауксинів, але 2,4­-Д і МЦПА залишаються найбільш масовими продуктами цієї групи.

2,4-Д та МЦПА захищають 2,5 млн га посівів в Україні

В Україні гербіцидами, до складу яких входить 2,4-Д або МЦПА, аграрії захищають близько 2,5 млн га посівів. Серед них, зокрема, фенокси-­гербіциди компанії «Нуфарм», такі як Агрітокс®Агрітокс® Турбо (він же Дікогерб® Супер), Агрімакс®, Естет®, Дікопур® Топ займають близько 20% ринку всіх гербіцидів, од­нією зі складових яких є 2,4-Д або МЦПА.

___________________

Власні заводи в Австралії, Великобританії, Франції та Австрії забезпечили компанії «Нуфарм» світове лідерство з виробництва фенокси­-гербіцидів.

___________________

Ви маєте знати, що компанія «Нуфарм» є світовим лідером із виробництва фенокси­-гербіцидів і має власні заводи у Австралії (Лавертон), Великобританії (Вайк), Франції (Гайон) та Австрії (Лінц). А ще «Нуфарм» масово постачає діючі речовини фенокси-­гербіцидів для багатьох міжнародних компаній, тому, купуючи гербіциди з 2,4­-Д чи МЦПА, найбільш вірогідно, ви теж частково застосовуєте продукцію «Нуфарм».

Ви точно чули про Агрітокс®

Ви точно чули і, швидше за все, застосовували Агрітокс® у себе на полі. Це гербіцид на основі МЦПА, чи 2М-4Х, чи 2-­метил-­4-­хлорфеноксиоцтової кислоти. Використовували і маєте досвід, але ми по собі знаємо, що часто свої знання про 2,4­-Д ми переносимо на МЦПА. Так, дійсно, це дуже схожі діючі речовини. Якщо подивитися структурну молекулярну формулу МЦПА та 2,4­-Д, то можна помітити, що ці сполуки відрізняються лише метильною групою у МЦПА, якою замінено один атом хлору у 2,4­-Д.

___________________

Технологічні процеси та сировина для виготовлення 2,4-Д та МЦПА відрізняються.

___________________

Сировиною для виготовлення МЦПА є о-­крезол. Незнайома на перший погляд речовина є одним із компонентів кастореуму, або бобрового струменя, який знайшов своє застосування у медицині та парфумерії. Запевняємо вас, при виробництві Агрітокс® жоден бобер не постраждав. Але мова тут не про хімію, а про біологічну активність і практичне застосування на полі досить схожих, але водночас суттєво відмінних гербіцидів.

 2,4-Д чи МЦПА — є різниця

По перше, звертаємо вашу увагу на те, що МЦПА застосовується та має офіційну реєстрацію на багатьох дводольних культурах, а 2,4-­Д — лише на злакових. Звісно, застосування Агрітокс® на дводольних культурах має свої особливості. Наприклад, на горосі застосовуються суттєво нижчі норми препарату, ніж на зернових, тому гербіцид доцільно вносити тільки на ранніх фазах росту бур’янів. А на таких культурах, як льон чи конюшина, Агрітокс® можна використовувати лише у вузькому вікні визначених фаз росту та розвитку культури (льон — фаза «ялинки», конюшина — у фазі першого трійчастого листка).

___________________

Зернові злакові культури мають набагато вищу толерантність до Агрітокс®, що дає можливість захищати посіви тоді, коли 2,4­-Д та інші гербіциди ауксинового типу застосовувати ризиковано або категорично заборонено.

___________________

Наступна відмінність полягає у набагато вищій толерантності зернових злакових культур до Агрітокс®, що дає можливість захищати посіви тоді, коли 2,4­-Д та інші гербіциди ауксинового типу застосовувати як мінімум ризиковано, а як правило – категорично заборонено. На відміну від 2,4­-Д і особливо дикамби, гербіцид Агрітокс® можна використовувати на зернових колосових культурах до початку виходу прапорцевого листка включно (ВВСН 37).

Але це ще не все! На відміну від всіх інших гербіцидів ауксинового типу, Агрітокс® можна безпечно застосовувати восени на озимих зернових колосових у нормі до 1,0 л/га, наприклад, для контролю падалиці ріпаку, зокрема, стійкої до імідозалінонів, або падалиці соняшнику, стійкої до імідазолінонів та сульфонілсечовин. Не застосовуйте ніякі інші гербіциди ауксинового типу восени у посівах озимих зернових колосових! Особливо небезпечно застосовувати восени дикамбу — це може викликати пустоколосість і призвести навіть до повної втрати врожаю!

А як щодо бур’янів?

Ви, напевно, думаєте, що раз МЦПА м’якіший до культур, зокрема, до деяких дводольних, то, напевно, і спектр контрольованих бур’янів у нього не такий широкий, як у 2,4-Д. Швидше інший, ніж вужчий. Наприклад, 2,4­-Д ефективніший, ніж МЦПА, проти полину (види), волошки синьої, а також деяких видів бур’янів з родини бобових, які майже нечутливі до МЦПА. Але Агрітокс® суттєво краще працює проти жовтецю (види) та суріпи­ці звичайної, ніж 2,4-­Д.

Дія препарату Агрітокс® 1,2 л/га на хвощ польовий, 7 днів після обробки

І вишенька на торті: Агрітокс® є стандартом контролю хвоща польового, на який деякі гербіциди ауксинового типу теж впливають, але повноцінно його не контролюють.

Ви обираєте Агрітокс®, бо довіряєте «НУФАРМ»

Важливо знати, що в Україні гербіцид Агрітокс®, РК (МЦПА у кислотному еквіваленті — 500 г/л) НЕ МАЄ інших торгових марок, клонів чи ексклюзивів. Крім Агрітокс®, компанія «Нуфарм» постачає на ринок України ще один гербіцид на основі МЦПА, але з вищим вмістом діючої речовини, — це Агрімакс®, РК (МЦПА у кислотному еквіваленті — 750 г/л). А також гербіциди на основі двох діючих речовин, до складу яких входить МЦПА у кислотному еквіваленті — 660 г/л та дикамба у кислотному еквіваленті — 90 г/л під торговими марками Агрітокс® Турбо, РК та Дікогерб® Супер, РК. Всі інші гербіциди на основі МЦПА чи ті, до складу яких входить МЦПА, не мають ніякого стосунку до компанії «Нуфарм»!

Гарного вам врожаю!

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.