Господарство «ДП «Зернятко», розташоване у Менському районі на Чернігівщині, наразі обробляє близько 8400 га. Однією з основних культур є кукурудза, яку вирощують на площі 2500 га. Для агровиробників ця культура не є новою, проте багатьом не вдається отримати урожай, близький до потенційного. Як за допомогою нехитрих та аргументованих агроприйомів можна отримувати високі врожаї, ми дізнавалися у співвласника господарства Сергія В’ялого.

Попередники та обробіток ґрунту

Попередниками кукурудзи у господарстві є три культури: соняшник, соя та ячмінь. Найкращим із них є соя, далі ячмінь. Соняшник тут переважає, хоча є найгіршим попередником, проте не зовсім критичним.

Господарство розташоване у перехідній зоні між Лісостепом і Поліссям. Там є різні типи ґрунтів, які, відповідно, обробляють по-різному. Як правило, це безполицевий обробіток у вигляді дискування і комбінованого розпушування на глибину 25–30 см одночасно з вирівнюванням поверхні поля. Для цього застосовують ґрунто­обробний комплекс «Кьокерлінг». На чорноземних полях під кукурудзу раз на чотири роки виконують глибоку оранку.

Аміак чи карбамід?

Фосфорно-калійні добрива NPK6–17–26 вносять зазвичай під дискування або глибоке розпушування у нормі 150–200 кг/га.

Протягом багатьох років у господарстві проводили дослідження із застосуванням різних видів азоту. Перша схема удобрення передбачала осіннє внесення безводного аміаку в нормі 110 кг/га на глибину 15–18 см. За другої системи азотного живлення навесні, під час сівби, за допомогою сівалки «Кінзе» вносили карбамід — 200 кг/га. За три роки такого експерименту в господарстві зробили певні спостереження і дійшли відповідних виснов­ків: якщо рік за зволоженням сприятливий, перевагу слід надавати карбаміду. Різниця у бік підвищення врожайності в такому разі становить, у середньому, 0,5–1,0 т/га. Якщо ґрунтової вологи недостатньо, краще вносити безводний аміак.

Читайте також: Як підвищити рентабельність в сівозміні «кукурудза-соя»

Чому саме так? Як пояснив співвласник господарства, вся справа — у принципі дії того чи іншого виду азотного добрива. У несприятливий за вологістю рік коренева система культури намагається проростати у глибші шари ґрунту, позаяк у верхньому немає вологи. Діставшись зони внесення аміаку, коріння починає споживати азот.

У сприятливий за зволоженням рік коренева система рослини більше концентрується у верхньому шарі ґрунту. Тож культура починає засвоювати карбамід, що його під час сівби вносять сівалкою на глибину 8 см, на більш ранніх етапах росту. У період росту коріння кукурудзи карбамід мігрує у нижні шари ґрунту.

Мабуть, вам буде цікаво, як практик обґрунтовує норми внесення карбаміду. Річ у тім, що біурет є побічним продуктом синтезу карбаміду. Його допустима норма у складі добрив — не більше як 3%. Коли його вміст перевищує допустимі показники, він суттєво «б’є» по рослині. Стара агрономічна школа вважає, що карбаміду можна вносити не більше ніж 200 кг/га. Якщо норму добрив підвищити, то побічний продукт за певних умов може зашкодити кукурудзі.

Економіку також усі рахують. За словами співвласника господарства, вартість карбаміду дещо нижча за ціну безводного аміаку, проте різниця неістотна. Якщо ж зважити, що безводний аміак виявляє ще й побічну інсектицидну дію і може знищувати ґрунтових шкідників, ціна застосування обох форм азотних добрив виявиться фактично однаковою.

Проте, ціна ціною, але важливо забезпечувати високі темпи сівби. Тому у господарстві із загальної площі 2,5 тис. га безводний аміак з осені вносять на площі 1000 га і на ґрунтах зі вмістом гумусу не менше ніж 2,5% для того, щоб азот краще зв’язувався із ґрунтом. Якщо його вносити на піщаних ґрунтах, добриво промивається у нижні шари, тож застосовувати аміак недоцільно. На решті площі застосовують карбамід.

Що дає така схема удобрення? На полях, де восени вносили безводний аміак та фосфорно-калійні добрива, темп сівби доволі високий, адже висівають лише насіння. Це має важливе значення, коли потрібно провести сівбу в найкоротші строки.

На які гібриди роблять ставку

У господарстві обирають гібриди за строками стиглості у діапазоні ФАО 220–320. Проте більшість із них (60%) має середнє ФАО 240–280 та по 20% — ФАО 200–220 і 300–310. Висівають зазвичай базові гібриди: ПР39Б76 із ФАО 280, ДКС 3795, ДКС 4014, Конкорд, Р8521, ДС0918 та інші. Щодо густоти рослин у господарстві також пробували експериментувати. Зважаючи на екстремально-посушливі періоди (викидання волоті — період цвітіння і фаза наливання зерна) після кількох експериментів визначили такі оптимальні норми: якщо ФАО до 220, густота рослин на гектар має бути не більше за 85 тис., а з ФАО понад 250 слід висівати з нормою 80 тис. схожих насінин.

Професійний догляд

Насіння кукурудзи обов’язково додатково протруюють інсектицидами, позаяк поля господарства потерпають від дротяника. Зазвичай користуються протруйниками Космос або Круїзер, які демонструють високу ефективність.

Після сівби приблизно на 25% площ застосовують ґрунтову схему захисту кукурудзи від бур’янів. Чому саме така стратегія захисту? Як пояснив керівник господарства, у період, коли у фазі чотирьох листків культури на всій площі потрібно внести страхові гербіциди, у цьому регіоні можуть бути тривалі опади, які завадять внести гербіциди (така ситуація вже неодноразово траплялася). Аби дещо знівелювати її несприятливий вплив, вирішили частково застосовувати ґрунтову схему, тож фактично 500 га площі вже застраховані від бур’янів.

Проти однорічних одно- і дводольних бур’янів як ґрунтові гербіциди застосовують бакову суміш Мерлін, 130 г/га + Харнес, 1,0 л/га. Здебільшого вона забезпечує контроль рослин-засмічувачів у посівах. До того ж така бакова суміш є економічною.

Значну проблему на полях господарства у посівах кукурудзи становить хвощ польовий. Проти нього застосовують препарат Дікогерб Супер — саме комбінація діючих речовин МЦПА і дикамби здатна добре контролювати цей бур’ян. На решті площ вносять страховий гербіцид Майстер Пауер. Про цей продукт можна сказати так: вніс — і забув. Препарат рекомендовано вносити до фази восьми листків у культури, але, як наголосив керівник ДП «Зернятко», вони «таким не займаються». Хоча гербіцид справляє достатньо м’який вплив на культуру, здебільшого його вносять у рекомендованій нормі до фази розвитку кукурудзи п’ять-шість листків. Якщо ж на полі переважає малорічний тип забур’яненості, звісно, немає сенсу застосовувати максимальну рекомендовану норму. За потреби проконтролювати, наприклад, пирій та падалицю соняшнику (особливо євролайтнінгового), норму доводиться збільшувати до 1,4–1,5 л/га. Коли ж виникає потреба застосовувати гербіцид у пізніші фази розвитку культури, не варто вносити його у фазі шести листків кукурудзи. Адже саме у цій фазі у рослин формуються генеративні органи, і якщо внести гербіцид, кукурудза може знизити врожайність через «скидання» певної кількості рядів зерен у качані. Тому, якщо не встигли накрити всю площу страховими гербіцидами до настання фази шести листків, ліпше перечекати цей період розвитку й обробити пізніше, у фазі семи-восьми листків кукурудзи. Вносити гербіциди у фазу дев’яти-десяти листків не варто, бо це заподіє культурі серйозного стресу. Візуально його симптоми можуть і не проявитися зміною кольору листків, проте різко призупиняться ростові процеси: рослини просто «сидітимуть» протягом тижня, допоки їх організм не нейтралізує діючу речовину гербіцидів, що накопичилася в їхніх органах і тканинах.

Захист від кукурудзяного стеблового метелика

У період вегетації кукурудзи (зокрема під час викидання волоті), за словами Сергія В’ялого, у господарстві щороку виникає проблема шкодочинності кукурудзяного стеблового метелика, адже на сьогодні Чернігівщина входить у п’ятірку лідерів за площею висівання кукурудзи в Україні. Раніше цього шкідника тут контролювали у два способи: біологічний і хімічний. Наразі від біологічного методу відмовилися, адже потрібно мати надійного постачальника якісної трихограми, щоби він був високоефективним. До того ж ефективність цього методу доволі важко проконтролювати. Буває, що навіть після дворазового внесення трихограми візуального ефекту не спостерігають.

Останніми роками проти метелика посіви обприскують інсектицидом Кораген та іншими дозволеними препаратами. Цей продукт справляє й овіцидну дію на шкідників. Можна застосувати й більш економічний препарат, наприклад Децис Ф-люкс або ж Карате Зеон, проте слід враховувати, що ці продукти належать до піретроїдної групи. Тому, перш ніж їх вносити, потрібно зважити на температуру навколишнього середовища та час внесення. Ці препарати не справляють овіцидної дії, тож їх доцільно вносити, доки дорослі особини ще не відклали яєць. Натомість вони справляють чудовий нокдаун-ефект.

Читайте також: Як попередити хвороби кукурудзи

Інколи у господарстві обмежуються крайовими обробками. Щоб прийняти таке рішення, потрібно визначити ступінь заселеності посівів шкідниками. Найкраще моніторити літ шкідника світловими пастками, або ж рухаючись уздовж кукурудзяного поля автомобілем з увімкненим світлом. Робочу суміш вносять за допомогою гелікоптера — так вдається «загнати» її в нижній ярус рослин.

У господарстві також помічали різну стійкість посівів кукурудзи до стеблового кукурудзяного метелика, що залежить від фізіологічної особливості деяких гібридів. За словами керівника господарства, деякі гібриди кукурудзи мають велику міцність стебла (близьку до твердості бамбука). А поруч може бути поле з іншим гібридом кукурудзи, на якому всі верхівки рослин «викошені» шкідниками. Є гібриди, що, наприклад, мають високий потенціал урожайності, чудову вологовіддачу, проте нестійкі до стеблового метелика, тому для таких посівів потрібно заздалегідь планувати систему захисту. Варто зазначити, що часом, якщо природні умови несприятливі для розвитку шкідника, навіть перевага таких гібридів за результатами врожайності, як правило, нівелюється витратами на їх інсектицидний захист.

Збирання кукурудзи

Збирати врожай потрібно вчасно. Але через різні організаційні причини, як правило, не завжди вдається це зробити, тому інколи рослини в полі перестоюють. У господарстві помітили, що деякі гібриди схильні до перестоювання, а деякі — не дуже. У чому ж річ? Як розповів керівник господарства, минулого року збирати кукурудзу завершували аж у січні. Коли ж урожай збирають вчасно, питань щодо пошкодження хворобами практично не виникає.

Коли кукурудзу збирали взимку, у господарстві помітили, що в тих гібридів, обгортки яких були відокремлені (розпушені) від качана, зерно було фактично нормальним. А от у тих, де обгортки щільно прилягали до качана, волога потрапляла всередину і зерно було уражене фузаріозом. На думку керівника, цьому сприяло щільне прилягання обгортки до качана, адже зерно не мало змоги провітрюватися. Натомість на гібридах із розпушеними качановими обгортками зерно краще провітрюється, не накопичує вологи й тому менше уражується
хворобами.

За такої технології вирощування кукурудзи у господарстві виконують поставлене завдання щодо виробництва зерна — 10 т/га у сухій вазі. Як бачимо, за вмілої організації виробничого процесу та обґрунтованої технології і зважених рішень кукурудзу можна успішно вирощувати за будь-яких умов. Варто лишень помічати дрібниці і використовувати їх на свою користь.

Ігор Павлюк

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37848
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26866
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13991
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.