Осінь вважають найкращим часом для підготовки кущів малини до зими, захисту від замерзання, комах та хвороб. Тому необхідно знати, як правильно проводити догляд за малиною після збору врожаю восени для покращення розвитку рослини і множення майбутнього врожаю.

Осінній догляд можна поділити на ранній і пізній. Перший триває з кінця серпня, починається після збору врожаю, припинення вегетаційної активності. Другий період — з листопада до настання стійких зимових холодів, замерзання верхніх шарів ґрунту, встановлення снігового покриву.

Головним аспектом осіннього догляду є обрізка. Урожайні дворічні гілки після того, як урожай зібраний, необхідно вирізати під самий корінь. Далі потрібно вибирати найбільш сильні гілки, верхівки яких обрізати приблизно на чверть.

Для того щоб краще розібратися у необхідності осінньої обрізки, потрібно знати, як влаштована вегетативна система цього чагарника.

Коріння малини — багаторічні, вони можуть розвиватися від 20 до 40 років. А верхня частина, надземна — дворічна. Тобто в перший рік з’являється пагін, відростає із кореневої частини, протягом року він підростає і міцніє. На другий рік дає плоди. Якість цих ягід і кількість залежіть від того, як багато сил набрався пагін у перший рік життя.

Читайте також: Ожина: вирощування і догляд

Третій рік життя він має вигляд напівсухої гілочки, іноді може вирости на ньому кілька відростків, але ягоди будуть дуже дрібними. А сил на нього кущ витрачатиме стільки ж, скільки і на інші відростки.

Під час осіннього обрізання малини варто обов’язково видаляти старі і хворі пагони. Визначити їх не складно, кора у них жорстка, темного кольору або починає відлущуватись. Молоді пагони мають яскраво-коричневу кору, з них потрібно вибирати найсильніші, без пошкоджень стовбура.

Поетапна обрізка складає­ться:

• обрізання щойно відплодоношених пагонів;
• видалення зламаних і заражених шкідниками пагонів;
• видалення найтонших відростків.

Обрізка ремонтантних сортів відрізняється і залежить від бажаної кількості отриманих урожаїв наступного року. Два врожаї дадуть кущі, обрізані, як звичайні, а для отримання одного великого осіннього необхідно обрізати кущі повністю.

Обрізку варто проводити правильно, зрізати пагони гострим секатором і під самий корінь на одному рівні з грунтом.

Восени рекомендовано підготувати ґрунт, забираючи все, що зібралося під кущами за літо, оскільки в сиру погоду мокре й гниле листя може закривати бруньки малини. Також це потрібно і для того, щоб знищити шкідників. Потім доцільно розпушити ґрунт або акуратно перекопати не глибше ніж 8–10 см.

Восени, після закінчення зростання пагонів, у разі потреби можна розмножувати малину поділом куща. Його викопують, ділять на частини з добре розвиненими коренями і розсаджують. Після пересадки пагони малини вкорочують до 20–30 см. Найкращий час для поділу куща — середина жовтня.

Восени проводять вологозарядковий підзимний полив малини, який робить її більш зимостійкою і постачає коріння вологою, необхідною для виживання у зимові холоди. Оскільки малина в цю пору закладає бруньки зростання, вона дуже потребує вологи. Для зволоження малинників найбільше підходить крапельний спосіб — він економить воду, і вона надходить до коренів рослин уже підігріта, при цьому земля промокає рівномірно. Ґрунт необхідно зволожити на глибину 30–40 см. Однак полив здійснюють тільки в суху осінь, якщо ж вона з дощами, природної вологи для саджанців буде досить.

Для того щоб коренева система для розвитку на майбутній сезон набрала необхідну кількість корисних речовин і мінералів, а стебла запаслися фруктозою, необхідно внести в ґрунт добрива. Це можуть бути органічні і мінеральні або сидерати. Не бажано вносити мінеральні добрива з органічними в один і той же рік.

Основне добриво для малини, необхіднев кінці літа і восени — це комплекси, що містять калій і фосфор. Головним фосфорним добривом, яким проводиться підгодівля малини, є суперфосфат.

Осіння підгодівля малиника лійними добривами за підготовки рослин до зимівлі має не менше значення, а можливо, і більше, ніж фосфорними, тому що калій підвищує морозостійкість рослини. Монокалійфосфат або монофосфат містить 34% калію і 52% фосфору. Досить добре розчиняє­ться у воді. Тим не менш вимагає закладення у шар грунту, в якому розташовуються коріння, як і всі добрива, котрі містять фосфор.

Варто запам’ятати, що ні в якому разі не можна зв’язувати і залишати на зиму кущі малини у стоячому стані, ця помилка може призвести до вимерзання квіткових бруньок, розташованих вище сніжного покриву. Кущі малини потрібно пригнути до землі як найнижче і прикріпити в такому положенні до нижнього дроту шпалери. Видалити із пагонів листя, знизу вгору (тільки не навпаки, інакше зірвете квіткові бруньки). Підготовка малини до зими переслідує одну мету: вона повинна повністю опинитися під снігом. Якщо снігового покриву буде недостатньо для того, щоб укрити весь лежачий кущ, доведеться накидати сніг згори. Але й не варто поспішати з укриттям, інакше, якщо буде тепло, то під ним рослина може почати пріти.

Потрібно стежити за тим, щоб малина взимку мала доступ до повітря, для цього необхідно проколоти кригу, що утворилася на сніжному покритті. А якщо шар снігу буде мінімальним, доведеться вкривати малину покривним матеріалом. Навесні покриття знімають, але кущі не відразу варто піднімати. Потрібно спочатку визначити, які з пагонів постраждали за зиму, і позбутися їх, а вже потім підняти пагони, що перезимували, і закріпити їх на шпалерах.

Читайте також: Як розпізнати нестачу живлення на плантації малини

Обприскування та обробку малини проводять після збору врожаю (а для ремонтантних сортів у жовтні) полягає у профілактиці хвороб та знищенні шкідників.

Найважливіше, що треба зробити перед обробкою — вирізати під корінь усі рослини або їхні частини з ознаками хвороб, а також сухі, поламані та слабо розвинуті. Прибрати стару мульчу та опале листя, в якому може зберегтися інфекція, і просапати на 8–10 см.

Для захисту малинника від бур’янів необхідно застосувати (не потрапляючи на стебла малини) препарат Мастак + Мортал. Це селективний гербіцид, розроблений спеціально для захисту від бур’янів у насадженнях малини та полуниці. Обприскування можна проводити і впродовж літа або навесні, окрім періоду цвітіння та дозрівання ягід. Однієї обробки за сезон достатньо.

Важливо зробити це за 2 тижні до або після від іншого обприскування.

Малину восени уражують антракноз, борошниста роса, іржа і вертицильозний наліт або в’янення. Всі ці захворювання люблять загущені, неосвітлені, з поганою повітропроникністю кущі.

Ольга Власова, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37857
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26872
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13996
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.