Журавлина для української кухні досить звична ягода, адже вона росте на українських болотах і продається як у свіжому, так і в замороженому та сушеному вигляді.

Однак, в Україні ще й досі не має жодної промислової плантації цієї культури, попри те, що на неї спостерігається стійкий попит з боку країн Євросоюзу.

Головні гравці у вирощуванні журавлини.

Сьогодні три країни роблять погоду у цій сфері. Так на США, Канаду та Чилі вирощують понад 90% ягід, що потрапляють на ринок. Лише США експортує понад 60% журавлини.

Україна у цьому списку експортерів займає 9 місце, але це виглядає непоганим лише у відносних цифрах, в абсолютних ми відстаємо від США в 1000 разів, що відразу окреслює потенціал вирощування цієї культури, яка може рости на непридатних для вирощування інших культур землях більшості українських областей. 

До слова, ще за часів Радянського Союзу в сусідній Білорусі було закладено кілька господарств, які функціонують і до сьогодні - доводячи цим, що подібна практика можлива і на українській землі.

Який потенціал журавлини.

Основні капіталовкладення в журавлину припадають на закладання плантації, а саме підготовка чеків та висадження журавлини. На 1 га потрібно близько 100 000 саджанців. Сьогодні в Україні саджанці коштують близько 50 грн за штуку, але вона розмножується насінням, тож виростити необхідну кількість можна самотужки, що значно здешевить процес закладки плантації.

Ще однією вагомою статтею витрат стане організація дощувального зрошення. Закупка чи дообладнання спеціальної техніки, найм робочої сили та підготовка складських приміщень для сортування та переробки. Загалом усі ці витрати дуже індивідуальні, адже в кожного господарства вже існує певний набір ресурсів.

Читайте також: Вирощування лохини може стати чудовим доповненням до основного бізнесу

Загалом журавлина здатна давати до 20 тонн з гектару. однак, практика американських фермерів показує, що середній урожай журавлини коливається у межах 10 тонн гектару, що при ціні у 50-80 грн за кілограм, робить журавлинний бізнес дуже привабливим.

 

Найпопулярніші сорти журавлини

Сьогодні існує багато сортів канадської та американської селекції, які мають значно вищий потенціал, порівняно з дикими видами. тому, закладаючи плантацію, варто закупити якісний матеріал.

Бергман (Bergman) - один з найбільш врожайних сортів, має середній термін дозрівання. Бергман   один з найбільш гідних сортів для вирощування на ділянці. Сорт виведений в Америці і перевірений часом. Журавлина цього сорту вважається великоплідною. Ягоди починають достигати вже в середині вересня. Стиглі плоди мають насичений червоно-винний колір. За формою трохи витягнуті. На смак кисло-солодкі. Журавлина вічно-зелена рослина. На зиму листя не скидає і не боїться морозів. Численні гілки стеляться по землі, можуть займати площу до 1 метра. У висоту кущ близько 20см.

Переваги сорту  

  • крупні ягоди
  • гарно підходить до механічного збирання врожаю
  • рання стиглість ягід
  • гарна морозостійкість
  • висока врожайність 
  • невибагливість у догляді (полюбляє півтінь та тінь)

Бен Лір (Ben Lear) висока врожайність, має середній термін дозрівання. Має досить великі ягоди. Ягідки соковиті, великі. У діаметрі майже 2 см, колір яскравий червоний. Вони добре виділяються на тлі зеленого листя. Листя овальної, витягнутої форми. На зиму журавлина листя не скидає. Кущ стелиться по землі. Гілки тонкі й довгі з густим листям. В ширину рослина може розростатися до 1 метра і більше. Невибаглива у догляді. Досить морозостійка. Сорт Бен Лір урожайний, ягоди соковиті і солодкі. Смак відрізняється від інших сортів більш солодкими нотками.

Переваги сорту  

  • великі, солодкі ягоди з десертним смаком 
  • висока врожайність 
  • висока швидкість росту рослини 
  • невибагливість 
  • морозостійкість

Ховес (Hoves) середньо-пізній термін дозрівання відноситься до великоплідних сортів, з великими і соковитими ягодами. Даний сорт скороплідний, вже на другий рік ви будете мати урожай. Кущі великі, мають довгі сланкі гілки. Середній діаметр куща близько 1 метра. Висота не велика, не перевищує 20-25 см. У догляді журавлина невибаглива. Сорт зимостійкий, гарні листи взимку залишаються на гілках, і рослина може служити прикрасою саду. Урожайність з одного дорослого куща знаходиться в межах 1,8-2 кг. Ягідки круглої форми, шкірка щільна, колір - бордово-червоний. Легко відокремлюються від гілок. Мають дуже приємний кисло-солодкий смак. Можуть використовуватися, як в натуральному вигляді, так і в переробленому. Це середньопізній сорт за термінами дозрівання.

Переваги сорту  

  • крупноплодность, 
  • висока врожайність 
  • високі смакові якості ягід 
  • морозостійкість 
  • невибагливість у догляді 
  • швидкий ріст рослини

Де саджати журавлину.

Журавлина росте на  кислих, дуже вологих, торф'янистих грунтах. Полюбляє сонячні місця або пів затінок і не буде давати урожаїв у затіненому міці.

В ідеалі при закладанні чеків використати верховий торф шаром у  20-25 см.

Також можна використати суміш, яка складатиметься з торфу, кори, хвої, тирси та піску, доводячи цю суміш до кислотності РН 3,5-5,5.

Догляд за журавлиною

Журавлина любить вологу, тож вирощуючи цю ягоду варто продумати систему поливу. Найкращим тут буде дощувальна система, адже журавлина вкриває поверхню чеків суцільним килимом.

Поруч з тим не варто забувати про удобрення, яке також є запорукою гарного врожаю.

Так, варто, в середині червня на 1 га внести 300 кг аміачної селітри, 100 кг суперфосфату, 75 кг калійної солі, 25 кг мідного купоросу. У липні норму зменшують в два рази. У період плодоношення додають 15 кг аміачної селітри, 30 кг суперфосфату, 15 кг калійної солі. Але важливо не перегодувати журавлину: надлишок азотних добрив призводить до поганої зимівлі, хвороб і зниження врожаю.

також важливо проводити регулярне мульчування плантацій піском. Кожні 2-3 роки  насипається шар піску 1-2 см. Присипка піском сланких пагонів стимулює ріст прямостоячих, на яких і формується урожай. Піскування проводять рано навесні або пізно взимку, до початку росту журавлини.

Збір урожаю журавлини

Зазвичай журавлину збирають трьома способами - перший - це ручний збір (зазвичай одна людина збирає не більше 50 кг за робочу зміну); другий це збір ягід спеціальними ручними комбайнами (дозволяє збільшити за змуну кількість зібраної журавлини до 100 кг); та третій метод - метод затоплення чеків.

Саме на цьому методі і хочеться зупинитися, адже він найбільш перспективний для промислового вирощування журавлини.

Так на початку осені чеки з журавлиною заливають водою на 40-50 см. Потім у поле виходять трактори обладнані спеціальними граблями, які вичісують ягоди - журавлина спливає на поверхню і залишаються там до закінчення збору урожаю. Після цього її стягують до берега спеціальними волоками і транспортерами подають на причепи. 

Далі ягоди миють та перебирають, готуючи до заморозки чи сушіння. Варто нагадати, що більшість сортів журавлини може зберігатися у сирому вигляді упродовж кількох місяців.

Таким чином, для збору урожаю з чеків у 10 га, буде достатньо 2-3 працівників.

Три врожаї картоплі за сезон

Це на практиці доводить завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії «Інститут проблем...

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38835
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27529
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14453
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.