Вибір строків, способів і технічних засобів збирання ріпаку мають вирішальне значення для отримання високого врожаю культури.

Коли починати жнива?

Найкращим строком для збору врожаю ріпаку буде вологість 12-13%. У зв’язку з тим, що для зберігання насіння повинно мати 8-9%, низька вологість його на момент збирання врожаю дасть можливість зекономити витрати на досушування до необхідного рівня. Орієнтуючись на високий і якісний урожай ріпаку, аграрій повинен здійснювати запобіжні та ефективні заходи, одним із яких є десикація.

Десикація посівів ріпаку: яка користь?

Для забезпечення рівномірного дозрівання може бути застосована десикація з метою зниження вологості рослинної маси. Завдяки їй можна спланувати достигання посівів на певну дату, що досить зручно під час напруженої збиральної кампанії. Навіть за складних погодних умов стає можливим зібрати врожай прямим комбайнуванням замість роздільного.

Десикація є незамінним заходом під час збирання врожаю ріпаку ще й з тих причин, що культура нерівномірно дозріває через фізіологічні особливості: у той час як стручки у верхній частині рослини будуть дозрілими, у нижній вони будуть ще зеленими. Очікування природнього дозрівання призведе до того, що вже дозрілі стручки розтріскаються, насіння почне висипатися, і частина врожаю буде втрачена. Десикація забезпечить рівномірність дозрівання посіву культури.

Читайте також: Чи можна зібрати ріпак без втрат

Вона також підвищує якість продукції. Під впливом препаратів м’які тканини рослин починають висихати, що стимулює відтік асимілянтів із листя у насіння. В результаті збільшується олійність, класність продукції зростає на одну-дві позиції. У вологих умовах ефективніше провести десикацію і підсушити культуру на корені, ніж потім сушити зерно на току, що за часом, трудомісткістю і витратами не так вигідно.

Який препарат обрати?

Рекомендуємо застосовувати препарати на основі діючої речовини дикват. Вони не тільки припинятимуть розвиток органів рослини, починаючи з кореневої системи і закінчуючи генеративними, а ще й витягуватимуть вологу з рослини. Саме за рахунок зневоднення, механізму впливу діючої речовини вони відмиратимуть, відбувається ефект підсушування. Тому застосування препаратів на основі диквату забезпечує досягнення головної мети десикації — різкого зменшення вологості насіння.

Десикацію проводять під час почорніння перших насінин і за умов, що насіння у середньому ярусі основного стебла має забарвлення від червоно-коричневого до темно-коричневого (всі стручки жовтуваті). Через 7-10 днів можна почати збирання (насіння достигає за цей проміжок часу).

Десиканти на основі діючої речовини глюфосинат амонію під час впливу створюють ефект, у результаті якого оброблені рослини швидко накопичують вільний аміак до токсичного рівня, що надає препарату так званого ефекту спалювання: відбувається швидке побуріння зелених частин рослин. До того ж припинення утворення амінокислоти глютамін призводить до більш повільного, але тривалого ефекту. Токсичність аміаку, глютамінове виснаження і швидке пригнічення фотосинтезу забезпечує швидку й високоефективну дію глюфосинат амонію як десиканта і гербіциду суцільної дії. Залежно від погодних умов повна десикація культурних рослин відбувається через 10-14 днів після застосування препарату. Опади впливають на ефективність його під час перших 6 годин після застосування. Інтенсивність дощу позначається більше, ніж інтервал часу між внесенням глюфосинату амонію і випаданням опадів. Таким чином, препарати на основі глюфосинат амонію знижують вологість рослинної маси з одночасним прискоренням та вирівнюванням процесу дозрівання, покращують якість (схожість, силу росту, вагу 1000 зерен та натуру зерна), підвищують урожайність, знижують втрати насіння, полегшують і здешевлюють збирання врожаю.

На площах, забур’янених пирієм повзучим, доцільно застосовувати гербіциди суцільної дії (похідні гліфосату) під час побуріння 70% стручків ріпаку або за два тижні до збирання врожаю. Препарати на основі діючої речовини гліфосат блокують рослинний фермент, який бере участь у синтезі ароматичних кислот. Гліфосати спричиняють поступове висихання вегетативних частин рослин і значно уповільнюють процес висихання генеративних органів. Одночасно висихають листя і стебла, обмежується шкідливість бур’янів, що загалом полегшує збирання врожаю. Ці препарати швидко проникають у судинну й кореневу системи рослини. Хоча симптоми дії гліфосату можна візуалізувати лише через два тижні. Рослини ріпаку поступово жовтіють і висихають. Окрім знищення бур’янів і підсушування рослин, вони також знижують інтенсивність розвитку гнилей.

Ефективність гліфосату є максимальною для контролю багаторічних бур’янів у посівах попередника, тому що в активно вегетуючих рослинах бур’янів цукор рухається рослиною вниз до коріння, завдяки чому гліфосат транспортується до нього й інших органів рослин. Тоді як післязбиральна обробка ним не забезпечить достатньої ефективності контролю багаторічних бур’янів через відсутність надземної частини рослин бур’янів, якою препарати могли б надходити до коріння й інших органів цих рослин. Це відбувається через те, що надземна частина рослин бур’янів знищується повністю або частково механічним способом під час збору врожаю, а їх кореневища, залишаючись у землі, будуть відростати пізніше після збору врожаю, створюючи конкурентні умови у посівах нової культури.

Читайте також: Збирання і збереження врожаю озимих культур

Хоча десикація збільшує обсяг роботи і витрати на вирощування культури, результати, отримані після її застосування доводять ефективність та доцільність такого заходу. Навіть за сприятливих умов для природного дозрівання ріпаку здійснення десикації полегшить скошування культури за сильного підгону або за умов надмірного засмічення (наприклад, підмаренником чіпким або ромашкою).

Десикація ріпаку — крок за кроком

1. Кращим часом для обприскування є ранок, оскільки завдяки наявності роси стручки будуть еластичнішими, що знижуватиме втрати через пошкодження їх транспортними засобами.

Варто зауважити: перед початком випадання опадів обприскування посівів не рекомендовано. В умовах жаркої, сонячної погоди десикація відбуватиметься швидше, але менш ефективно.

2. Під час роботи з десикантами важливо дотримуватися терміну здійснення заходу.

3. Інтенсивність десикації залежить від норми витрати препаратів, густоти стояння рослин, засміченості посівів, погодних умов під час обробки і після неї. На норму витрати засобів впливають розмір листкової поверхні культури (чим більша поверхня листків, тим більша норма), засміченість посівів, вологість, а також терміни збирання культури. Норма витрати робочого розчину повинна бути достатньою для рівномірного і повного змочування усієї листкової поверхні рослин ріпаку. Під час обприскування не допускається стікання робочого розчину з поверхні, обробленої препаратом. Норму витрати робочої рідини не доцільно знижувати, рекомендовано використовувати, як мінімум, 400 л/га, позаяк метою цього заходу є повне покриття препаратом усієї вегетуючої частини рослин. У разі недостатнього змочування десикація може мати негативні наслідки, зокрема, верхні стручки будуть оброблені і дозріють до збирання, а нижні стебла й стручки залишаться зеленими, відповідно, десикація буде неефективною, зберігатиметься нерівномірне дозрівання, і збирання врожаю залишиться ускладненим.

4. Для обприскування потрібно використовувати тільки чисту нежорстку воду, тому що, наприклад, дикват швидко зв’язується із частинками грунту, які можуть бути у розчині, та інактивується, внаслідок чого ефективність препарату зменшується. Робочий розчин необхідно використати одразу після приготування, у крайньому разі не пізніше ніж через 24 години.

Десикація не впливає на якість насіння, його схожість зберігається, а, відповідно, і біо­логічний потенціал урожайності.

Дотримання рекомендацій під час десикації сприятиме зменшенню вологості насіння, полегшуватиме збирання врожаю, знижуватиме забур’яненість полів, дасть можливість зберегти врожай, а також зменшити витрати на доведення зібраного насіння до відповідних стандартів.

Ігор Сторчоус, канд. с.-г. наук

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

Рослини можуть отримати вологу без опадів: кейс...

Питання посухи та як рослинам отримувати вологу у такий критичний період залишається актуальним. В...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38805
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27512
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14435
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.