На одному місці при оптимальному догляді топінамбур може забезпечити стабільні високі врожаї 10 і більше років. Без догляду також росте довго, але перетворюється у дикі малопродуктивні зарості.

Підготовка ділянки звичайна - з лущенням, зяблевою оранкою, весняним закриттям вологи, культивацією й боронуванням. Органічні добрива можуть підтримувати високу врожайність кілька років. Їх вносять під оранку не менше 40 т/га, а також по 60-90 кг/га фосфору й калію.

altДодатково навесні, готуючи ґрунт до механічної посадки, на півдні замість культивації проводять безвідвальну, у більш північних районах країни на важких ущільнених ґрунтах - мілку оранку. Навесні вносять азотні добрива з розрахунку 60-90 кг діючої речовини на гектар.

Ширина міжрядь стандартна - 70 см від південних до північних границь вирощування культури. Відстань між гніздами в ряді коливається від 35 до 90 см.

Читайте також: Топінамбур: високопродуктивна кормова й технічна культура

Так, для створення оптимальних умов із середньою масою бульб 50-60 г при схемі посадки 70x50 см кількість гнізд на гектарі становитиме 28 570, для чого буде потрібно 1430-1700 кг посадкового матеріалу. При густоті посадки 70x35 см і таких же розмірах бульб їхня витрата збільшиться до 2040-2450 кг/га.

Глибина весняної посадки 6-8, на легких ґрунтах — не більш як 10 см. Восени для захисту від промерзання глибину закладання трохи збільшують. Сходи за температури 8-10°С з'являються тільки через 3-4 тижні. Тривалий час можна успішно вести поверхневу механічну боротьбу зі сходами бур'янів шляхом боронування. Для утримання ґрунту в пухкому стані допускається також боронування по сходах. Міжрядні розпушування починають, коли чітко позначаються рядки при висоті рослин 10-15 см. Додаткові заходи по догляду за топінамбуром - підгортання при висоті пагонів 30-40 см і підкошування верхівок стебел, що сприяє розгалуженню, облистяності й більш ніж на 60 % підвищує урожай зеленої маси. Після змикання міжрядь бур'яни зникають на весь період використання плантації.

У різні роки зелену масу топінамбура на силос збирають у різний термін. Необхідно, щоб максимально довго тривала вегетація, виробництво пластичних речовин у зеленій поверхні листів і надходження їх у бульби, але не наступило підсихання листя у результаті заморозків або осінньої посухи.

Найбільше надійно зберігати взимку бульби до весни на місці вирощування, у ґрунті. Навесні бульби збирають картоплезбиральними комбайнами, виорюють і боронують, а також збирають вручну.

Для забезпечення високої врожайності на одному місці необхідна весняна обробка площі із внесенням високих доз добрив незалежно від способів збирання. Якщо посадку не проводять заново, й вегетація триває після машинного збирання або випасу свиней - сходи нерівномірні, частина бульб проростає у міжряддях. Після появи сходів тракторними підгортальниками нарізають нові борозни й продовжують розпушування до їхнього змикання.

Сорти топінамбуру

В реєстрі сортів, придатних для поширення в Україні, занесено 5 сортів топінамбура (Дієтичний, Львівський, Медовик, Подільський 94, Фіолет київський та 1 гібрид топісоняшику — Старт.

Юрій Носенко

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37838
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26862
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13988
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.