В Україна зростає зацікавленість до вирощування спеціальних насіннєвих сортів гарбуза. Сьогодні вартість однієї тонни насіння цієї культури досягає 3000 євро. Це дає змогу досягати непоганої рентабельності вирощування, враховуючи, що за усереднених умов ефективної технології вирощування саме таку масу насіння можна зібрати з 1 га. За сприятливих умов – навіть більше.

Звісно, що для отримання високого врожаю насіння гарбуза підходять не всі сорти цієї культури. Передусім це ранньо- та середньостиглі вітчизняні та імпортні сорти твердокорих та крупноплідних гарбузів.

Зокрема, це сорти Лель, Альтаїр, Південний, Народний, Український багатоплідний, Світень та багато інших.

Слід мати на увазі, що гарбуз – це теплолюбна культура, тому у північніших регіонах краще обирати поля із південними схилами. Натомість у зоні степу – навпаки.

Гарбуз найкраще себе почуває на грунтах легкого механічного складу із нейтральним рН. При цьому оптимальними попередниками є бобові культури, такі як соя, люцерна, горох, а також озима пшениця. Добре почуватиметься гарбуз на полі і після силосної кукурудзи, кормових трав, картоплі. Натомість краще його не сіяти після соняшнику та ріпаку.

Читайте також: Ріпак ярий — цінний попередник для зернових культур

Однак, якщо у господарстві є така можливість, під насіннєві гарбузи ліпше відвести ділянку, котра рік перебувала під паром. Можна, навіть спробувати посіяти насіння на нещодавно окультуреному полі, де раніше зростали різноманітні трави. Гарбуз за таких умов почувається, мов риба у воді.

При цьому слід взяти до уваги, що ця культура є вельми вимогливою до власної ротації у сівозміні, тому на одне й те ж поле гарбузи не варто повертати раніше, аніж раз на 5-6 років.

Готувати грунт до сівби гарбузів слід починати ще з осені. Як і будь-яка баштанна культура, гарбуз гостро потребує добре розпушеного на значну глибину грунту. Це дає змогу забезпечити відмінну аерацію кореневої система рослин, а також нормальну циркуляцію вологи.

Саме тому оптимальною технологією підготовки грунту під гарбузи є чергування глибокої оборотної оранки із розпушуванням грунту на максимально можливу глибину. До речі, аналогічні вимоги до підготовки поля висувають і кавуни.

Усі агротехнологічні рекомендації вирощування насіннєвих гарбузів, а також реальний досвід свідчать про те, що після збирання культури-попередника на полі, де будуть посіяні гарбузи, обов’язково слід здійснити лущення. Лущення провадиться на глибину до 10 см і в два сліди.

Кількість та характер ґрунтообробних операцій під вирощування насіннєвих гарбузів багато в чому залежить від фітосанітарного стану поля. Якщо він залишає бажати кращого, тоді за 25-20 днів після лущення стерні провадиться додаткове дискування грунту, а вже за 20-25 днів – глибокий обробіток грунту. Це дасть змогу знищити досить велику кількість насіння бур’янів, спровокувавши їх проростання.

Відповідно, навесні бажаними є два проходи передпосівного культиватора, щоб знищити проростаючи бур’яни. Під першу культивацію вносяться азотні та легкорозчинні фосфорні добрива, а вже під другу – гербіциди. Також відразу після висіву насіння рекомендується здійснити ротаційний обробіток грунту.

Як і більшість сільгоспкультур, насіннєві гарбузи відмінно реагують на внесення органічних добрив під основний обробіток грунту, в нормі від 20 до 40 т/га свіжого і від 10 до 20 т/га перепрілого гною. При цьому внесення органіки не бажано провадити навесні.

Враховуючи, що нині гній ВРХ, на жаль, належить до дефіцитних на ринку ресурсів, можна прорахувати використання інших видів органічних добрив, наприклад, гранульованого курячого посліду.

Загалом в плані мінерального живлення у гарбуза немає особливих уподобань. Головне – внести достатню кількість калійних та фосфорних добрив з осені, та азотних – навесні (частину – під передпосівну культивацію, і частину – разом із насінням під час висіву). Поряд з тим потрібно контролювати достатню наявність у грунті, таких мікроелементів як магній, молібден та марганець, і в разі потреби – здійснити відповідні листові підживлення.

Потрібно взяти до уваги, що гарбузи можуть вражатися цілою низкою поширених хвороб, таких як антракноз, пероноспороз, бактеріоз, борошниста роса, плямистість листя та інші. Полюбляють його насіння і численні шкідники: дротяники, гусінь совок тощо. Відповідно, обов’язковим є застосування якісних інсектицидних та фунгіцидних протруйників, котрі доцільно поєднувати із біологічними стимуляторами росту, наприклад, гуматами.

Насіння повинне бути добре відкаліброваним. До того ж, воно потребує попередньої підготовки – його потрібно прогрівати перед висівом за температури до +40С впродовж 3-4 днів. Це дасть змогу отримати своєчасні дружні сходи рослин.

Власне сівба провадиться у добре прогрітий до температури +10-12 С грунт на глибину 8-10 см.

Насіннєві гарбузи – це та культура, яка може передбачати широку варіативність міжрядь для сівби. Це може бути відстань поміж рядами від 70 см і аж до 420 см, залежно від сорту та агрофону, в тому числі наявності вологи в грунті. Тому визначити оптимальну густоту висіву на перший раз, краще проконсультувавшись із колегами, які мають досвід вирощування насіннєвих гарбузів. Адже умови вегетації у конкретному регіоні та у конкретному сезоні можуть істотно відрізнятися.

Головне – не допустити надмірного загущення рослин, та водночас – не «залізти собі в кишеню», адже надто розріджені посіви призведуть до зниження врожайності.

Догляд за посівами насіннєвого гарбуза передбачає широкий спектр механічних обробіток, тому фермерові потрібно заздалегідь потурбуватися про наявність різноманітних агрегатів для міжрядного обробітку. Як показує практика, на гарбузах доцільним може бути здійснення 3-4 міжрядних проходів з метою механічного знищення бур’янів та розпушування грунту. Якщо мова йде про площу в декілька гектарів, можна спробувати дідівський спосіб ручного обсапування рослин, звісно, якщо у навколишній місцевості можна знайти достатню кількість відповідальних найманих працівників.

Тим більш, що посіви гарбузів потребують проріджування та видалення зайвих сходів і без ручної праці тут обійтися складно.

Міжрядні обробітки гарбузів водночас дають змогу здійснити підживлення сходів азотними чи азотно-фосфорними добривами. Особливо ефективним таке підживлення буде на початку стеблування рослин.

Якщо гарбузи вирощуються на доглянутому полі, і тим більш, по пару, то цілком ймовірно за умови застосування усіх необхідних видів механічного обробітку грунту обійтися без гербіцидів, особливо на невеликих площах. Однак у першій половині вегетації насіннєві гарбузи є дуже чутливими до шкодочинності бур’янів, тому за їх великої кількості ліпше не ризикувати і застосувати якісний препарат.

З одного боку знайти гербіцидний препарат зареєстрований для використання конкретно на посівах гарбузів в Україні не дуже просто. З іншого – в переліку препаратів відомих виробників обов’язково знайдуться гербіциди, котрі можуть використовуватися на гарбузах. Це, скажімо, такий відомий гербіцид як Дуал Голд.

Із фунгіцидними та інсектицидними препаратами усе простіше. В плані їх застосування слід орієнтуватися на фітосанітарний стан на полі, а також на погодні умови. Нагально рекомендованими є превентивні профілактичні обробки сходів, аби не допустити неконтрольованого «несподіваного» поширення збудників захворювань та шкідників. Так, широко використовуються такі фунгіциди як Ридоміл, Карантан та ін.

Збирання насіннєвих гарбузів та післязбиральна обробка насіння – це окрема широка тема, про яку читайте у наступному матеріалі

 

 МИРОСЛАВ ДЕРЕВ'ЯНКО,

студент кафедри журналістики та філології
Сумського державного університету

 

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37858
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26874
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13997
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.